2022-10-04 17:47:59 Međunarodna noć promatranja Mjeseca U ponedjeljak, 3. listopada u 19.00 sati održana je Međunarodna noć promatranja Mjeseca u našoj školi! Učiteljice Ivana Mesić Kiš i Jelena Šimunović Antunović brojnim su okupljenima omogućile promatranje Mjeseca pomoću dva teleskopa.
Promatrali smo mjesečeva "mora" i brojne kratere opisane u nastavku. Posebno su nas oduševila velika Mora tišine i vedrine, kao i krateri Teofil, Ćiril i Katarina. Vrijeme nam je savršeno poslužilo pa smo odlučili "baciti oko" i na Jupiter, a uspjeli smo vidjeti i njegov najveći mjesec Ganimed, inače najveći prirodni satelit Sunčeva sustava.
Prijavili smo se na NASA-inoj stranici gdje smo dobili i upute koja se mora i krateri najbolje vide na Mjesecu u trenutku promatranja. Mora na Mjesecu, naravno, nisu mora. Tako su ih nazvali srednjovjekovni astronomi misleći da su to mora jer izgledaju tamnije od ostatka površine Mjeseca. Uzrok tomu je njihov sastav, bogat željezom. Mjesečeva mora zapravo su nizine ispunjene stvrdnutom lavom. Imaju sivo-smeđu boju, različitu od svjetlijih "kopnenih" područja. Njihova je starost od 3 do 4 milijarde godina, što je manje od ostatka Mjesečeve površine. “Mora” pokrivaju oko 16% površine Mjeseca, većinom s vidljive strane Mjeseca.
Detaljnije je preporučeno promatranje 5 lokaliteta:
A – Jezero smrti je ravnica lave širine oko 160 km. Odabrano je kao mjesto slijetanja NASA-inog komercijalnog mjesečevog programa “Payload services”. B – Rima Ariadaeus jedan je od najboljih primjera udubljenja u mjesečevoj kori nalik kanalu. Pruža se otprilike u smjeru istok-zapad te se pojavljuje kao velika pukotina dugačka oko 220 km i široka 4 km. Primjer je tektonske grabe u kojem dugački blok zemlje padne između dva susjedna paralelna rasjeda. C – Krater Messier mali je i mladi krater duguljastog oblika dimenzija 10 x 15 km. Oblik kratera i njegova orijentacija ukazuju da je nastao udarom asteroida pod vrlo niskim kutom. D – Krateri Teofil, Ćiril i Katarina istaknuti je trio kratera sa sličnim veličinama
E – Altai Scarp spektakularna je litica 4 km visine i 500 km duljine, nastala kao posljedica udara asteroida te predstavlja rub udarnog bazena. F – Dolina Rheita dugačka je i duboka dolina dužine oko 400 km, širine do 30 km i dubine do 2,5 km. Nastala je kao posljedica velikog udara asteroida, formirajući brojne sekundarne udarne kratere u nizu, nastale od brojnih krhotina i ostataka od velikog udara.
Brojni učenici su slikali Mjesec preko okulara teleskopa, a pogledajte najbolju fotografiju koju je snimila učenica Dora Rigo.
Zahvaljujemo svima koji su došli te se veselimo sljedećem susretu! |
Osnovna škola Kralja Tomislava Našice |