2021-09-03 13:06:36

EPIDEMIOLOŠKE MJERE ZAŠTITE OD ZARAZE VIRUSOM COVID-19 ZA ŠKOLSKU GODINU 2021./2022. ZA UČENIKE I RODITELJE

Ove epidemiološke mjere vrijede za učenike, djelatnike i roditelje za vrijeme nastave u školi od 6. rujna 2021. godine. Mjere su izrađene prema uputama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.

OBVEZE RODITELJA/UČENIKA PRIJE DOLASKA U ŠKOLU

Roditelji/skrbnici imaju obavezu izmjeriti tjelesnu temperaturu djetetu svaki dan prije dolaska u školu te u slučaju povišene tjelesne temperature ne smiju dovoditi dijete u školu, već se javljaju telefonom izabranom pedijatru/liječniku obiteljske medicine radi odluke o testiranju i liječenju djeteta te su o tome dužni obavijestiti ravnateljicu škole. Učenici viših razreda mogu sami izmjeriti temperaturu.

 

DOLAZAK UČENIKA I RODITELJA U ŠKOLU

Djeca u školu dolaze sama, organiziranim prijevozom ili u pratnji roditelja na način kako bi dolazila i da nema epidemije. Roditelji/staratelji koji dovode i odvode djecu u školu to čine na način da ne ulaze u školu, već dolaze do ulaza u školsko dvorište pri čemu zadržavaju distancu od najmanje 1,5 metra u odnosu na druge roditelje/skrbnike i djecu. Roditelji i djeca iz istog kućanstva ne moraju držati distancu.

Dijete u školu ne smije dovoditi roditelj koji ima simptome respiratorne bolesti (povišena tjelesna temperatura, kašalj, poteškoće u disanju, poremećaj osjeta njuha i okusa, grlobolja, proljev, povraćanje), ako ima izrečenu mjeru samoizolacije ili ako je dijete zaraženo s COVID-19. Ako iste simptome ili mjeru samoizolacije ima dijete/učenik ili ako je zaraženo virusom COVID-19, ne smije dolaziti u školu.

Kada dovodi i odvodi dijete, roditelj ili druga osoba u pratnji djeteta može ući u školu ako je riječ o učeniku 1. razreda (prvog dana nastave). Roditelj ili druga osoba u pratnji djeteta ulazi u održava razmak od najmanje 1,5 m, a po mogućnosti 2 m u odnosu na sve druge osobe, dezinficira ruke na ulazu te izbjegava zadržavanje i grupiranje u ustanovi. Duže zadržavanje (oko 15 minuta) moguće je primjerice prilikom prilagodbe djeteta na novu sredinu na početku uključivanja u ustanovu, uz predočenje digitalne COVID potvrde. Međusobni razmak ne trebaju držati osobe iz istog kućanstva. U pratnji djeteta/učenika uvijek je samo jedna odrasla osoba. Roditelj ili druga osoba u pratnji djeteta/učenika obvezno u ustanovi nosi masku te bez maske ne može ući u ustanovu.

Dopušteno je održavanje roditeljskih sastanaka i individualnih informacija licem u lice na način da se kontakt roditelja s djelatnicima škole i učenicima smanji na najmanju moguću mjeru. Na roditeljskim sastancima i individualnim informacijama svi roditelji i učitelji moraju nositi maske i održavati fizički razmak po mogućnosti dva metra. Preporučeno je da tijekom roditeljskih sastanaka i individualnih informacija prozori budu otvoreni.

Učenici ulaze u školu prema unaprijed utvrđenom rasporedu ulaska po razredima i dolaze u školu najranije 15 minuta prije početka nastave. Ulazak učenika u školu i odlazak do učionice nadziru dežurni učitelji, tj. učitelji koji održavaju prve satove. Prije ulaska u školu učenik pokazuje dežurnom učitelju izmjerenu temperaturu, dezinficira ruke, prolazi kroz dezinfekcijsku barijeru za obuću te se odmah upućuje prema svojem garderobnom mjestu gdje se preobuva i odlaže obuću i jaknu. Nakon toga odlazi u učionicu, a prije smještaja pere ruke sapunom i vodom što nadgledaju razredni/predmetni učitelji. Raspored sjedenja u učionici učenici ne mogu mijenjati.

 

BORAVAK UČENIKA U ŠKOLI

Učenici bi trebali, što je više moguće, održavati fizičku udaljenost od druge djece i odraslih (preporučeno 1,5 m) te se tijekom boravka u školi što manje miješati s djecom iz drugih odgojno-obrazovnih skupina.

Miješanje djece i učenika različitih odgojno-obrazovnih skupina bit će dopušteno samo tijekom izvođenja izborne, dopunske i dodatne nastave te izvannastavnih aktivnosti.

Učenik prostoriju u kojoj boravi njegova odgojno-obrazovna skupina smije napustiti samo u slučaju odlaska na toalet, na jelo ili zajedničkog izlaska cijelog razreda u dvorište škole radi aktivnosti na otvorenom, i to isključivo na način da se ne miješa s učenicima iz drugih razreda.

Prilikom prolaska kroz zajedničke prostorije (hodnik/hol/toaleti/dvorana/knjižnica) učenici su dužni prolazak skratiti na minimum, nepotrebno ne dodirivati površine ili predmete i kretati se po unaprijed utvrđenoj ruti kretanja.

Djeca trebaju redovito i pravilno prati ruke prije ulaska u svoju učionicu, prije konzumiranja hrane, nakon korištenja toaleta, nakon dolaska izvana, nakon čišćenja nosa i uvijek kada ruke izgledaju prljavo. Nakon pranja ruku vodom i sapunom ruke treba osušiti papirnatim ručnikom za jednokratnu upotrebu koji se nakon korištena baca u koš za otpatke. Učenici viših razreda mogu u svojoj učionici, po potrebi, koristiti i sredstvo za dezinfekciju ruku koje će se nalaziti u svakoj učionici te u zajedničkim prostorijama.

Djecu treba poticati da, kada kašlju i kišu, prekriju usta i nos laktom ili papirnatom maramicom koju poslije trebaju odbaciti u koš za otpad te oprati ruke. Pri kašljanju i kihanju trebaju okrenuti lice od drugih osoba te izbjegavati dodirivanje lica, usta i očiju rukama.

Preporuča se i potiče djecu da ne dodiruju usta, nos, oči i lice kao i da ne stavljaju ruke i predmete u usta. Djeca ne bi trebala dijeliti čaše, šalice, drugo posuđe i pribor za jelo s drugom djecom. Svako dijete samo postupa sa svojom odjećom i obućom, školskim priborom, torbama i knjigama te ih ne dijeli s ostalom djecom i ne dodiruje i ne uzima stvari druge djece.

Učenici ne nose zaštitne maske, osim po hodnicima te tijekom boravka u zajedničkim prostorijama te učenika putnika u autobusu.

Užinu/jelo učenici će konzumirati u blagovaonici, prema unaprijed utvrđenom rasporedu i mjestu sjedenja.

 

POSTUPANJE U SLUČAJU SUMNJE U ZARAZU KOD DJETETA

1. Kod pojave znakova bolesti koji upućuju na moguću zarazu COVID-19 (povišena tjelesna temperatura – pod pazuhom 37,2, simptomi respiratornih bolesti – kašalj, poteškoće u disanju, grlobolja, poremećaj osjeta njuha i okusa i gastrointestinalne smetnje – proljev, povraćanje i bol u trbuhu) dijete/učenik ostaje kod kuće i javlja se najprije telefonom izabranom liječniku obiteljske medicine koji odlučuje o testiranju. O tome roditelj telefonom mora obavijestiti školu.

2. Ako djeca razviju simptome COVID-19 tijekom boravka u ustanovi, učitelj odmah obavještava roditelje, koji u najkraćem mogućem roku trebaju doći po dijete. Do dolaska roditelja dijete se izolira u prikladnoj prostoriji (portirnici škole). Odmah po utvrđivanju simptoma djetetu je potrebno osigurati masku za lice, a učitelju koji prati dijete do prostorije za izolaciju i boravi s njime treba osigurati vizir, masku i jednokratnu pregaču. Po odlasku djeteta dezinficira se prostorija u kojoj je dijete bilo izolirano. Poseban prostor za izolaciju, djelatnike koji su zaduženi za brigu o bolesnom djetetu do dolaska roditelja i poseban protokol propisuje se mjerama za djelatnike škole.

3. Ravnatelj nadležnom epidemiologu/školskom liječniku javlja svako grupiranje osoba sa sumnjom na COVID-19 i svaku pojedinačnu infekciju koju roditelj ili djelatnik moraju najhitnije prijaviti ravnatelju.

4. Kod pojedinačnog slučaja pojave simptoma koji mogu upućivati na zarazu COVID-19, razredni odjel u pravilu nastavlja dalje s radom, dok se kod prijavljenog grupiranja osoba sa znakovima bolesti postupa sukladno mišljenju liječnika.

5. Kad se kod djeteta/učenika utvrdi zaraza COVID-19, postupa se sukladno odluci nadležnog epidemiologa. Za sve osobe kod koji se utvrdi da su bile u bliskom kontaktu sa zaraženom osobom u vrijeme kad je osoba mogla biti zarazna izriče se mjera samoizolacije.


Osnovna škola Ljubešćica