2017-04-01 22:27:02

POVIJEST KLUBA KOTURAŠA "JASTREB" U JASTREBARSKOM

Pet učenica 6.F razrednog odjela, i to: Brakus Helena, Perjević Lorena, Puzek Banić Stella, Samarin Laura i Šoškić Lana, pod mentorstvom učitelja Ratka Stojkovića su krenule u provedbu projekta obilježavanja 115-te godišnjice od osnivačke skupštine Hrvatskog kluba koturaša "Jastreb" u Jastrebarskom, Biciklističkog kluba koji je bio prva sportska udruga u Gradu Jastrebarskom. Pritom su otkrile vrlo interesantne podatke. 

Gospodin Karas Vladimir nam je omogućio uvid u dokumente istog, da bismo dobili kompletan uvid u djelovanje Kluba. Posjetili smo i Gradski muzej gdje nam je kustosica muzeja gospođica Škrabe Jelena pokazala vrijedne fotografije i predmete iz tog vremena. Kako smo ulazili u materiju pronašli smo podatak da se je prvi bicikl u Jastrebarskom pojavio 1877. godine i da mu je vlasnik bio Kleščić Mirko. Tako da ove godine obilježavamo i 140 godina od pojave prvog bicikla u gradu.

U školi smo pokrenuli "Potragu za blagom" odnosno zamolili smo učenike naše škole da pogledaju stare obiteljske fotografije na kojima je biciklist ili bicikl i da nam ih donesu u školu.

Kada istekne rok za donošenje slika iste ćemo objaviti na mrežnoj stranici škole i jastrebarskostareslike.com susretljivošću gospodina Ringel Gorana.

140 GODINA PRVOG BICIKLA U JASTREBARSKOM

S pariške Svjetske izložbe 1867. godine zagrebački trgovac Ladislav Belus (1835.-1900.) donosi dvokolicu Michaux, parišku senzaciju, u Zagreb. Treba odmah reći da je u isto vrijeme i Karlovac dobio takvu dvokolicu i to iz Pariza, a donio ju je mjesni trgovac Petar Lukšić.

Od 1875. pojavili su se bicikli sa velikim prednjim (oko 130cm) i malim zadnjim (30-35cm) kotačem. Poznato je da su prvi njihovi vlasnici bili još iz Jastrebarskog, Varaždina i Šibenika.

Prvi bicikl u Jastrebarskom je vezan uz obitelj Kleščić.

Godine 1856. u Jastrebarskom je s radom počela željezara MIRKO KLEŠČIĆ & sin (današnja ulica dr. Franje Tuđmana 4.)


(Mirko Kleščić - fotografija snimljena oko1900. godine)

Mirko Kleščić mlađi je rođen u Jastrebarskom, 29. kolovoza 1865., a umro u Samoboru 1938.godine.

Bio je vlasnik prvog bicikla u Jastrebarskom. Bicikl je kupljen 1877.godine, a sada se nalazi u Samoborskom muzeju.

 

Tijekom studija farmacije, 1885. godine Mirko Kleščić postaje članom 1. Hrvatskog biciklističkog društva u Zagrebu (jedan od osnivača).

1887. godine su mladi vozači, brucoši, Erik Alexander, Mirko Bothe i Mirko Kleščić krenuli na visokim kotačima na podulji put. Krenuli su prema Karlovcu, u Dobru, na posjed Mate Snellera, pa preko Delnica, Bakra, Rijeke, Opatije dalje sve do Trsta. Vratili su se preko Logateca u Ljubljanu i preko Krškoga u Zagreb. Narod još nije vidio takvo čudo od bicikla, pa su putnici doživjeli mnogo avantura na svojoj turneji koja je trajala mjesec dana. U Dobri je učitelj doveo cijelu školu da vide bicikliste. U Delnicama su ljudi izvjesili zastave kao da je bila kakva narodna svečanost. Cijelim putem su uživali veliko gostoljublje…

U Trstu su ih primili pod svoje okrilje članovi tamošnjeg Veloce Club triestino, koji su ih vodili do talijanske granice po cijelom južnom Tirolu. Putem su lakše stradali Bothe i Kleščić, a kada su došli kući u Zagreb, bili su tako umorni da je Erik Alexander prespavao puna 32 sata.

Završetkom studija farmacije Mirko Kleščić započinje s radom kod Eduarda Tomaya u ljekarni u Jastrebarskom.

Preseljenjem 1891. godine u Samobor (u 26. godini života), ostavio je veliki trag u tom gradu. Osim što je bio ljekarnik, obnašao je dužnost gradskog načelnika u tri navrata (1898.- 1904., 1913. – 1914. i 1919. – 1923.), bio je član više samoborskih društava, osnivač i urednik lokalnog lista. Zaslužan je za kulturni i društveni razvitak Samobora te otvaranje hidropatskog lječilišta 1905. Uz to je bio sportaš, planinar, a bavio se i fotografiranjem.

115 GODINA OD ODRŽAVANJA OSNIVAČKE SKUPŠTINE HRVATSKOG KLUBA KOTURAŠA „JASTREB“ U JASTREBARSKOM

Osnivačka skupština Hrvatskog kluba koturaša „Jastreb“ u Jastrebarskom je održana u četvrtak 3. travnja 1902. godine s početkom u 20.00 sati u gostionici Cividini (gdje je odlukom vodstva kluba zakupljena jedna prostorija koja je služila kao klupska prostorija u kojoj su se održavali sastanci članova Kluba)

Vlasnik gostione je bio gospodin Franjo Cividini (na slici gore desno), a nalazila se u prostoru Narodne čitaonice koja je na tom mjestu od 1876. godine, a u njemu se i danas nalazi Narodna knjižnica i čitaonica Jastrebarsko u ulici dr. Franje Tuđmana 9.

Gospoda koja su sudjelovala na osnivačkoj skupštini (i izabrani članovi vodstva Kluba) su bili:

POLLAK LADISLAV (bankar) –
predsjednik RUPERT EDUARD – blagajnik MARION VILKO (inženjer građevinarstva)
– vođa KOZLOVAC IVAN – odbornik MATŠEK JOSIP (trgovac) WINTERSTEIGER JOSIP

PŠENIČNIK VLADO - tajnik
STIPIĆ JOSIP – odbornik
VALENTEKOVIĆ LJUBO(trgovac) – zamjenik odbornika
MARION ALFONSO (građevinar)
CRNILO STJEPAN

Na sjednici je još između navedenog odlučeno da:

- svaki član koji želi pristupiti mora platiti 4 krune upisnine i godišnje 12 kruna,
- se naruči jedan kotač,
- se u nedjelju 6. travnja održi izlet koji će krenuti iz klupskih prostorija.

Na sjednici Hrvatskog kluba koturaša „Jastreb“ u Jastrebarskom od 13.4. je bio prisutan gospodin Josip Bäuerle (finomehaničar) vlasnik radnje u Karlovcu za prodaju šivaćih mašina i bicikala.

Od njega je Klub na sjednici naručio klupski bicikl u vrijednosti 100 kruna (20 kruna mu je plaćeno po preuzimanju bicikla, a ostatak je dogovoreno u mjesečnim ratama po 10 kruna).


Osnovna škola "Ljubo Babić" Jastrebarsko