2012-02-10 10:14:13 Sigurnost na internetu U srijedu 8.veljače 2012. godine u sklopu Dana otvorenih vrata održana su dva roditeljska sastanka i radionica za roditelje u sklopu UNICEF-ovog programa "Prekini lanac", a obilježili smo i 7.veljače - Dan sigurnosti na internetu.
„PREKINI LANAC“ UNICEF-ov program za prevenciju elektroničkog zlostavljanja UNICEF je prije pet godina pokrenuo javnu kampanju protiv vršnjačkoga zlostavljanja, a već se četiri godine u školama provodi njegov program „Za sigurno i poticajno okružje u školi". Dosad se u program uključilo više od 250 osnovnih i srednjih škola, a 130 škola dobilo je priznanje „Škola bez nasilja". Vanjska evaluacija pokazala je da program uspješno smanjuje količinu vršnjačkoga zlostavljanja i uspostavlja sigurnije okružje za djecu te poticajnije i humanije odnose u školi. Naša škola uključila se u UNICEF-ov program za prevenciju elektroničkog zlostavljanja „Prekini lanac“ u okviru nastavka provedbe školskog programa „Za sigurno i poticajno okruženje u školama“, jednoglasnom odlukom Učiteljskog vijeća. Potpisan je SPORAZUM O SURADNJI s UNICEF-om, izabrani su članovi TIMA ZA PODRŠKU programu, imenovana je mentorica koja će nam pomagati u implementaciji ovog programa koji obuhvaća : edukaciju za učitelje radionice za sve roditelje i učenikeU srijedu 8.2. 2012. o okviru Dana otvorenih vrata škole održana su dva predavanja i radionice za roditelje. U 17,00 sati za roditelje 7. a i b razreda predavanje na temu Sigurnosti na internetu održala je prof. informatike Sanja Sochor.
Djeca često o novim komunikacijskim tehnologijama znaju mnogo više od roditelja, a neki roditelji – vjerojatno i zato što su te tehnologije već toliko napredovale, a oni ih još nisu svladali – ne samo što ih ne poznaju, nego mogu osjetiti i stanoviti zazor od toga da se s njima zbliže. S druge strane, kako smo vidjeli, na internetu postoje različiti sadržaji koji zloupotrebljavaju važno pravo na slobodu govora u ovome mediju, bilo da jednostavno nisu prikladni za djecu, bilo da djeca koristeći se internetom stupe u kontakt s osobama koje im se – iz različitih interesa lažno predstavljaju i na razne ih načine pokušavaju manipulirati, pa i iskoristiti. Roditelji – čak i ako nisu dobro upoznati s ovim komunikacijskim tehnologijama – ipak mogu ovladati osnovama takozvane ‘kontrole sadržaja’ na internetu, koja donekle daje uvid u akcije koje djeca na internetu poduzimaju, kao i mogućnost da se onemogući pristup različitim oblicima neprikladnoga sadržaja. Ponudili smo i nekoliko primjera takvih programa za kontrolu sadržaja. Izabrali smo samo one koji se mogu preuzeti besplatno, takozvani freeware. Osim informiranja roditelja i aktualizacije teme Sigurnosti na internetu, roditelji su upoznati i sa Zakonskim okvirima – kazneno pravnoj odgovornosti, u korištenju modernih tehnologija. Katkad nasilje i zlostavljanja “pod okriljem anonimnosti” koju pruža internet ili mobitel sadržavaju obilježja kaznenog ili prekršajnog djela. Ocijenivši temu vrlo zanimljivom i aktualnom, roditelje je najviše zanimala mogućnost postavljanja programa za kontrolu sadržaja.
U 17,30 održano je i predavanje- radionica za roditelje 4. a i b razreda uz pomoć roditelja – suradnika. Tata Branko Badurina, upoznao je roditelje s drugom po redu radionicom iz UNICEF-ovog programa Prekini lanac - Pretraživanje (surfanje) internetom. Ovakav način suradnje s roditeljima pokazao se vrlo uspješan, roditelji su se odazvali u velikom broju te su aktivno su sudjelovali.
Dan sigurnijeg interneta (SID – Safer Internet Day) je međunarodna manifestacija na kojoj se već tradicionalno upozorava na opasnosti na internetu te podsjeća na načine na koje je te opasnosti moguće uspješno ukloniti, naročito vezano uz djecu. Ovogodišnja tema Dana sigurnijeg interneta je “Povezivanje generacija i međusobno učenje” te slogan “Zajedno otkrijte digitalni svijet …sigurno!
|
Osnovna škola Kostrena |