2018-02-22 19:43:32

Internet

Internet je naše životno okruženje, naša svakidašnjica bez koje ne možemo. Što god krenuli raditi, sve moramo otvarati na internetu, e-dnevnik, e-maticu, e-laboratorij,e-udžbenik,e-…

Činjenica je da  je neophodan svima. Naravno da nam je koristan i da život teško možemo zamisliti bez njega. No, kao i mnoge druge stvari u životi, donio je i negativne pojave kao što su ovisnost o internetu, nasilje na internetu i druge zlouporabe.

Kako se bliži Nacionalni dan prevencije vršnjačkog nasilja, htjela sam opisati kako putem Školskog preventivnog programa preventivno djelujemo tijekom cijele školske godine.

No , Mjesec borbe protiv ovisnosti je period kada se intenzivnije bavimo ovom temom. Ove godine u našoj je školi   stavljen naglasak na ovisnosti o internetu i elektroničkim medijima, ali i o nasilju na internetu. Mjesec smo započeli  simpatičnom  akcijom „Dan bez mobitela“. Putem web stranice škole, oglasne knjige i oglasne ploče pozvali smo sve u školi da pokažu sebi i drugima kako mogu izdržati jedan dan bez ove spravice. Na taj način dokazali smo da smo dovoljno jaki nositi se sa svim izazovima u životu. Bilo je zanimljivo gledati kako učenici i učitelji opominju jedni druge da je akcija u tijeku i da toga dana ne smijemo koristiti mobitel.

 

Temom ovisnost o elektroničkom nasilju zabavili su se učenici 7. razreda.   Prvi korak u realizaciji plana bilo je anketiranje učenika o njihovim navikama korištenja interneta. Ovo nije prva godina istraživanja ovog problema. Naime,naša  škola je u UNICEF-ovom projektu „Stop nasilju među djecom“ od 2005. godine, tako da se ovakve i slične aktivnosti provode duži niz godina. Osim opasnosti od stvaranja ovisnosti,  istraživalo se i istražuje o pojavnosti nasilja na internetu. Prošle školske godine na Mreži škola bez nasilja proveli smo istu ovu anketu , a ove godine odlučila sam napraviti usporedbu sa rezultatima 6 osnovnih škola Brodsko-posavske i Požeško-slavonske županije koje su uključene u Mrežu i provode UNICEF ov program. Tada je ukupno ispitano 890 učenika. Ove godine  ispitana su 4 sedma razreda sa ukupno 70 učenika, 39 muških, 31 ženski ispitanik. Rezultati su grupirani prema spolu kako bi se  i taj segment mogao uspoređivati. Najzanimljivija pitanja, tj odgovori na pitanja,  jesu:

Djeca koriste internet dnevno u prosjeku 3-4  sata, mobitel imaju gotovo svi, njih 90 %.

Pristup internetu ima većina- 92 %, a koriste ga za zabavu na društvenim mrežama, igrice, gledanje videa, slušanje glazbe , a i za školu.

Znanje o ovisnosti o internetu ima 84 %, dok 16 % ne zna pravila sigurnosti na internetu.

Što se tiče pojave nasilja rezultati su slijedeći: namjerno je ignoriralo svoje prijatelje 35 % ispitanika, u javnom sramoćenju sudjelovalo je 10 %, poruke prostog sadržaja pisalo je njih 33%, objavljivalo tuđe fotografije na internetu njih 18 %, tuđi identitet koristilo je 7 % ispitanika.

U rezultatima, očekivano, nema značajne razlike od onih koje smo dobili prošle godine na Mreži. Što se tiče razlikovanja po spolu, možemo primijetiti blagu razliku u svrsi korištenja interneta i mobitela. Djevojčice su više na društvenim mrežama, dok su dječaci više okupirani igricama i youtubeom.

Nakon provedenog istraživanja, planirane su radionice na satu razrednika pod nazivom „Prijatelji i neprijatelji u džepu“ u kojoj su učenici imali zadatak otkrivati prednosti i nedostatke otvaranja facebook profila i uopće korištenja interneta. Nakon toga su pogledali video kojeg je promovirao Centar za edukaciju i prevenciju nasilja pod nazivom „Sigurnost djece na Internet-facebook“. Video je pokazao kako se Internet i facebook profil mogu zloupotrijebiti lažnim predstavljanjem. Učenicima je bio zanimljiv i poučan i  naišao je na dobre komentare . Za kraj, učenici su pročitali kartice sa popisom pravila ponašanja na internetu, uz komentare o svakom pravilu, kako bi zapamtili što znači sigurnost na internetu.

Održat ćemo još roditeljske sastanke sa prezentacijom rezultata ankete, kao i savjetima zabrinutim roditeljima o tome kako imati  kontrolu na djetetovu ponašanju na računalu.

Mjesec borbe protiv ovisnosti završili smo tako što su razrednici 7. razreda odradili još jednu radionicu na ovu temu pod nazivom „Šeraj dalje“ na kraju koje  su učenici imali zadatak osmisliti jednu lijepu aktivnost. To su sa veseljem učinili. 7.d razred sa svojom razrednicom Anom Tuličić napravio je plan za snimanje nijemog filma s poukom kako se odgovorno ponašati na internetu, a zvao bi se „S druge strane zida…“ Do svog plana došli su olujom ideja, a isto tako je svatko od njih napisao što bi sam mogao učiniti i na taj način dati svoj doprinos cijeloj akciji. Nadamo se da će snimanje proteći uspješno.

 

Svim navedenim aktivnostima htjeli smo  osvijestiti pojmove ovisnost, nasilje na internetu, ojačati samokontrolu, naučiti se odgovorno ponašati prema sebi i drugima, razvijati svjesnost o potrebi življenja online, ali i svjesnost o negativnim posljedicama neodgovornog ponašanja i pretjeranog korištenja interneta.

Projektom E-škola i Školskim preventivnim programom educiramo o tome učenike i nastavnike.

Kao dodatak svemu potrebno je i poznavati Pravila poželjnog ponašanja u Internet zajednici koja možete pročitati na poveznici: http://hr-netiquette.org/

 

                               Helena Kudra, pedagoginja i koordinatorica za ŠPP u  OŠ Ljudevita Gaja Nova Gradiška

 

 

 

 

 

 

 

 


Osnovna škola Ljudevita Gaja Nova Gradiška