2020-02-24 09:58:18

Obilježavanje Dana materinskog jezika

U petak 21. veljače 2020. godine povodom Dana materinskog jezika našu su školu posjetile djelatnice Slovačkoga centra za kulturu Našice, ravnateljica Sandra Kralj Vukšić  i kustosica Tatjana Seničanin, prof. i našim učenicima predstavile važnost očuvanja materinskog jezika.

Sve o ovom posjetu i obilježavanju Dana materinskoga jezika rekla nam je naša nastavnica slovačkoga jezika Ana Marošević:

"Učenici koji uče slovački jezik i kulturu obilježili su Dan materinskog jezika koji se od 2000. godine obilježava  21. veljače s ciljem unapređivanja, učenja i razvoja materinskog jezika te njegovanja jezične i kulturne različitosti i višejezičnosti.

Tom prigodom u utorak 17.2.2020. u 4. razredu PŠ Markovac je na satu slovačkog jezika održana radionica na naslovnu temu „Tko sam ja?“ koju je prezentirao Slovački centar za kulturu (SKC) Našice. Ravnateljica SKC-a Sandra Kralj Vukšić i kustosica Tatjana Seničanin aktivno su animirale učenike sa svojim pripremljenim pitanjima o svakodnevnom govoru Slovaka iz Markovca, o njihovim običajima i tradiciji njegovanja slovačke kulture. Neka od njih bila su: Kako na nas utječe materinski jezik? U kojim segmentima koristimo slovački jezik? Znamo li i upotrebljavamo li slovačka narječja? Jesmo li  formirali novo svojstveno narječje budući da živimo više od stoljeća odijeljeno od izvornog entiteta? Koje oblike narodne predaje poznajemo? 

U petak 21. veljače u matičnoj školi djelatnice SKC-a, također na satu slovačkog jezika učenicima viših razreda prezentirale su predavanje u kojem su uspoređivale elemente slovačkog i hrvatskog jezika (jezik, pjesma, ples, narodna nošnja i sl.). Učenicima su prenijeli riječi o  važnosti poznavanja svoga materinskoga jezika  naglasivši da je pravo bogatstvo znati više jezika upotrijebivši narodnu  poslovicu: „Što više jezika znaš to više vrijediš“. Onaj jezik s kojim se čovjek sretne u djetinjstvu i običaji koje čovjeku usađuje obitelj i koje se prenose s koljena na koljeno, obogaćuju njegov život i to se ne zaboravlja. Učenici su se aktivno i zainteresirano uključivali u razgovor o ovoj temi pod naslovom „Ja som kto?“. Zaključili su da Slovaci u svome Markovcu imaju sada već poseban i prepoznatljiv markovački govor koji se razvijao tijekom 140 godina postojanja mjesta. Isprepleten je riječima slovačkog kysuckog dijalekta s riječima hrvatskog govora našičkog područja s posebnim slovačkim naglaskom."

Učenici su na kraju otpjevali aktualnu slovačku narodnu pjesmu vezanu za pokladne običaje Fašiangy, Turice,  a Karlo Malovčak (6.a) recitirao je pjesmu Materinská reč.


Osnovna škola Kralja Tomislava Našice