2017-11-15 09:51:39 Mjesec borbe protiv ovisnosti (15. studenoga - 15. prosinca) U našoj školi počelo je obilježavanje mjeseca borbe protiv ovisnosti (15. studenoga - 15. prosinca) te se započelo s programom prevencije u šestim razredima. U utorak, 14. 11. održan je roditeljski u B turnusu, a 22. 11. odžat će se za A turnus u 17 sati.
Program prevencije ovisničkih oblika ponašanja u našoj školi kontinuirano se provodi od 2000. godine, kada je usvojen na sjednici Učiteljskog vijeća. Program se provodi u mjesecu borbe protiv ovisnosti (15. studenoga - 15. prosinca). Osmišljen je za učenike 6. razreda, a u program su uključeni učenici, razrednici i roditelji. Program započinje inicijalnim anketiranjem svih učenika kako bi se utvrdili stavovi i znanja učenika o alkoholu i pušenju. Nakon toga radi se s učenicima u četiri radionice, u kojima se obrađuju sljedeće teme: 1. radionica „Upoznajmo se bolje” - u ovoj radionici učenici se bolje upoznaju, povezuju s drugim članovima i opuštaju se 2. radionica „Alkohol” - ovoj je radionici cilj spoznavanje štetnosti ovisničkih oblika ponašanja, posebno alkoholizma 3. radionica „Pušenje i zdravlje” - cilj je ove radionice naučiti učenike kako pušenje djeluje na zdravlje i kvalitetu života 4. radionica „Kako reći ne” - cilj je ove radionice da se omogući učenicima da spoznaju načine na koje se mogu oduprijeti negativnim pritiscima i nagovorima.
Na kraju programa ponovo se provodi anketiranje učenika kako bi se utvrdilo je li kod učenika došlo do promjene mišljenja i stavova o sredstvima ovisnosti. Rezultati ankete prezentiraju se po završetku programa na sjednici Učiteljskog vijeća. U sklopu programa je i predavanje na roditeljskom sastanku za sve roditelje o prevenciji ovisničkih oblika ponašanja, odnosno o važnosti obiteljskog odgoja u prevenciji ovisnosti. Roditelji na kraju programa dobivaju posebno izrađen letak za roditelje, koji uz informaciju o važnosti obiteljskog odgoja pruža i informacije o stručnjacima koji im mogu savjetom pomoći u odgoju djece i prevenciji ovisničkih oblika ponašanja. Roditelji također vrednuju program. Napominjemo da su roditelji i učenici svake godine visoko vrednovali program i zadovoljni su njime. S obzirom da se program kontinuirano provodi od 2000. godine, a da se u anketama traži podatak o konzumiranju alkohola i cigareta od strane učenika, odnosno u obitelji učenika, dobiveni su vrijedni pokazatelji stanja u našoj školi u tom vremenskom periodu. Sam program je izrađen u suradnji sa Čapalija Milanom, prof., Zavod za javno zdravstvo i stručnih suradnika škole (pedagoginja, soc. radnica), koje ujedno i provode program na satovima razredne zajednice. Program je kasnije nazvan „Otvoreni kišobran” i ponuđen je i ostalim osnovnim školama sa područja županije.
|
Osnovna škola Ljudevita Modeca Križevci |