Učenici i učiteljice produženog boravka u suradnji s dr. sc. Zvonkom Olujićem priveli su kraju dvogodišnji projekt Leptiri na području Sv. Ivana Zeline. Cilj projekta bio je: - istražiti vrste dnevnih leptira na području grada Sv. Ivana Zeline
- uočiti biološku raznolikost, rasprostranjenost i ugroženost pojedinih vrsta
- uočiti životni ciklus leptira
- razumjeti posljedice umanjenog broja leptira
- razvijati navike življenja u suglasju s prirodom.
Zahvaljujući roditeljima učenika produženog boravka pristiglo je mnoštvo fotografija leptira s naznačenim staništem , datumom i vremenom fotografiranja. Na temelju proučavanja, učenici su zaključili da najviše u travnju ima bijelaca, u svibnju riđi i plavaca, a u lipnju okaša. U 2023. godini fotografirali su znatno manje leptira nego prošle 2022.godine.
Uzrok tome su niže temperature, manji broj sunčanih sati, veća količina naoblake i oborina tijekom travnja i svibnja 2023. godine.
Na kreativnim radionicama slikalo se ,fotografiralo, modeliralo i pisalo o leptirima. Učenici su saznali građu leptira, njihov životni ciklus, čime se hrane, životni vijek leptira, gdje se skrivaju noću i za vrijeme kiše, koji su im prirodni neprijatelji i zašto je bitno da ih zaštitimo i očuvamo. Shvatili su da moraju voditi brigu o okolišu jer čist okoliš znači i više leptira u prirodi. Nadamo se da će nove generacije, za dobrobit svih nas i našeg planeta, biti osjetljive na pitanje održivog razvoja . Dokazali su kako se malim koracima može puno toga postići i zato vam poručuju:
- kod košnje trave ostavite jedan dio nepokošen (za leptire, pčele i ostale kukce)
- voćke i vrtove ( ako je baš potrebno) prskajte prirodnim, biološko prihvatljivim materijalima i to rano ujutro ili u predvečerje kada leptiri ne sišu nektar
- kod planske gradnje planirajte što više zelenih površina( parkova), a manje betona.
Učiteljice produženog boravka Andreja i Višnjica
Osnovna škola Ksavera Šandora Đalskog Donja Zelina