2022-05-20 08:31:38

30. obljetnica članstva Republike Hrvatske u Ujedinjenim narodima

22. svibnja 2022. Republika Hrvatska obilježava 30. obljetnicu članstva u Ujedinjenim narodima. Učenici dodatne nastave iz geografije: Lejla Ćatić, Stela Čorda, Gabrijela Nekić, Dora Rigo i Ivor Uremović  priredili su u predvorju škole pregled djelovanja najveće svjetske međunarodne organizacije, njenih glavnih organizacija, tijela i ciljeva. Priredili su i kratak kviz o poznavanju Ujedinjenih naroda, kojem možete pristupiti učitavanjem QR koda na kraju teksta.

 

Ujedinjeni narodi su najveća svjetska međunarodna organizacija koja broji čak 193 članice. Osnovani su 24. listopada 1945. godine u San Francisku, a danas im je sjedište u New Yorku. Države članice obvezale su se pridonositi očuvanju međunarodnog mira i sigurnosti, razvoju prijateljskih odnosa među državama, promicanju međunarodne suradnje na rješavanju problema gospodarskog, socijalnog, kulturnog i humanitarnog karaktera, uključujući zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda. Gotovo sve države svijeta su članice, a dvije imaju status stalnih promatrača: Vatikan i Palestina. Neke od država koje nisu članice su Kosovo, Tajvan i Zapadna Sahara jer ih nije priznalo dovoljno članica UN-a.

Ujedinjeni narodi imaju šest glavnih tijela: Opću skupštinu, Vijeće sigurnosti, Gospodarsko i socijalno vijeće (ESOSOC), Starateljsko vijeće, Tajništvo i Međunarodni sud. U radu Opće skupštine sudjeluju sve države članice. Odluke o značajnim pitanjima, kao što su mir i sigurnost, primanje novih članica i proračunska pitanja, donose se dvotrećinskom većinom dok je za ostala pitanja dovoljna i obična većina. Opća skupština ne može silom nametnuti svoje odluke nijednoj državi, ali njene preporuke važan su indikator svjetskog mišljenja i predstavljaju moralni autoritet zajednice nacija. Vijeće sigurnosti ima primarnu odgovornost u održavanju međunarodnog mira i sigurnosti. Ima petnaest članica, od čega pet stalnih: Kina, Francuska, Ruska Federacija, Ujedinjeno Kraljevstvo te SAD i deset nestalnih članica. Nestalne članice bira Opća skupština na razdoblje od dvije godine.
ECOSOC je središnje tijelo UN-a za rasprave, donošenje smjernica i preporuka te koordinaciju UN-ovih aktivnosti na području gospodarskog, društvenog i aspekata globalnih razvojnih politika te ljudskih prava i temeljnih sloboda. Sastavljeno je od 54 države članice UN-a, koje bira Opća skupština na mandat od tri godine. Starateljsko vijeće, u čijem su radu sudjelovale samo stalne članice Vijeća sigurnosti, više nije djelatno. Igralo je važnu ulogu pri podizanju standarda upravljanja u bivšim kolonijama. Međunarodni sud sa sjedištem u Haagu sastavljen je od 15 sudaca te rješava sporove između država članica. Svakodnevne administrativne i upravne poslove UN-a vodi Tajništvo, s glavnim tajnikom na čelu. Od 2017. glavni je tajnik UN-a António Guterres.

Osim osnovnih tijela UN je tijekom godina utemeljio i niz specijaliziranih organizacija i agencija koje se bave različitim područjima i smještene su diljem svijeta. Riječ je o organizacijama poput WHO (Svjetske zdravstvene organizacije), UNICEF-a (Međunarodni izvanredni fond UN-a za djecu), UNESCO-a (Organizacija UN-a za obrazovanje, znanost i kulturu), FAO-a (Organizacija UN-a za prehranu i poljoprivredu), UNHCR-a (Ured Visokog povjerenika UN-a za izbjeglice) i dr.

U predstojećem razdoblju jedna od ključnih zadaća UN-a i svih država članica bit će provedba Agende za održivi razvoj koja predstavlja razrađenu platformu za rješavanje najvažnijih izazova i problema današnjice u svijetu do 2030. godine. Provedba ciljeva održivog razvoja ovisi o svakom od nas, o načinu na koji trošimo vodu i električnu energiju, brinemo o okolišu, osmišljavamo nova inovativna rješenja, brinimo za sebe, svog susjeda i svako biće u svom okruženju.

 


Osnovna škola Kralja Tomislava Našice