2021-03-17 11:44:54

DAN BROJA PI

14. ožujka svjetski je dan broja pi. Ljubitelji matematike širom svijeta obilježavaju dan tog broja. Prvi koji je odlučio proslaviti taj dan bio je fizičar Larry Shaw.

Dan broja pi obilježava se na mnogo načina, uključujući jedenje pite, gađanje pitama i raspravljanje o značenju broja pi.

Učenici sedmih razreda naše škole također su proslavili dan tog slavnog broja.

Pripremili su prezentacije, izradili plakate, ispekli kolače, razgovarali o broju pi, ispisivali znamenke tog broja, itd. Puno toga smo naučili i saznali mnogo zanimljivih činjenica o tom broju. Djeliće naše proslave možete pogledati na slikama.

                 

 

Stvari koje možda niste znali o broju pi, a trebali biste…

Pi je matematička konstanta, danas široko primjenjiva u matematici i fizici Definira se kao odnos opsega i promjera kruga Pi je također poznat kao Arhimedova konstanta ili Ludolfov broj

 

Neke zanimljivosti o broju pi…

Na taj datum 1879. godine rođen je Albert Einstein, jedan od najvećih fizičara svih vremena Istog datuma 2018. umro je Stephen Hawking, britanski teorijski fizičar Svjetski rekord u broju zapamćenih decimala broja pi drži Kinez Lu Chao koji je zapamtio 67 890 znamenaka za što mu je trebalo 24 sata i 4 minute da ih izrecitira Postoji film naziva „Pi“ iz 1998. koji govori o usamljenom matematičaru Maxu čijim životom upravljaju brojke Neki ljudi vjeruju da pi sadržava odgovore na pitanja o beskonačnosti svemira Michael Blake je pretvorio decimalne znamenke u note te tako uglazbio broj pi Givenchy prodaje muški parfem naziva Pi 3.14 posto mornara su zapravo PI-rati

Osnovna škola Ksavera Šandora Gjalskog