2024-04-18 11:23:00 Književnici našeg djetinjstva sretan 150. rođendan
(portret nacrtala učenica 6.n Larisa Prugovečki) Na spomen Ivane Brlić-Mažuranić prvo zastanemo i zahvalimo joj na svakoj riječi koju nam je ostavila, a onda čitajući njezina djela odlazimo u svijet mašte, gdje se susrećemo s čarobnim bićima, čudesnim događajima i dubokim životnim poukama. Na današnji dan obilježava se značajan jubilej, 18. travnja 1874. rodila se Ivana Brlić-Mažuranić, jedna od najvažnijih književnica u hrvatskoj i svjetskoj književnoj baštini. Njezin doprinos književnosti ostaje neizbrisiv. Stvorila je djela neprolazne vrijednosti na kojima nam mogu zavidjeti mnogi narodi jer je dječjoj književnosti podarila vrhunska umjetnička djela. Njezine bajke prenose vrijednosti, običaje i mitove hrvatskog naroda novim generacijama. Iako su prožete lokalnim motivima i tradicijom, one istovremeno dotiču univerzalne teme poput ljubavi, hrabrosti, prijateljstva, obiteljskih vrijednosti i važnosti dobrote. Ivanine bajke inspiriraju djecu diljem svijeta. Čitanjem njezinih priča djeca mogu učiti o hrvatskoj kulturi, tradiciji, ali i o općeljudskim vrijednostima i životno važnim temama i poukama. Njezina ostavština i danas živi dok čitamo i interpretiramo njezine bajke. Prvim romanom Čudnovate zgode šegrta Hlapića osvojila je ono najljepše na ovome svijetu, a to su srca djece koja vjeruju kako dobro uvijek pobjeđuje. Pričama iz davnine osvojila je svijet dokazujući kako prava umjetnost riječi ne poznaje granice. U sklopu toga posebnog jubileja na satu Hrvatskoga jezika oživjeli smo svijet bajki. U Priče iz davnina odvele su nas dvije učenice 6.n Karla Vizec i Larisa Prugovečki koje su se potrudile i odjenule kao Ivana Brlić-Mažuranić, jedna u njenim mladim danima, a druga u zrelijim godinama, želeći nam tako dočarati književnicu kao stvarnu ali i povijesnu osobu.
Učenice su predstavile život i djelo voljene književnice od njezine mladosti do zrelih dana. Saznali smo i zanimljive detalje, primjerice gdje je podmetnula svoju prvu pjesmu, u nadi da će biti prepoznata, te tko je bio Vladimir Šumski. Engleski list Times napisao je o Ivani: „Ivana Brlić-Mažuranić otkrila je svijetu krasnu sliku hrvatskog etičkog genija.“ Ivana Brlić-Mažuranić prva je žena koja je u Hrvatskoj postala članica Akademije i koja je dvaput bila kandidirana za Nobelovu nagradu za književnost. Dramatizacija lika književnice Ivane Brlić-Mažuranić bila je za nas pravo nadahnuće i poučna je za naše učenike, a istovremeno nam je pružila priliku za kreativno izražavanje i istraživanje zanimljivosti iz života i književnoga stvaralaštva Ivane Brlić-Mažuranić, književnice našeg djetinjstva.
Obilježavanje ovog važnog događaja na satu Hrvatskoga jezika posjetili su ravnatelj Matej Škaro i pedagoginja Dolores Orbanić Biliškov koji su pohvalili trud naših šestašica i naglasili važnost timskog rada, a sve je to izuzetno pozitivno utječe na rad i samopouzdanje učenika i učenica. Naime, znamo da učenike pohvala uvijek potiče da vjeruju u svoje sposobnosti i osjećaju se samopouzdano u svojim izvedbama te ih motivira da nastave ulagati trud u svoje aktivnosti. "Kad si sretan, i sunce za tobom žuri." Ivana Brlić-Mažuranić Pripremila: Marina Adašević, prof. |
Osnovna škola Ksavera Šandora Đalskog Donja Zelina |