2014-03-21 13:36:28

20. ožujka – Međunarodni dan rijeka, 22. ožujka - Svjetski dan zaštite voda

Tradicija slavlja vode i podsjećanja na njezinu esencijalnu važnost potječe od 1992. godine, kada je Generalna skupština UN-a donijela rezoluciju o proglašenju 22. ožujka Danom voda.

Podatak da je samo 1% svih voda na Zemlji podobno za piće, dok čak 97 %čine mora te 2 % ledenjaci, dovoljno je snažan da bi čovjek spoznao nužnost skrbi o vodi, bez koje bi se svaki oblik života na Zemlji ugasio.

Nezamislive količine otpada što ga je ljudski rod desetljećima nekontrolirano bacao gdje je god stizao, loša ili nikakva odvodnja fekalnih i oborinskih voda, nepromišljeno ispuštanje tvrdokornih kemikalija iz tvornica u rijeke, mora i podzemlja, tek su neki faktori što su uvjetovali da danas čak polovica svjetskog stanovništva pije vodu upitne kvalitete.

Svi mi možemo odigrati svoju ulogu u očuvanju voda.

Evo jednostavnih savjeta:

Treba pravilno pospremiti otpad u kantu za smeće: Osigurati da vjetar ne može otpuhati ili prevrnuti kantu za smeće. Ošišana trava i lišće: Pazite da na uličnim rešetkama i slivnicima nema lišća. Koristite to lišće za kompost ili kao pokrov (mulch) za vrt. Otpaci mogu začepiti kanale za odvodnju i dovesti do poplave na tom mjestu. Organske tvari svojim truljenjem mogu zagaditi rijeke i potoke prevelikom količinom hranjivih sastojaka. Pranje automobila: Perite auto na zelenoj površini tako da sapunjava voda ne odlazi u kanal za odvodnju i završi u lokalnoj rijeci ili potoku. Veća količina hranjivih tvari iz deterdženata može zagaditi rijeke i potoke. Motorno ulje: Litra ulja može zagaditi milijun litara vode. Ne proljevajte ulje u uličnu odvodnju i dobro održavajte auto tako da ulje i benzin ne kapaju. Gnojivo i pesticidi: Izbjegavajte koristiti gnojivo i pesticide u područjima gdje ih kišnica može isprati u kanale za odvodnju. Uređenje okoliša i izgradnja: Pobrinite se da hrpe zemlje i pijeska ne prekrivaju ulične slivnike. Zaštitite ih od vjetra i kiše plastičnom ili impregniranom ceradom. Planirajte zemljane radove I iskope kada je vrijeme suho. Pseći izmet: Pseći izmet koji kiša odnosi u kanale za odvodnju i rijeke i potoke može utjecati na kvalitetu vode. Pokupite izmet u vrećicu ili ga bacite u svoj vrt.

 

 

Ako male stvari pokreću svijet, dovoljno će biti da svatko od nas brižno zatvara slavinu u kuhinji ili kupaonici. Jer kapa li ona tempom od samo dvije kapi u sekundi, godišnje će biti neupotrjebljeno i bačeno nezamislivih šest tisuća litara najdragocjenije tekućine na Zemlji!

 

  ISTRAŽILI MALI NOVINARI


Osnovna škola Ljudevita Gaja Nova Gradiška