2022-10-18 12:21:07

KIKI FILM FESTIVAL

Ove je godine održan 11. Kiki film festival. Na festivalu je bilo prikazano više od trideset filmova iz cijelog svijeta, a žiri za odabir najboljeg filma činile su Nadja Lončar Uvodić, učenica 7. razreda Osnovne škole Oroslavje, Julia Borošak, učenica 6. razreda Osnovne škole Antuna Mihanovića u Klanjcu te učenik osmog razreda Osnovne škole K. Š. Gjalskog Zabok, Jakov Kolar.

Učenici šestih, sedmih i osmih razreda OŠ K. Š. Gjalskog Zabok sudjelovali su na projekcijama nekih od filmova. Šestaši su pogledali filmove „A zatim se nešto promijenilo“, „Temelji umjetnosti“, „Moja kosa“ i  „La bestia“.

Australski film „A zatim se nešto promijenilo“ režirala je Eliza Hull. Film pripovijeda o osmogodišnjem dječaku koji boluje od ahondroplazije, sindroma patuljastog rasta. Češki film „Temelji umjetnosti“ režirao je David Payne, a prikazuje put ostvarenja mlade umjetnice Nathalie. Max Jacoby režirao je dokumentarni film „Moja kosa“ u kojem trinaestogodišnja Olivia govori o iskustvu odrastanja u Luksemburgu kao dijete roditelja različite rase. „La bestia“ je francuski film koji su režirali Marlijn Van Nuenen, Alfred Gerard Kuttikatt i Ram Tamez. To je animirani film o ilegalnoj imigraciji iz Meksika u SAD.

Učenici sedmih i osmih razreda gledali su više filmova: belgijski film „Bertha i Wolfram“, češki animirani film „Utočište“, francuski igrani film „Magnetska polja“, animirani ruski film „Promatranje Dugoživaca“, aanimirani francuski film „Mama lijeva kiše“ te australski igrani film „Kokoš“.

Redatelj Tijs Torfs belgijskog filma „Bertha i Wolfram“ uz animirane dijelove dokumentarno prikazuje trinaestogodišnju djevojčicu iz Belgije koja boluje od Wolframove bolesti koja zahvaća živčani sustav i oslabljuje joj vid. U animiranom filmu „Utočište“, čija je redateljica Eva Matějovičová, spasiteljica životinja govori o usvajanju životinja koje imaju neki oblik hendikepa. „Magnetska polja“ igrani je film redatelja Romaina Daudeta-Jahana u kojem jedanaestogodišnji dječak traži majku uvjeren da su je oteli izvanzemaljci, što uvodi u znanstvenu fantastiku. Redateljica Sofia Silkina animacijom je u filmu „Promatranje dugoživaca“ prikazala djevojčicu koja u samoizolaciji mikroskopom otkriva dugoživce u kapima vode. Francuski film „Mama lijeva kiše“ donosi priču o borbi s depresijom. Redatelj je Hugo De Faucompret. Redateljica je australskog igranog filma „Kokoš“ Alana Hicks, a film progovara o problemu rasne diskriminacije.

Svaki od filmova progovara o važnim problemima u modernom društvu te potiče na međusobnu suradnju, prihvaćanje i razumijevanje. Teme koje su prikazane na filmovima veoma su važne za razvoj suosjećanja i širenje vlastitih vidika, posebice kod mladih osoba. Iako često kratkometražni, filmovi prikazani na Kiki film festivalu ostavljaju dugotrajan dubok trag u vlastitim stavovima te potiču na aktivniji pristup protiv predrasuda, odbacivanja slabijih i drugačijih, diskriminacije i marginalizacije.

Lucija Mlakar, prof.


Osnovna škola Ksavera Šandora Gjalskog