2024-07-02 12:33:43

SVEČANA DODJELA DIPLOMA MALIM PLANINARIMA

U nedjelju 26. 5. 2024. u planinarskom domu na Piclju održana je svečana dodjela diploma učenicima koji su uspješno završili Dječju planinarsku školu u organizaciji PD „Zagorske steze“, u suradnji s OŠ Ksavera Šandora Gjalskog Zabok. Uz roditelje malih planinara svečanoj podjeli prisustvovali su vodiči iz PD „Zagorske steze“, članovi Društva te učiteljice koje su učenike pratile na njihovom putu. Dječju planinarsku školu uspješno je završilo 32 učenika naše škole, 2 učenika OŠ Bedekovčina i 2 učenika OŠ Vladimir Bosnar Stubičke Toplice. Diplome, pohvalnice i zahvalnice svim sudionicima projekta uručila je voditeljica Dječje planinarske škole, učiteljica Jelena Lisak Šturlan. Nakon podjele uslijedio je mali domjenak i ugodno druženje.

Dječja planinarska škola održana je u sklopu projekta „Živjeti s prirodom“ koji je odobren i djelomično financiran od strane Ministarstva znanosti i obrazovanja. Zahvaljujući „Zagorskim stezama“ mali planinari imali su u svim svojim aktivnostima osigurano stručno vodstvo i stručne predavače. Škola je održana gotovo u cijelosti u skladu s planom i programom. Na izletima smo obradili sadržaje: planinarenje i planinarstvo, kretanje i boravak u planinama, zaštita prirode, orijentacija, opasnosti u planini, prva pomoć, speleologija. Tijekom izleta proveli smo vježbe i praktične zadatke iz područja: Kretanje i boravak u planinama, Orijentacija, Izrada improviziranog bivka. U projekt je bilo uključeno 40 učenika i planinara. Djeci su se na izletima priključili i roditelji, a u sklopu cijelog projekta bilo je organizirano 9 izleta (10 dana boravka u prirodi).

  1. Krapinske Toplice – Picelj
  2. Krapina – Strahinščica
  3. Noćni pohod na Cesargrad
  4. Trakošćan – Ravna Gora
  5. OŠ Ksavera Šandora Gjalskog – Picelj
  6. Špilja Veternica / Medvednica
  7. Pila – Horvatove stube – Sljeme
  8. Kunagora – Kostelgrad
  9. Jankovac – Češljakovački vis – poučna staza (dvodnevni izlet)

Na izletima se kvalitetno provodilo vrijeme na otvorenom u prirodi te nije bilo vremena za mobitele. Učenici su se družili uživo s prijateljima, učiteljicama i vodičima koji su bili u pratnji. Svi su pomagali jedni drugima na teže prohodnim putovima, a usput su istraživali krajolik i upoznavali prirodne, kulturne i povijesne znamenitosti zagorskog kraja.

Učenici su se upoznali s osnovnim zakonitostima planinarstva kako bi se znali sigurnije kretati na planinarskim rutama, bolje snaći u slučaju nezgode, upoznati s prirodnim obilježjima svoga kraja i naše zemlje te produbiti svijest o potrebi očuvanja prirode.

Druženje, međusobna briga i pomoć, zajedništvo i prijateljstvo te boravak u prirodi najvažnije su sastavnice ovog projekta.


Osnovna škola Ksavera Šandora Gjalskog