2018-08-31 14:52:00

Škola u prirodi u Republici Slovačkoj

Učenici naše škole, koji uče slovački jezik i kulturu, boravili su tijekom ljetnih praznika u Školi u prirodi u Slovačkoj u mjestu Vyšna Boca, slikovitom selu ispod Niskih Tatri, gdje se zimi odvija skijanje. Zajedno s učenicima iz Iloka, Josipovca, Jurjevca, Jelisavca, Soljana, Osijeka, Zdenaca i nastavnicima Anom Marošević, Josipom Kvasnovskim i Vlatkom Miksadom sudjelovali su u raznim radionicama, kreativnim igrama na otvorenom i šetnjama u okolini hotela Barbara, u kojem su bili smješteni.

Djeca su bila primorana komunicirati na slovačkom jeziku jer su se družili sa njihovim vršnjacima iz Poljske kojima su stručni voditelji bili slovački pedagozi i učitelji iz UMB Banska Bystrica na čelu sa PhDr. Zuzanom Drugovom i Mgr. Ivetom Štrauchovom. Oni su pripremili raznovrstan i zanimljiv program koji se sastojao od izrađivanja prepoznatljivih suvenira (torbe, nakit…), kuhanja narodnih jela (brindzove noklice, juha od bijelog luka), sportskih natjecanja, plesnih i pjevačkih radionica, olimpijade znanja te izleta u okolne gradove.

Posjetili su etno selo Prybilinu (za koje je značajno uzgoj koza i ovaca i proizvodnja sira), rudarski dom u Vyšnoj Boci (mjesto gdje se od 15. st. iskopavalo zlato i srebro), Spišski dvorac (iz 13. st.), grad Poprad u kojem su uživali u vodenom parku i dr. Učenici su izravno kosili i skupljali sijeno kao nekada u prošlosti bez strojeva, češljali i bockali vunu za pravljenje suvenira i odjeće isto kao nekada što se sve radilo ručno. Upoznali su narodnu arhitekturu mjesta koja se uglavnom sastoji od drvenih kuća, okićenih ukrasnim balkonima i mirisnim cvijećem, šumske i livadske biljke i životinje toga kraja, koje su im prezentirali djelatnici Šumarskog muzeja iz Liptovskog Mikulaša. Naučili su kako se ponašati u prirodi ako kojim slučajem sretnu medvjeda i općenito kako se ponašati u šumskoj sredini i kako izraditi korisne stvari od drveta.

Za večernji program je bio rezerviran kviz znanja i zajedničko druženje sudionika uz diskoteku. U završnoj večeri predstavili su se Poljaci i Hrvati sa svojim uvježbanim programom. Naše učenice iz šestog razreda Elena Hlobik i Lucia Komjetan izvele su glazbene brojeve na tamburici i pratile ostale učenike uz pjesmu Z Vychodnej dievčata i Tekla voda Karašica. Svaki učenik je primio nagradu i priznanje za svoj trud u Školi u prirodi kao i male slatkiše.

Ovaj projekt je ostvaren uz financijsku podršku Ministarstva školstva iz Bratislave i MZOS iz Zagreba uz koordinaciju Slovačkog centra za kulturu i Saveza Slovaka u RH.

 


Osnovna škola Kralja Tomislava Našice