2017-05-03 09:31:05

15. festival znanosti: vrijeme za vrijeme!

Protekloga je tjedna naša škola obilježila 15. Festival znanosti. Kako je to izgledalo pročitajte i pogledajte u nastavku.

Festival je, na prijedlog naše psihologinje Ane Kuric, prvi put održan u Našicama. Ovogodišnja tema - kronološko i meteorološko vrijeme, zbog svoje je širine omogućila svim učiteljima i stručnim suradnicima uključivanje kroz različite radionice i predavanja.

U četvrtak 27. travnja u 18,00 sati u Hotelu Panolija za naše su sugrađane održana predavanja  stručnih suradnica: knjižničarka Ivana Ostrički govorila je o generacijskom jazu, pedagoginja Ivana Šteković o obitelji kroz povijest, a defektologinja Iva Ramljak o povijesnom pregledu uključivanja osoba s invaliditetom i djece s teškoćama u razvoju u društvenu zajednicu.

U petak  28. travnja u školi su organizirane 25 radionica za naše učenike, a radionice su posjetila i djeca Područnog dječjeg vrtića Zvončić iz Donje Motičine te učenici OŠ Dore Pejačević. Brojni su vanjski suradnici obogatili sadržaj i metode rada u radionicama čime su doprinijeli popularizaciji znanosti.

Za učenike razredne nastave učiteljice su pripremile niz radionica. Učiteljica Anica Janković pripremila je radionicu Ekogradovi budućnosti gdje su učenici istraživali te pokušali zamisliti i izraditi kako bi u budućnosti izgledali ekogradovi na Zemlji, Marsu i pod morem.

Učiteljica Mihaela Pokrivka s učenicima je istraživala  oblake u radionici Oblaci iznad nas. Učiteljica prvog razreda Blaženka Vrlja približila je učenicima društvene i druge igre koje su igrale njihovi roditelji, bake i djedovi u radionici Dječje igre iz prošlih vremena.

Učiteljica Matija Ravlić s učenicima je uprizorila  dolazak Hrvata u novu domovinu. Učenici su saznali informacije i zanimljivosti o životu kralja Tomislava i dolasku Hrvata do Jadranskog mora te o njihovom životu. Učiteljice Andrea Gorša i Zdenka Kluk u radionici Jučer i danas spremimo za sutra izrađivali su s učenicima vremensku kapsulu. Učenici i posjetitelji pisali su svoje želje i misli za 2027. godinu koje će moći pogledati na 25. Festivalu znanosti.

Na radionici Kako smo letjeli kroz povijest učiteljice Zdravka Peić, Tatjana Puhanić i Jelena Šimunović prikazale su učenicima kako je čovjek ostvario svoju davnu čežnju da uzleti kao ptica, a učenici su imali priliku i izraditi vlastiti zrakoplov od kvačica za rublje i štapića sladoleda. Učitelica Maja Simel Bošnjaković u radionici Vrijeme prolazi, led polako odlazi! eksperimentirala je s učenicima  otapanje leda pomoću različitih tvari.

I u učionici biologije izvodili su se zanimljivi pokusi. Učiteljice Branka Lovošević, Jasmina Vidaković, Snježana Mataija i Marija Tomičić raznim supokusima prikazale Kruženje vode u prirodi.

U dvorištu škole uz pomoć Udruge starih sportova, učiteljice Sonja Majer Ćatić, Suzana Mihalek, Ljiljana Kubaša, Marina Bukvić i Katarina Marks približile su učenicima igre kroz vrijeme. Učiteljica posebnog odjela Anita Milošević je sa svojim učenicima izrađivala Vjetrenjače od papira.

Učenici predmetne nastave imali su jednako bogat i zanimljiv program. Ravnateljica Slovačkog centra za kulturu u Našicama Sandra Kralj Vukšić i kustosica Tatjana Buha uz našu učiteljicu slovačkog jezika i kulture Anu Marošević približile su učenicima slovačke kalendarske običaje. Učiteljice povijesti Sandra Hvizdak i Đurđica Pavlović uz učitelja likovne kulture Josipa Kanisa te uz Red vitezova Ružice grada iz Orahovice pokazali su učenicima kako su živjeli Srednjovjekovni vitezovi.

 U predvorju škole učiteljice stranih jezika Perka Gabajček, Ksenija Mamilović i Ana Katruša uz pomoć Zorice Kljajić, apsolventice Strojarskog fakulteta, pokazale su učenicima Mobitele budućnosti. Zorica Kljajić odrađuje stručnu praksu i diplomski rad u njemačkoj tvrtci Edag Engineering u gradu Fulda gdje radi na izumu haptičkog zaslona, koji je predstavljen učenicima.

Budućnosti su se posvetile i vjeroučiteljice Anita Zavada, Mirta Rilko i Gordana Cvjetović koje su organizirale e-nastavu - nastavu budućnosti. Putem Skypea su se spojile s misionarom fra Smiljanom Berišićem  i vjeroučiteljem Goranom Kneževićem, te nakon toga organizirale kviz s pomoću pametnog telefona preko aplikacije Kahoot!

Na radionici Uhvaćeno vrijeme - kadar učenici su upoznali povijest fotografije, fotoaparata te saznali tajne dobre fotografije i snimanja. Radionicu su pripremile učiteljice informatike Marija Ivanković i Iva Peršić uz pomoć fotografkinje Marine Filipović i fotografa Dragana Siljanoskog.

Učiteljice prirode, biologije i kemije Nataša Kruljac, Dubravka Zubak i Martina Pospišil pripremile su radionicu Minijaturni vrt u staklenci. Učenici su dobili priliku posaditi vlastiti vrt te na primjeru svog vrta vidjeti uspostavljanje kružnog toka vode i zraka.

Učiteljica Đurđica Mašić je sa svojim razredom pratila vremenske promjene tijekom jednog mjeseca što su učenici na kraju prikazali plakatom pomoću meteoroloških simbola. Na radionici Tajne glagolskih vremena učiteljice hrvatskog jezika Tanja Majdandžić, Branka Turza i Josipa Zebić uz pomoć nekoliko učenica 7. i 8. razreda predstavili su u 1. licu zanimljivosti o glagolskim vremenima. Na kraju radionice  učenici su sudjelovali u kvizu.

Učiteljica hrvatskog jezika Vesna Kovačević-Tomić pripremila je projekciju dokumentarnog filma koji je snimila s učenicima medijske skupine za radionicu 787 godina mojih Našica (putovanje kroz vrijeme). Učiteljice matematike Dragana Golub, Blaženka Dudjak i Martina Strapač uz pomoć suradnika Damira Goluba pripremile su radionicu Mogu li oblaci biti opasni?. Učenici su imali priliku naučiti kako se ponašati i zaštititi tijekom grmljavinskog nevremena.

Učitelj fizike i tehničke kulture Danijel Rončević u radionici Meteouređaji pokazao je učenicima kako mogu izraditi uređaje za praćenje vremena s pomoću uobičajenih stvari.

Učiteljice geografije Ivana Mesić Kiš i Mira Pavlić uz pomoć učitelja likovne kulture Josipa Kanisa održale su radionicu Mjerenje vremena (primjer izrade sunčanog sata). Učenici su od papira izrađivali sunčani sat, a imali su priliku i isprobati veliki ljudski sunčani sat koji su voditelji radionice naslikali u dvorištu škole.

U dvorani su učitelji tjelesne i zdravstvene kulture Marko Žigić i Stjepan Ostroški održali radionicu Visokointenzivni funkcionalni trening u svrhu prevencije, unaprijeđenja i očuvanja zdravlja za učenike i učitelje. Učiteljice engleskog jezika Marija Birkić i Monika Sobodić održale su radionicu My Family Tree gdje su mlađi učenici imali priliku složiti svoje rodoslovno stablo ponavljajući engleske izraze. Sličnu temu imala je i povjesničarka iz Zavičajnog muzeja u Našicama Antonela Šarić koja je htjela potaknuti bake, djedove i roditelje da približe svojim potomcima njihovo podrijetlo i identitet u radionici Izradi svoje rodoslovno stablo.

Nekolicina učenika 7. i 8. razreda posjetila je radionice održane u Srednjoj školi Isidora Kršnjavoga povodom Festivala znanost,i a i Dana otvorenih vrata srednje škole. Budućim je srednjoškolcima  to bilo dragocjeno iskustvo u sklopu njihove profesionalne orijentacije.

Istoga su dana u dvorani Srednje škole Isidora Kršnjavoga u 17,00 sati održana dva izvrsna predavanja akademika Vladimira Paara te urednika izdavačke kuće Alfa Damira Domišljanovića. Akademik Paar održao je poučno i zanimljivo predavanje pod nazivom Klimatske promjene - velike znanstvene zagonetke. Gospodin Domišljanović svojim se predavanjem - Upravljanje vremenom obratio svojim kolegama učiteljima te s njima podijelio iskustva i savjete vezane uz svakodnevni pedagoški rad u razredu. Zahvaljujemo izdavačkim kućama Školska knjiga i Alfa koje su nam omogućile gostovanja cijenjenih predavača.

   

Stručne suradnice škole, knjižničarka Ivana Ostički, defektologinja Iva Ramljak i pedagoginja Ivana Šteković, pripremile su u predvorju škole izložbu Riječi kroz vrijeme - riječi u vremenu, na kojoj su posjetitelji mogli pročitati frazeme, narodne izreke, znanstvena objašnjenja narodnih mudrosti, zagonetke te mudre i latinske izreke o vremenu. Učenicima su pripremljene i društvene igre na temu vremena.

   

Programu Festivala znanosti u Našicama priključile su se i Osnovna škola Dore Pejačević, Srednja škola Isidora Kršnjavoga, Zavičajni muzej Našice i Hrvatska narodna knjižnica i čitaonica Našice kojima zahvaljujemo na suradnji i kvalitetnom programu.


Osnovna škola Kralja Tomislava Našice