2013-10-22 13:34:57

Radionica kuhanja povodom Svjetskog dana hrane

Učenici  5.b razreda su po slovačkom receptu kuhali juhu od leće. Aktivnost je predviđena planom i programom slovačkog jezika i kulture.

U radionici su sudjelovali Lorena Glavati, Katarina Javorček, Melani Mihalek, Barbara Krištofik, Nikolina Obradović, Sandra Hovanjec, Dino Bereš , Dominik Vida te Klara Lukačević koji su od kuće vrlo rado donijeli  luk, mrkvu, krumpir, ulje, ocat, jaje, brašno, sol, lovorov list, bosiljak, kim, kiselo vrhnje i pribor za kuhanje.  Uz pomoć učiteljice iz slovačkog jezika Ane Marošević vješto su zgotovili ukusnu juhu kojom su se počastili  i učenici i djelatnici škole.Cilj je ove radionice bio upoznati učenike s lećom, naučiti kako se ona priprema i ukazati na zdravu i vrlo povoljnu ishranu u današnje doba brze hrane.

 

Prisjetimo se :

Leća se ubraja u grupu zrnatih mahunarki zajedno s grahom i graškom. Za razliku od nekih vrsta mahunarki kao što su npr. soja, kikiriki i slanutak, leća je siromašna mastima. Sadrži značajne količine vitamina i minerala. Odličan je izvor tiamina, vitamina B6, fosfora, magnezija, željeza i cinka. Dobar je izvor riboflavina i niacina, i osrednji izvor folata i kalcija.

Ljekovitost:

Leća ne sadrži zasićene masnoće, kao ni štetni kolesterol, a izvanredan je izvor topivih i netopivih vlakana. Topiva vlakna snižavaju razinu glukoze i kolesterola u krvi, čime smanjuju potrebu za inzulinom kod osoba oboljelih od dijabetesa. Netopiva vlakna pospješuju probavu i skraćuju vrijeme zadržavanja hrane u probavnom sustavu te na taj način smanjuju rizik od raka debelog crijeva. Visok sadržaj vitamina B-kompleksa povoljno utječe na živčani sustav, a visoki sadržaj željeza pomaže u sprečavanju slabokrvnosti.

Raznovrsne recepte za pripremu ove zdrave namirnice možete pronaći na svim internetskim stranicama s receptima.


Osnovna škola Kralja Tomislava Našice