2022-10-03 10:05:07

Putovima naših starih

U svijetu sveopće globalizacije iznimno je važno očuvati vlastiti nacionalni identitet, a time i očuvati nacionalnu baštinu. Naša domovina Hrvatska bogata je raznolikom prirodnom i kulturnom baštinom (običajima, tradicijom, dobrima), što dokazuje i veliki broj dobara pod izravnom zaštitom UNESCO-a. Od najranije dobi djecu treba podučiti razumijevanju značaja prirodne i kulturne baštine kako bi spoznali vlastito kulturno nasljeđe i prirodno bogatstvo te tako postali odgovorni pojedinci u njegovanju i očuvanju baštine.

Ususret Međunarodnome danu kulturne baštine i Danu europske baštine (23. rujna) učenici 7. d razreda upoznali su se s pojmovima kulturnog nasljeđa (baštine) i kulturnih dobara te istražili Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske. Pronašli su zaštićena kulturna dobra u Lučkom i krenuli u turističku šetnju svojim mjestom – putovima svojih predaka. Zastali su na pet lokacija – zgrada bivše mitnice, zgrada stare škole, župni dvor, župna crkva sv. Ivana Nepomuka i crkva Blažene Djevice Marije Lauretanske – te saznali mnoge zanimljivosti o svojemu mjestu. Neki su se prisjetili i priča svojih djedova, baka i roditelja te uvidjeli neprocjenjivu vrijednost svojega okruženja.

Čuvanje i poštivanje baštine svojega užeg zavičaja vodi k očuvanju cjelokupne baštine naše domovine, što je pak smjernica za upoznavanje i poštivanje kulturnih različitosti svjetskog nasljeđa, kao jedan od globalnih ciljeva održivog razvoja UN-a. Sljedeću turističku šetnju učenici 7. d razreda uskoro će realizirati i u Stupniku u novoj potrazi za zaštićenim kulturnim dobrima.

Mila Pandžić i 7. d


Osnovna škola Lučko