2011-05-10 10:01:22 Učenici 7.e razreda OŠ kralja Tomislava – pobjednici natječaja „Škola - prijatelj zajednice“ realizirali su nagrađeni projekt „Veliki park – biser u srcu grada Našica“ „Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva“ raspisala je natječaj „ Škola – prijatelj zajednice“ za izbor najinovativnijeg modela motiviranja i angažiranja učenika i učenica za volonterski rad u školi i/ili zajednici“. 7.e razred i razrednica Đurđica Mašić prijavili su se na natječaj s projektom „Veliki park – biser u srcu grada Našica“.
U iznimno jakoj konkurenciji osnovnih škola , u 11. mjesecu naš projekt izabran je među 5 najinovativnijih modela razvoja volonterstva u Hrvatskoj i osvojio nagradu „Škola – prijatelj zajednice“ , te novčanu nagradu u iznosu 10 000kn, za ostvarenje projekta. Nagrada im je uručena 29.11.2010. na svečanoj dodjeli u Zagrebu u Muzeju Mimara. Na svečanoj dodjeli nagrade bili su gradonačelnik Grada Našica Krešimir Žagar, upravitelj Hrvatskih šuma Uprava šuma, Našice Vlado Keglević , bivša ravnateljica Blaženka Kapetanović, razrednica Đurđica Mašić i učenici: Ivona Farkaš, Stjepan Đanić, Ivan Teskera, Mihael Šubić, Ana Suk, Sara Bušljeta i Lucija Brodar. U ime razreda nagradu su primili učenica Ivona Farkaš i razrednica Đurđica Mašić.
U subotu 7.5.2011. godine održana je završna akcija natječaja „ Škola - prijatelj zajednice“ sadnja sadnica hrastova lužnjaka u Velikom Parku s nagrađenim projektom „ Veliki park – biser u srcu grada Našica“ učenika 7.e razreda OŠ kralja Tomislava, Našice.
Tim povodom je održana prigodna svečanost u kojem su učenici 7.e razreda zajedno s razrednicom Đurđicom Mašić. U Velikom parku zasadili su nekoliko sadnica hrasta lužnjaka i pri tome su im pomogli roditelji, predsjednik ŠUD-a Josip Stanić „ Šaran“, Našice i član ŠUD – a Milivoj Bakić, ravnateljica Vlatka Zahirović i gradonačelnik Krešimir Žagar. Učenici Ivona Farkaš i Stjepan Đanić pročitali su prigodni tekst u kojem su opisali svoj projekt i zahvalili svima koji su im pomogli u ovom divnom projektu.
Učenici 7. e razreda zasadili su jednu sadnicu hrasta lužnjaka kao simbol ljubavi, mira, prijateljstva, nenasilja i tolerancije posvetili LUKI RITZU kao simbolu borbe protiv uličnog nasilja među mladima ( svim žrtvama nasilja ).
Ivona Farkaš i Stjepan Đanić pročitali su prigodan tekst o ovom projektu svim nazočnima:
Ovaj projekt zamišljen je kao suradnja škole i lokalne zajednice ( odnosno suradnja djelatnika škole, učenika škole i lokalne zajednice.) Htjeli smo u njega uključiti što više suradnika, koji bi pomogli u izradi edukativnih - infopanoa, pri sadnji sadnica hrastova lužnjaka, popravljanja ljuljački, klackalica i uređenje staza . Od ideje, preko provedbe i finalizacije projekta pomogli su nam gradonačelnik Grada Našica Krešimira Žagara koji nam je zajedno s upraviteljem Hrvatskih šuma, Našice Vladom Keglević em omogućio ovaj projekt jer djelatnici Hrvatske šume vode brigu o Zaštićenom spomeniku parkovne arhitekture.
Ravnateljica zavičajnog muzeja grada Našica Silvija koja nam je pomogla oko teksta, lektorica teksta profesorica Marija Pepelko,upravitelj Hrvatskih šuma , Našice Vlado Keglević i gospođa Glova su nam puno pomogli u kategorizaciji biljaka i životinja u Velikom parku.
Predsjednik Turističke zajednice Grada Našica Srečko Perković nam je također puno pomogao oko izrade takozvane smeđe signalizacije edukativnih infopanoa .
Predsjednik ŠUD –a „ Šaran“ Našice Josip Stanić dao nam je podatke koje sve vrste drveća i životinja ima u Zaštićenom spomeniku parkovne arhitekture i pri organizaciji oko sadnje hrasta lužnjaka u Velikom park, uređenju staza , član ŠUD –a „ Šaran „ Milivoj Bakić je pripremio sadnice, sadio i polijevao sadnice zajedno s djecom, profesorica biologije Ljubica Rajić nam je pomogla u izboru vrste biljaka koje ćemo slike staviti na edukativne infopanoe, učiteljica biologije Ana Petrošević pomogla nam je oko podjele naziva biljaka i životinja, učiteljica engleskog jezika Monika Sobodić je prevela tekst s hrvatskog na engleski jezik i Ljerka Nađ Baričević je prevela stručne riječi u vezi podjele biljaka s hrvatskog jezika na engleski jezik.
Gospodin Davorin Dvoržak iz Upravnog odjel a za komunalni sustav, prostornog uređenja i zaštite okoliša Grada Našica nam je pomogao gdje ćemo postaviti edukativne infopanoe, i komunalni redar Mirko Baričević.
Natis d.o.o. , Našice poklonio letvice za učvrstiti stabla hrasta lužnjaka, a učitelj tehničke kulture Danijel Rončević i domari škole Josip Kranic i Goran Đomešić su obradili letvice. Učenici Ivona Farkaš i Stjepan Đanić sudjelovali su u pripremi natječaja i izvedbi projekta . U izradi priprema za edukativne infopanoe sudjelovali su Zvonko Pinter iz tvrtke „Tisak d.o.o.“ Našice i direktor Damir Stošić iz tvrtke „ Nobilis“ d.o.o. iz Osijeka.
Tekst je napisan na hrvatskom i engleskom jeziku. Na svakom edukativnom – infopanou je oko desetak slika značajnih i najzastupljenijih vrsta biljaka i životinja. Imena bjelogoričnih, crnogoričnih drveća, grmlja, povijuša, penjačica i životinja bit će napisano na hrvatskom i na latinskom jeziku.
U projekt su bili uključeni : Grad Našice-gradonačelnik Krešimir Žagar, Turistička zajednica Grada Našica Srečko Perković, Zavičajni Muzej Grada Našica Silvija Lučevnjak, Hrvatske šume Uprava šuma , Našice upravitelj Vlado Keglević i gospođa Glova, profesorica Marija Pepelko, profesorica biologije Ljubica Rajić, učiteljici iz biologije Ani Petrošević, učiteljica engleskog jezika Monika Sobodić, profesorica engleskog jezika Ljerka Nađ – Baričević, , učitelj tehničke kulture Danijel Rončević, Športsko udičarsko društvo „Šaran“ Našice Josip Stanić i član ŠUD- a Milivoj Bakić, gospodin Davor Dvoržak iz Upravnog odjel a za komunalni sustav, prostornog uređenja i zaštite okoliša Grada Našica i komunalni redar Mirko Baričević, „ Natis“ d.o.o Našice , domari u školi Goran Đomešić i Josip Kranic, učenici 7.e razreda i njihovi roditelji te im svima ovim putem šaljemo veliku zahvalu za uložen trud. |
Osnovna škola Kralja Tomislava Našice |