2014-07-15 13:09:15

Škola u prirodi, Slovačka

Naši učenici koji uče slovački jezik i kulturu boravili su u Školi u prirodi u Slovačkoj od 27. lipnja do 6. srpnja 2014. Bili su smješteni u hotelu Junior, u turističkom mjestu Jasna na 1150 m nadmorske visine u Demenovskoj dolini okruženoj prelijepim planinskim masivom Niskih  Tatri i u zimi  najvećem slovačkom skijalištu. Uz naše učenike sudjelovali su i učenici iz Josipovca Punitovačkog, Jelisavca, Iloka,  Jakšića, Međurića, Zdenaca te učenika iz Poljske.

Školu u prirodi je organiziralo Ministarstvo školstva Republike Slovačke za djecu slovačkog porijekla s ciljem usavršavanja slovačkog jezika i razvijanja kulturne baštine, upoznavanja prirodnih ljepota te povijesnih i kulturnih znamenitosti Slovačke. Realizatorom svih navedenih aktivnosti bio je Univerzitet Mateja Bela Banská Bystrica na čelu sa PhDr. Zuzanom Drugovom zajedno sa stručnom voditeljicom Mgr. Miroslavom Kozakovom i drugim stručnim suradnicima, koji su pripremili bogat i raznovrstan program u obliku kreativnih radionica, nastave pojedinih predmeta (geografija, povijest, slovački jezik, glazbena i likovna kultura, tjelesna i tehnička kultura i dr. ), zanimljivih igara i izleta. Put autobusom je financiralo MZOŠ Republike Hrvatske preko Saveza Slovaka.

Učenici su bili podijeljeni po skupinama koje su se svaki dan natjecale u određenim zadanim zadatcima i prikupljali bodove sa željom da se na završnom proglašenju pobjednika visoko plasiraju. Svaka skupina je morala izraditi svoju zastavu, osmisliti svoje ime, zapamtiti što najviše podataka o prirodnoj okolini, zajedno surađivati u sportskim igrama i radionicama. Bilo  je vrlo originalnih naziva npr. Červené jabĺčko, Tatry, Tatranské deti, Zelaná hora,Tatranské hviezdy, Vysoký strom i dr., a svi su se trudili i aktivno sudjelovali.

Od prirodnih i kulturnih znamenitosti posjetili su Štrbské pleso (najveće planinsko jezero u

Visokim Tatrama), Vrbické pleso, dvorac Oravský zámok, etno selo Zuberec, špilju

Demänovská jaskyňa slobody,muzej u Liptovskom Mikulašu- Múzeum Janka Kráľa Liptovský

Mikuláš i dr.

U etno selu su se mogle vidjeti vrlo zanimljive starinske kuće, većinom od drveta, u kojima su

nekada živjeli preci slovačkih doseljenika u Hrvatsku i koje su dočarale način života i rad

stanovnika slovačkog kraja Orava. Tu je glazbena obitelj Janoštinova, koja živi u tom selu, na

vrlo zanimljiv i osebujan način predstavila narodne instrumente, pjesme i plesove oravskog

kraja. Većini djece se ipak najviše dojmila ogromna špilja s mnoštvom stalaktita, stalagmita i

Stalagnata, a također visok i strm dvorac iz srednjeg vijeka gdje su mogli susretati žive likove

iz poznatih priča i bajki. Djeca su bila zadovoljna hotelskom hranom, no prava planinska klima je pogodovala za otvaranje većeg apetita, pa su čokoladne pahuljice, koje su učenici ponijeli sa sobom od kuće bile dobrodošle.

Posebno za sudionike ove Škole su organizirali nedjeljnju misu na kojoj su nazočili djeca i

voditelji vjernici.

U  završnoj večeri sudionici iz Hrvatske i Poljske predstavili su svoje države sa svojim programom. Učenici iz Hrvatske su izveli jedan slovački igrokaz i uz gitarsku pratnju otpjevali popularne hrvatske pjesme.

Na kraju su voditelji Škole svim učenicima podjelili diplome i prigodne poklone, žute majice i slatkiše.

Desetodnevna Škola u prirodi je za učenike bila vrlo poučna u kojoj su stekli iskustvo

druženja i komuniciranja slovačkim jezikom te motivaciju za daljnje učenje i istraživanje

slovačkog jezika kao i svoga narodnog identiteta.

 

Fotografije pogledajte u fotogaleriji!


Osnovna škola Kralja Tomislava Našice