2014-03-16 12:01:17

Komunikacija na materinjskom jeziku - Riječ od uha do srca

Vjeroučiteljice, vjeroučitelji i odgajateljice u vjeri Šibenske biskupije okupili su se u subotu, 15. ožujka 2014. u prostorijama Katoličke osnovne škole na svom redovitom stručnom skupu. Tema skupa bila je Komunikacija na materinjskom jeziku - Riječ od uha do srca.

 

Predavači su bili dr. sc. Srećko Listeš, viši savjetnik za hrvatski jezik u Agenciji za odgoj i obrazovanje, i Sabina Marunčić, prof., viša savjetnica za vjeronauk u Agenciji za odgoj i obrazovanje.

Molitveno-meditativni početak predvodili su vjeroučitelji s. Renata Azinović i Marko Majetić. Svojom riječju molitve sve nazočne su podigli na duhovnu razinu i uveli ih u predavanje o Riječi i riječi te kroz Evanđelje po Ivanu aktualizirali Riječ koja i danas prebiva među ljudima.

Mons. Ante Ivas, šibenski biskup, pozdravio je nazočne i ukazao na važnost vjeronauka kao nositelja žive Riječi u svom poslanju. Predstojnica Katehetskog ureda s. Jakica Vuco zahvalila je predavačima koji su se rado odazvali podijeliti svoje znanje s onima koji su im poslani biti slušateljima na ovom skupu.

U predavanju Komunikacija na materinjem jeziku dr. Listeš istakao je da su u tijeku Dani Hrvatskoga jezika. Podsjetio je kako je upravo i jubilarnih 100 godina od smrti A. G. Matoša te 200 godina od rođenja bana Hrvatske i filologa Ivana Mažuranića. Naglasio je kako je jezik temelj identiteta naroda te istakao potrebu za medijskom kulturom u školama u Hrvatskoj. Dr. Listeš kritički se osvrnuo na problem medija u Hrvatskoj kroz koje se vidi i čuje mnogo pogreški u govoru i pisanju. U zanimljivoj diskusiji svojim je odgovorima pomogao nazočnima koji su imali nekoliko pitanja na temu govora i razlikovanja određenih riječi u hrvatskom i ostalim jezicima.

Viša savjetnica Marunčić kroz svoje predavanje Riječ od uha do srca je rekla kako se 60% nastave vjeronauka odvija govornim metodama, dok je 50% nastavni razgovor. Naglasila je kako su Isus i Sokrat u školi predstavljeni kao uzori komunikacije te da je Crkva učinila veliki iskorak prema drugima s 2. vatikanskim koncilom. Objasnila je kako je dijalog sastavni dio evangelizacije. Podsjetila je i na encikliku pape Pavla VI Ecclesiam suam u kojoj papa komunikaciju Crkve dijeli na 3 kruga i to: s čitavim čovječanstvom, s onima koji vjeruju u Boga i s kršćanima tj. ekumenizam.

Završni dio Stručnog skupa bile su dvije zanimljive pedagoške radionice gdje su “poslanici Riječi” na praktičan način ostvarili zadane ciljeve Stručnog skupa.

Robert Šimić, prof. vjeronauka i dipl. novinar


Katolička osnovna škola Šibenik