TERENSKA NASTAVA U MARTINOVOM SELU
Autor: Licia Grohovac, 7. 11. 2023.
Učenici 1. a i 1. b razreda su 18.10.2023. u sklopu obilježavanja Dana kruha, posjetili Gašparov mlin u Martinovom selu.
Malo je mlinova u Hrvatskoj u kojima se i dalje melje kukuruz i pšenica na starinski način. Martinovo selo stoga je pravo eko-selo. Mjesto je to u kojemu se već četiri stoljeća uz pogon vode Rječine i izvanredne drvene konstrukcije pšenica i kukuruz ispod teškog kamenog kola pretvaraju u fino mljeveno brašno, od kojeg se priprema palenta kompirica i razne domaće delicije. Naime, mlinska kola u potpunosti su rekonstruirana i obnovljena tijekom 2018. i 2019. godine u čast nedavno preminulog Bruna Kukuljana, legendarnog mlinara koji se godinama brinuo za ovo Grobničko blago. Završenom obnovom mlinskih kola udahnut je novi život Gašparovom malinu i očuvan dio kulturne baštine za buduće generacije. U Gašparovom mlinu moguće je kupiti eko brašno, ali i vidjeti stari alat (npr. staro sito) i osjetiti miris povijesne patine i tradicije.
Višestoljetno stari mlin svjedok je vremena u kojima su stanovnici jelenjskog kraja živjeli težačkim načinom života. Živjelo se, u većini slučajeva, od poljoprivrede i stočarstva. Nekad je duž kratkog toka (oko 18 kilometara) Rječine bilo čak 27 mlinova, a danas je ostao samo Gašparov malin, Upravo u jelenjskom mlinu učenici mogu naučiti kako nastaje kruh, od zrna do pogače.
Nakon razgledavanja mlina, učenici su se prošetali uz Rječinu i igrali se u prirodi.
Učiteljice: Denize Korić I Dubravka Lerch