2016-04-21 20:47:04

Općina Brinje

Odabrala sam ovu temu zato što u Brinju živi skoro cijela moja rodbina. Tamo provodim puno vremena i uživam u tome. Nadam se da će vam se moja tema svidjeti, a da će te pritom nešto i naučiti. Ako želite saznati nešto više posjetite službenu stranicu Brinja: http://www.brinje.hr/

Poveznice na ostale zanimljivosti:

Povijest 

Spomenici i znamenitosti

Stari grad Sokolac

 

Općina Brinje ima površinu od 358,20 km² i 3256 stanovnika raspoređenih u 12 naselja s ukupno 1166 kućanstava. Udaljeno je samo 80 km od mog naselja u kojem ja živim, a to je Lički Osik. Brinje je naselje u sjeverozapadnom dijelu Like te općina u Ličko-senjskoj županiji, smještena u Brinjskom krškom polju u sjeverozapadnom dijelu Gackog polja u brinjskoj zavali, na trasi Jozefinske ceste te uz današnju autocestu Zagreb - Split i na križištu državne ceste Duga Resa - Josipdol - Žuta Lokva –Senj (stara Jozefinska cesta).

Brinje je sjedište općine koja se prostire između obronaka Velike Kapele i Velebita. Područje Brinjskog kraja zemljopisno se naslanja na Primorje, ali bez obzira na to klima je izrazito kontinentalna te je zbog temperaturnih inverzija ovo jedan od najhladnijih krajeva u Hrvatskoj, gdje su ljeta kratka i sušna, a zime duge i snježne.

Domaće stanovništvo sačuvalo je svoj izvorni čakavski izričaj, a većinski stanovnici su Hrvati. Dijelovi naselja Brinja su zaseoci Blažani, Hobari, Jelići, Krznarići-Gerići, Lokmeri, Perkovići Brinjski, Radotići i Rajkovići.  U općini su sljedeća naselja: Brinje, Glibodol. Jezerane, Križ Kamenica, Križpolje, Letinac, Lipice, Prokike, Rapain Klanac, Stajnica, Vodoteč i Žuta Lokva. U općini su sljedeća naselja: Brinje, Glibodol. Jezerane, Križ Kamenica, Križpolje, Letinac, Lipice, Prokike, Rapain Klanac, Stajnica, Vodoteč i Žuta Lokva.

Brinje na karti

 

Brinje

 

 



 

 

 

 

 

 


Osnovna škola dr. Franje Tuđmana Lički Osik