2011-01-25 15:15:53 Kreativno stvaranje-suradnja Udruge osoba s invaliditetom Našice i OŠ kralja Tomislava Integracija djece s posebnim potrebama u sustav rada i življenja je važan zadatak društva.
Roditelji su ti koji svoju djecu uče prvi iskustvima i mogućnostima za razvoj te u nekoj vrsti partnerskog odnosa sudjeluju s ostalim stručnim osobama koji se brinu za njihov daljnji razvoj. Ovaj odnos roditelja i stručnih osoba važan je jer ispreplitanjem znanja i međusobnog poštovanja proporcionalno donosi bolji napredak djeteta. Udruga osoba s invaliditetom Našice četiri godine na razne načine pokušava olakšati život djeci i mladima s posebnim potrebama u našem gradu. Predsjednica udruge je Gordana Blagajac. Udruga broji 380 članova. Svoje područje rada OŠ kralja Tomislava Našice maksimalno nastoji prilagoditi djeci s posebnim potrebama. Dokaz za to je i nedavna izgradnja dizala za takve učenike, kao i nabavljeno kombi vozilo koji dovozi i odvozi djecu u školu i iz škole. Prošle godine OŠ kralja Tomislava održala je 36 pedagoških radionica na temu „ Bontončić ili kako svima biti prijatelj“. S radionicama se prošlo kroz sve razrede od 1-do 8. Ove godine ide se korak dalje. U suradnji se Udrugom, koja je na natječaju Ministarstva obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti dobila potrebne materijale za rad i pokrenula Projekt „Kreativne radionice“ za djecu i mlade s posebnim potrebama, uključila se OŠ kralja Tomislava.
Ciljevi projekta su socijalizacija osoba s invaliditetom i osvješćivanje sredine za potrebe djece s teškoćama u razvoju i osoba s invaliditetom budući da se pokazalo da se u našem društvu često nerealno ocjenjuju njihova postignuća pa tako ili previše ograničavamo ili ih štitimo. Ako malo detaljnije uđemo u njihov svijet i analiziramo njihova shvaćanja vidjet ćemo i shvatiti koliko u svojoj posebnosti puno mogu dati našem društvu. U ovoj kreativnoj radionici radi se različitim tehnikama i materijalima uz primjerene sadržaje. Radionice za Božić objedinjene su u jedinstven naziv: „Najmanji među nama neka bude najveći…“ Osim spomenite radionice rade se i različite didaktičke vježbe. Za uspješnu realizaciju projekta, Udruga osoba s invaliditetom, osigurala je dovoljan broj novih didaktičkih igračaka koje pospješuju kako psihički polaznika razvoj, tako i razvoj grube i fine motorike. Voditelj radionice je pedagoginja OŠ kralja Tomislava, koja surađuje kao stručni suradnik zajedno s defektologinjom OŠ Dore Pejačević, Snježanom Šulentić. Radionice se održavaju svake subote, u vrijeme od 17.00h do 19.00 sati, u prostorijama vjeronaučne radionice u crkvi sv. Antuna Padovanskog Našice. U radu „Kreativne radionice“sudjeluju djeca i mladi s poteškoćama, zajedno sa svojim roditeljima i volonterima Udruge. Na ideju ravnateljice Blaženke Kapetanović, svake subote dolazi po jedna učiteljica iz OŠ kralja Tomislava Našice zajedno s nekoliko učenika svojeg razreda. Neki su od učenika samoinicijativno nastavili dolaziti u kreativnu radionicu. To je dokaz da se i kod djece koja nemaju poteškoća stvara empatija i osjetljivost za različitost.
U dosadašnjem periodu rada u kreativnim radionicama svoj su volonterski doprinos dale učiteljice OŠ kralja Tomislava:Matija Ravlić, Mihaela Pokrivka, Blaženka Vrlja, Ksenija Firšt, Zrinka Litva, Anica Janković, Dragana Golub, Marija Tomičić i Maja Simel Bošnjaković, psihologinja Ivana Mihalj, asistent u nastavi Udruge osoba s invaliditetom Našice, Maja Bošnjaković i Patricija Zavada. Učenik Stjepan, volonter kaže: „Lijepo mi je bilo. Išao sam dobrovoljno. Nitko me nije tjerao i zbog toga mi je drago. Bilo mi je lijepo družiti se s N. i B. Sretan sam što sam im mogao pomoći u onome što znam.“ Učenik Marin, volonter kaže: „Dopalo mi se što smo pomagali i sve ostalo što smo izrađivali s osobama s posebnim potrebama. Sklopili smo nova prijateljstva. Volio bih opet ponekad doći.“ Učenik Tomislav, kaže: „Svidio mi se taj vid suradnje i pomoći. Mogli smo vidjeti i spoznati kako je njima u odnosu na nas koji nemamo poteškoće. Želim dolaziti i u buduće.“ Djeca s poteškoćama možda i nemaju mogućnost najbolje izraziti svoje emocije, ali s puno ljubavi, strpljenja i rada s njima može se doprijeti do njih. Osluškivanjem sa srcem i kroz igru ili prateći njihove interese možemo otkriti njihove potrebe, a zajedno s njihovim interesima možemo postići i ono što mi mislimo da bi oni mogli postići. Čovjek uvijek daje do znanja što želi, voli i osjeća, samo ga treba osluškivati!
Mirela Čiček i Đurđica Zailac |
Osnovna škola Kralja Tomislava Našice |