2019-12-28 14:17:41

Didaktičke igračke

Izvor: http://www.lucyflemingillustration.com/

Zašto odabrati didaktičke igračke?

 

Svi se sjećamo igara iz našeg djetinjstva i složit ćemo se da je u mnogim tim igrama mašta imala veliku ulogu. Koristili su se raznovrsni materijali koji su nas poticali na istraživanje, a samim tim i na učenje.

Unazad nekoliko godina, broj igračaka je porastao i djeci se nude igračke svih vrsta, boja, oblika. Igračke su danas financijski dostupne svima, ali prilikom kupovanja igračaka treba voditi računa o tome kome se kupuju i u koju svrhu (dob djeteta), da li je igračka estetski ugodna oku (npr.realistični prikaz životinja, može li razvijati smisao za lijepo), kvaliteta materijala (čvrstoća, otpornost boja na igračkama, mogućnost čišćenja igračke).

Sva djeca vole igračke i iako ih mnogi gledaju samo kao oblik zabave, postoje igračke koje osim zabave potiču maštu, razvijaju osjetila i vježbaju emocije.

Upravo zato, najbolje igračke su didaktičke igračke jer imaju višestruku korist. One, osim zabave, povoljno utječu na razvoj djetetovih sposobnosti poput motorike, govora, vizualne percepcije, pažnje i koncentracije, razvoj logičkog razmišljanja i zaključivanja.

Naravno, među brojnim didaktičkim igračkama treba birati one koje su u skladu s djetetovim godinama kako bi i bile učinkovite. Didaktičke igračke su uglavnom napravljene od kvalitetnijeg materijala i u njihovu svrhu je uloženo mnogo truda. Ovdje stavljam naglasak na drvene didaktičke igračke koje su izdržljive, dugotrajne i mogu se koristiti generacijama, ali i među njima treba paziti da su kvalitetno obrađene (da se ne truse) i da nemaju boje koje se lako skidaju. Iako se one mogu podijeliti prema skupinama (didaktičke igračke za učenje boja i oblika, za razvoj motorike, za razvoj spretnosti, za razvoj koncentracije i pažnje, …) svaka didaktička igračka je napravljena da se njome može razvijati više područja.

U prvim mjesecima života bebe su pasivne prema predmetima / igračkama jer nemaju razvijenu motoriku kojom bi hvatale igračke, pa je poželjno da roditelji djeci pjevaju, sviraju i puštaju različite (ne preglasne) zvukove. Viseće igračke (mobili) neka budu jednostavnijih oblika i boja. Nakon 6 mjeseci, bebe polako prelaze iz horizontalnog u vertikalni položaj, postaju aktivnije te pokazuju više interesa za igračke. Tada im se mogu ponuditi igračke za umetanje i one koje proizvode zvukove. Od prve godine života djeci su i dalje zanimljive igračke koje proizvode zvukove, ali sada im se mogu nuditi guralice, didaktički stolovi, kocke i sl.

Jedna od najvažnijih stvari je ta da djeca u maloj dobi sve vole stavljati u usta i pritom moramo paziti da igračke i dijelovi igračaka ne budu lomljivi i sitni kako ne bi došlo do gušenja.

Uz malo truda, svatko može pronaći odgovarajuću adekvatnu igračku za pojedino dijete, ali zapamtite bolje je imati manje igračaka pa da su te igračke primjerenije i kvalitetnije, nego da se dijete zatrpava brojnim igračkama koje imaju za cilj samo kratkotrajnu zabavu bez poticanja mašte i razvoja.

 

 

"Dječje igre nisu samo igre, nego ih treba smatrati ozbiljnom dječjom djelatnošću."

Michel de Montaigne


Osnovna škola "Ljudevit Gaj" Mihovljan