2022-10-27 11:58:45

MALA NAGRADA GJALSKI ZA OSNOVNOŠKOLSKE SPISATELJE

Mala nagrada Gjalski tradicionalno se dodjeljuje u Tjednu Gjalskog za najbolja literarna ostvarenja osnovnoškolskih autora. Nagradom se njeguje kreativnost i mašta onih autora pred kojima se vrata književnog ostvarivanja tek otvaraju. Ove se godine svečano dodijelila po 37. put 26. listopada u Galeriji grada Zaboka. Koordinatorica ovogodišnjeg Natječaja i svečanosti dodjele Male nagrade Gjalski profesorica je Valerija Novak, a svečanost je vodila Marta Iveković, učenica 8. razreda Osnovne škole K. Š. Gjalskog Zabok.

Na početku svečanosti sve su prisutne pozdravile gđa Petra Vrančić Lež u ime grada Zaboka te Jasna Petek, dožupanica Krapinsko-zagorske županije. Obje su gošće istaknule kako treba njegovati vrijedna pera najmlađih autora jer su možda baš oni ti koji će krenuti putem našeg gredičkog gospodina.

Prije umjetnosti riječi gosti su mogli uživati u umjetnosti glazbe. Lea Đurkan, učenica 2. razreda Osnovne glazbene škole na klarinetu je izvela skladbu Idylle koju je skladao Eugène Bozza. Mentor je učenice profesor Mihovil Dorotić, a pratnja na klaviru bio je profesor Ivan Škreblin.

Nakon idiličnog uživljavanja u svečanost, uslijedilo je proglašenje najboljih radova. Ove je godine na Natječaj pristiglo 46 proznih uradaka iz 9 škola, odnosno sudjelovalo je 38 učenika i 14 mentora. Stručnu prosudbu te osvrte na pristigle radove pripremili su članovi Povjerenstva za dodjelu Male nagrade Gjalski. Predsjednica Povjerenstva jest gospođa Branka Primorac, književnica, novinarka, urednica i fotografkinja, a članice su: Ines Krušelj Vidas, profesorica Hrvatskog jezika i knjižničarka iz OŠ Matije Gupca iz Gornje Stubice i Ljerka Gajski Markulin, profesorica Hrvatskog jezika iz OŠ Ksavera Šandora Gjalskog. Povjerenstvo je ove godine izabralo tri glavne nagrade i sedam pohvaljenih radova.

Obrazloženje o pohvaljenim radovima pročitala je članica Povjerenstva Ljerka Gajski Markulin, a zatim im je podijelila i nagrade.

Pohvaljeni radovi:

1. Špičkovljanske kamere

Ema Ocvirek, 7.r. OŠ Bedekovčina

Mentor: Marko Valec

2. Nogometne zavrzlame

Noa Krušelj, učenik 5. razreda OŠ Bedekovčina

Mentor: Ivana Kranjčec

3. Egipatska zgoda

Tia Glumpak, učenica 6. razreda Osnovne škole Bedekovčina

Mentor: Vesna Košutić

4. Čarolija ljetnih praznika

Helena Gregurić, učenica 7. razreda Osnovne škole Bedekovčina

Mentor: Marko Valec

5. Priča sretne kravate

Lota Belošević, učenica 6. razreda Osnovne škole Oroslavje

mentor: Vesnica Kantoci

6. Moj deda i jas

Borna Šlogar, učenica 5. razreda Osnovne škole Desinić

Mentor: Vedrana Gudek

7. Barbie svijet

Ema Mraz, učenica 8. razreda Osnovne škole Sveti Križ Začretje

Mentor: Monika Zaplatić

Prije samog proglašenja prvih triju nagrada Lucija Svečak, učenica 2. razreda Osnovne škole K. Š. Gjalskog, izvela je monolog „Da se ne pozabi“ koji je pripremila uz svoju učiteljicu Ljiljanu Mokrovčak. Učenica je upotpunila izvrsnu govornu izvedbu lutkicom koja je predstavljala učiteljicu iz Lucijinog monologa.

Predsjednica Povjerenstva Branka Primorac objavila je zatim imena nagrađenih radova.

Nagrađeni radovi:

  1. Zazelenilo se

Ema Jambrek, učenica 8. razreda Osnovne škole Bedekovčina

Mentorica: Vesna Košutić

  1. Požari, suše i druge…

Ema Mihovilić, učenica 8. razreda Osnovne škole Sveti Križ Začretje

Mentorica: Monika Zaplatić

  1. Multipla skleroza

Mellanie Jakšić, učenica 8. razreda Osnovne škole Matije Gupca Gornja Stubica

Mentorica: Vesna Jakopović

 

Svaki je autor pročitao svoj rad i zaslužio gromoglasan pljesak publike. Nagrađene autore i njihove mentore razveselilo se knjigama i trodnevnim putovanjem. Sponzori  nagrada su: Školska knjiga iz Zagreba, Grad Zabok i Grad Crikvenica. Nagrade je uručio ravnatelj Osnovne škole K. Š. Gjalskog Zabok, gospodin Tomislav Polanović. Na kraju svečanosti učenica 2. razreda Osnovne glazbene škole Marta Cvrtila izvela je skladbu Pascala Prousta „Faible“ na klarinetu. Mentor je učenice profesor Mihovil Dorotić, a pratnja na klaviru bio je profesor Ivan Škreblin.
Gosti su uživali cjelokupnoj svečanosti, no najviše u literarnim ostvarenjima mladih autora koji će zasigurno i dalje pisati i biti dio književnog stvaralaštva.

Lucija Mlakar


Osnovna škola Ksavera Šandora Gjalskog