2016-04-29 10:23:05

Povijest

Pročitajte kratku povijest Brinja i pritom saznajte što se dogodilo.

Brinje je kroz povijest imao puno plemena koji su živjeli tamo. Najstariji poznati plemenski narod brinjskog kraja bili su Japodi.  Kasnije su došli Rimljani te pokorili Japode. Brinje se prije zvalo Monetium. Monetium je latinski naziv te je teško dokučiti njegovo pravo značenje. Najbliža latinska riječ "moneta" upućivala bi na novac.To može značiti svašta i ništa. Bilo bi prilično nezahvalno bilo što iz toga izvoditi. U svakom slučaju, Monetium je prvo i najstarije zabilježeno ime naselja na mjestu gdje se danas nalazi Brinje. To je zapravo bilo Brinje prije Brinja, pa je utoliko i opravdano rabiti to ime u brinjskom kontekstu, neovisno o tome što ono potječe iz vremena prije doseljenja Hrvata.

U ranom novom vijeku brinjski je kraj pripadao župi Gacka. Ta je župa, zajedno sa župama Likom i Krbavom, u ranohrvatsko doba bila posebno područje koje se nalazilo pod upravom zajedničkog bana. Ima mišljenja da je brinjski kraj već tada bio zasebna hrvatska plemenska župa, ali se to ne može sa sigurnošću potvrditi. 

 Sredinom travnja 1941. godine u Brinju su ustaše uspostavile vlast, a Talijani garnizon. Garnizion su jedinice smještene na određenom području. Komunisti Brinja i okoline su počeli pripreme za ustanak u svibnju 1941. Krajem srpnja u okolici su osnovani partizanski logori. Narod Brinja i okoline masovno je sudjelovao u NOB-u (Narodonooslobodilački pokret). Poginulo je više od 650 rodoljuba hrvatske i srpske nacionalnosti, a među njima i tri narodna heroja. Iako je Brinje prije imao burnu povijest, ostao je zapamćen i očuvan.

Brinje u povijesti

 

 

 

 

 


Osnovna škola dr. Franje Tuđmana Lički Osik