Bullying ili vršnjačko nasilje rasprostranjeno je i ima ga svagdje. Istraživanje Centra za mirovne studije o nasilju među mladima pokazalo je kako su verbalni oblici nasilja češći nego fizički i najčešće se događaju izvan škole.
Prema istraživanju oko ¾ učenika našlo se u situacijama i kojima su bili ogovarani ili su oni ogovarali druge. Čak 40 % učenika navelo je da je gurnulo drugog učenika ili su sami bili žrtve takvog ponašanja. Najrjeđi oblik nasilja su prijetnje drugima. Petina učenika navela je da su prijetili nekome, a četvrtina da su bili žrtve prijetnji.
Zbog velike zastupljenosti društvenih mreža u životima mladih sve se češće pojavljuje cyberbullying – internetsko nasilje. Pogrdni komentari i poruke, čak i memovi negativno djeluju na psihu mladih osoba. Veliki broj roditelja brani se rečenicom: „Djeca su još mala, prestat će.“ ili „To je samo faza.“ Nažalost, to nije samo faza i djeca neće prestati s time ako im se ne ukaže na to da njihovo ponašanje negativno utječe na nekoga.
Zbog takvog ponašanja svojih vršnjaka mladi u cijelom svijetu posežu za alkoholom, pa i samoozljeđivanjem koje u najgorem slučaju dovede čak i do samoubojstva. Na svu sreću, veći je postotak onih koji potraže stručnu pomoć.
Život je dovoljno težak zbog uvjeta u kojima se trenutno nalazimo i bez vršnjačkog nasilja. Zato prije nego što nekoga poželite uvrijediti, sjetite se posljedica koje vaše riječi mogu imati na druge. Jer riječi su noževi koji bodu direktno u srce!
Sara Markešić, 8.a
Novinarska grupa