2018-11-13 13:04:00

Naša škola domaćin 25. smotre Slovenčina moja

  Osnovna škola kralja Tomislava bila je domaćin ovogodišnje, dvadeset i pete po redu, smotre Slovenčina moja koju su svojim scenskim izvedbama uveličali i učenici naše škole pod vodstvom učiteljice Ane Marošević.  Smotra dječjega stvaralaštva na slovačkom jeziku održala se prvi puta davne 1993. godine na inicijativu  Margite Žagar, učiteljice slovačkoga jezika u prostorijama vatrogasnoga doma u Našičkom Markovcu. Od te godine ova smotra održava se redovito, jednom godišnje.

  Svečani je program održan u Drevenici, u Markovcu Našičkom u organizaciji naše škole, Slovačkog centra za kulturu, Našice. Budući da je smotra dosegla svoj jubilarni broj, okupilo  se mnoštvo uzvanika, ali i učenika čak trinaest osnovnih škola koji kroz predmet Slovački jezik uče jezik i njeguju slovačku kulturnu baštinu.

Program je otpočeo u 11 sati intoniranjem dviju himni – hrvatske i slovačke. Naša ravnateljica Vlatka Zahirović u svom je govoru predstavila i pozdravila uvažene goste i sve učenike te istakla kako od 627 učenika naše škole njih 120 uči slovački jezik. Nakon nje uvodnu riječ na slovačkom jeziku održali su gospođa Branka Baksa te gospodin  Mirko Vavra, predsjednik Saveza Slovaka.  Smotru je otvorila Linda Karašova, konzulica Republike Slovačke u Hrvatskoj.

Kroz program se predstavilo 150 učenika iz škola iz Markovca Našičkog, Jelisavca, Nove Bukovice, Miljevaca, Višnjevca, Osijeka, Iloka, Jakšića, Soljana, , Josipovca Punitovačkog, Radoša i Banove Jaruge te gosti iz Vojvodine. Savjetnik za slovački jezik i kulturu Andrija Kuric i gospodin Josip Kvasnovski, profesor,  predstavili su četrnaestu zbirku literarnih radova - Kvapky. Tijekom programa uručene su brojne nagrade i priznanja učenicima, učiteljima i školama. Dva sata, koliko je trajao program, proletjela su u veseloj atmosferi, a nakon programa svi uzvanici nastavili su druženje uz ručak u našoj matičnoj školi u Našicama.

  Ova svečanost najbolji je pokazatelj kako je  ljubav prema jeziku i tradiciji  najsnažnije sredstva za očuvanje baštine, nacionalnoga identiteta, kao i spona dvaju naroda i pomoć u razvoju skladnih i prijateljskih odnosa.

 

 

 

Novinarke: Iva Hlavati, 5. b i Sara Slivka, 5. a

Fotografije: Josip Zebić, 7. b


Osnovna škola Kralja Tomislava Našice