2016-06-07 08:56:28

Županijsko stručno vijeće i izvanučionička nastava na poučnoj šumskoj stazi

U ponedjeljak 30. svibnja 2016.godine u našoj školi održano je Županijsko stručno vijeće učitelja biologije Grada Zagreba. Tema stručnog skupa bila je Projektna i izvanučionička nastava na poučnoj šumskoj stazi u okolišu OŠ Ksavera Šandora Gjalskoga.

Profesorica Anica Banović i učiteljica Helga Mihaljević Jurić predstavile su učiteljima biologije Grada Zagreba projekt „Poučna staza“. Mali patuljci, voditelji, s učiteljicom Irenom Vitaljić proveli su učitelje biologije Poučnom stazom i upoznali ih s biljnim i životinjskim vrstama u okolišu naše škole.

Istovremeno na Poučnoj stazi održavala se  izvanučionička nastava s radionicama za učenike petih i šestih razreda, a teme su bile sljedeće:

Skrivene boje lista,
Promatranje ptica u okolišu naše škole,
Određivanje biljnih vrsta u okolišu naše škole,
Kukci predatori,
Kalemljenje voćaka i
Radionica o pčelama i pčelarstvu.

Radionice su održali studenti Šumarskog fakulteta, Agronomskog fakulteta, zaposlenici udruge "Biom", članica udruge Bioteka, naša suradnica na projektu Kristina Sačer, inženjerka šumarstva i roditelji Senad Selmanović i Ivan Eugen Burger.

Evo nekih dojmova učenika o radionicama.

„Bilo je odlično, zanimljivo i poučno, a voditeljica je bila vrlo zabavna.“ Noa , 5.a

„Bilo je jako lijepo, poučno , zanimljivo i svakako bih željela da se to ponovi.“ Helena , 5.a

„Radionice su bile čarobne kao i naši mitološki prijatelji – patuljci.“, Josip , 5.b

„Meni su se radionice jako svidjele jer su bile poučne. Naučili smo puno o cijepljenju voćaka, o pčelama, njihovim košnicama  te o procesu stvaranja meda. Naučili smo još o raznim kukcima i gledali kroz mikroskop.“  Antonia Leona , 6.a

„Jako mi se svidjelo, najviše mi se svidjelo to što smo bili na otvorenom prostoru i što smo naučili kako se glasaju razne ptice i sada ih znam prepoznati.“  Ana , 6.b

„Bilo je jako zanimljivo. Naučila sam mnogo toga o listovima i sada puno lakše i brže prepoznajem vrstu lišća i vrstu drveća. Radionica o kukcima bila mi je jako zanimljiva i naučila sam koji su kukci  marljivi i dobroćudni za prirodu, a koji su štetni za prirodu.“  Nika, 6.b

„Sve su mi se radionice jako svidjele, bile su jako poučne. Naučila sam kako se kaleme voćke, koji su kukci korisni,  a koji  mogu biti opasni, kako se brinuti o pčelama i još mnogo toga. Također, htjela bih da ih imamo češće jer ne samo da su zanimljive i poučne, već nas uče kroz igru.“, Lorena, 6.b

Jedna od najzanimljivijih radionica bila je radionica „O pčelama i pčelarstvu“, koju su održali gospodin Senad  Selmanović i gospodin Ivan Eugen Burger, roditelji učenika naše škole.

U radionici smo  doznali zašto su pčele korisne, kako se uzgajaju i kako se dobiva med, koji su dijelovi košnice. Lara i Oleg odlično su demonstrirali  koju je opremu za uzgoj pčela potrebno imati te koji je pčelarski alat i zašto se koristi. Na kraju radionice pogledali smo film „Na pčelinjaku“.

Zahvaljujemo tatama na trudu i zanimljivoj radionici, kao i svim studentima, suradnicima i volonterima koji su omogućili da se realizira izvanučionička nastava na poučnoj stazi.

Anica Banović i Helga Mihaljević Jurić


Osnovna škola Ksavera Šandora Gjalskoga Zagreb