2013-03-04 09:00:09 Obilježili smo "Dan materinskog jezika" Učenici koji uče slovački jezik i kulturu s učiteljicom su na satima slovačkog jezika obilježili Dan materinskog jezika koji se slavi svake godine 21. veljače od 2000. g. kada ga je UNESCO proglasio Međunarodnim danom materinskoga jezika.
Na internetu su učenici istražili i saznali da je cilj ovoga obilježavanja očuvanje jezika kao kulturnoga i nematerijalnog nasljeđa i identiteta naroda. Jezik nije mrtav, neživi predmet, on je naš život, naša kultura, on pokazuje prošlost i posebnost svoga kraja, različite tradicije i običaje gdje živimo. Stoga smo se prisjetili da su mjesto Markovac osnovali Slovaci još za vrijeme države Austro-Ugarske a ime je dobilo po sinu grofice Gabrijele Pejačević, koji se zvao Marko a prvi dječak koji se rodio u Markovcu se također zvao Marko. Do danas tu žive potomci Slovaka, koji se služe materinjim slovačkim jezikom, točnije dijalektom iz sjeverozapadnog slovačkog kraja-Kysuce. U sklopu toga smo čitali prigodnu pjesmu“ Materinska riječ“i napisali kratke sastave o jeziku. Pročitali smo i otpjevali hrvatsku i slovačku himnu.Uredili smo pano u učionici i ulaznom holu škole sa prigodnim tekstovima na hrvatskom i slovačkom jeziku.
Prema nekim stručnjacima i lingvistima pojedine osobe mogu imati dva materinska jezika a među njima se vide i neki od naših učenika iz Markovca. Zrinka Jelaska:Ako djeca nisu jednojezični govornici, nego dvojezični jer od početka istovremeno usvajaju dva jezika i oba su im jednaka u položaju sredstva sporazumijevanja, ona imaju dva materinska jezika koja su im međusobno sumaterinski jezici.(Zagreb, 2012.)
|
Osnovna škola Kralja Tomislava Našice |