2018-05-28 15:53:33
Osmaši na terenskoj nastavi u Vukovaru
Osmaši na terenskoj nastavi u Vukovaru👏💕❣️❣️❣️
Razrednice, koliko traje putovanje? Idemo li preko Bosne? Koje škole idu s nama? Koliko će nas biti u sobi?... nižu se pitanja uzbuđenih osmaša pred polazak na terensku nastavu u Vukovar. Osnovna škola Lapad 22.- 24.svibnja 2018. sudjelovala je u projektu terenske nastave za učenike osmih razreda koju organizira Javna ustanova Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar. Ovim se projektom čuva sjećanje na Domovinski rat i podsjeća na važnost Bitke za Vukovar u obrani RH. Budući da projekt financira Ministarstvo hrvatskih branitelja učenicima je osiguran besplatan prijevoz, smještaj i hrana. Ako na put krećete s krajnjeg juga Hrvatske, dvodnevna se nastava pretvara u trodnevnu jer će vam sam put do odredišta oduzeti 11-12 sati, no uz ljubazne vozače, pozitivno ozračje te neizostavni Wi-Fi put se lakše podnese, a sve muke brzo zaborave.
Prvi dan boravka u Vukovaru započinje dvama predavanjima kojima se učenicima tumače uzroci i tijek Domovinskog rata kao i značaj Bitke za Vukovar. Slijedi upoznavanje kulturno-povijesnih znamenitosti grada, Muzej vučedolske kulture, obilazak Dvorca Eltz te slobodno vrijeme u centru grada, uživanje u pogledu na Dunav. Prvi dan nam pokazuje Vukovar u miru, njegovu bogatu povijest i kulturu, uspjela je nakana autora projekta da ovaj grad ne doživimo isključivo kao mjesto tragedije.
Obilaskom spomen doma hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti započinje drugi dan u kojem se posjećuju memorijalne lokacije uz predavanja vodiča. Potresna su to mjesta stradanja koja nikoga ne ostavljaju ravnodušnim ; Mjesto sjećanja – Vukovarska bolnica '91., Memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata, Masovna grobnica Ovčara te izložbeni prostori Memorijalnog centra Domovinskog rata Vukovar. Zadivljujuće je promatrati kako se naši razigrani osmaši pretvaraju u zrele mlade ljude dok ozbiljno slušaju vodiče koji im prenose spoznaje o najmučnijim trenutcima novije hrvatske povijesti.
Uzburkane emocije i dojmovi slijegat će se u svima još danima nakon povratka. Tu dolazimo do ključnog trenutka ovog projekta – Škole mira čija je zadaća prenijeti poruku mira, nenasilja i tolerancije. Brigadir Petar Ćavar tumači značenje mira učenicima, smirene riječi vojnika nose posebnu težinu. Učenici shvaćaju poruku – Hrvatska je bila prisiljena ući u rat, važno je širiti istinu te na toj istini graditi budućnost. Hrvatska svima treba pružiti siguran dom. Susret završava kvizom znanja u kojem se natječu škole sudionici, u uzbudljiv produžetak ušle su tri škole od njih sedam, a OŠ Lapad zauzela je 3. mjesto! Čestitke Mateu i Noi!
Uz zvuke pjesme Lijepa li si zadovoljno napuštamo prostor Ružičkine kuće, prepuni dojmova krećemo prema Dubrovniku. Ostaje sjećanje na Grad Heroj, naše vodiče, predavače i vojnike, kao i na prijateljstvo s učenicima iz raznih krajeva Lijepe Naše ( Lastova, Korčule, Komina, Muća, Istre...) njih dvjestotinjak, s kojima smo dijelili smještaj u hostelu.
Razrednici osmih razreda
Vrijeme ne zna za zaborav
samo ga ušuška u svoj zagrljaj
pa ga budi, pa ga vrati, pa ga opet uspava…
Vrijeme ne zaboravlja
suze, tugu i odlaske.
Pamti drage ljude… šuti i čeka…
A tamo visoko
gdje pogled obećava beskraj
vidi se svjetlost tisuće svijeća
i čuje se šapat… hvala!
Romana Medvidović
|