2016-05-03 15:35:19

Projektni dan: Jezik naš svagdašnji

Jučerašnji dan učenici viših razreda proveli su učeći o jeziku. Ovaj nesvakidašnji nastavni dan započeli smo gostovanjem književnice Bojane Meandžije, a zatim su učenici sudjelovali u radionicama koje su nudile ponešto za svačiju znatiželju.

      Književnica Bojana Meandžija predstavila nam je svoj drugi roman ,,Trči! Ne čekaj me!''. Saznali kako joj je bilo odrastati u vihoru ratnih zbivanja i kroz njeno izlaganje osvijestili temeljne životne vrijednosti, kao i važnost ''malih stvari''.
Intervju s Bojanom Meandžijom uskoro ćete moći čitati u zasebnom članku.

        

      Uslijedile su radionice na kojima su učenici brusili svoje glumačke, spisateljske, likovne i ine talente...

      Da se sve radionice zasluženo predstave, pobrinula se naša knjižničarka Svjetlana.

                          
 

      U radionici ,,Skradski govor'' učenici su usvajali njima nepoznat govor Skrada, mjesta u Gorskom kotaru. Uspoređivali su ga s našim standardnim govorom te su radili dramatizacije koje su odisale kreativnošću i duhovitošću.

                   

                         

                        

                        

                       

                       

                        

 

      Sudionici radionice ,,Priče iz davnine jezikom današnjice'' su kratke ulomke Priča iz davnine ,,prevodili'' na današnji razgovorni jezik mijenjajući likove i priču. Radionica je iznjedrila zanimljive, duhovite i kreativne učeničke radove.

                         

                         

      Matematička radionica ,,Tajne mahićanske kurije'', bavila se proporcijama najstarije zgrade u Mahičnu pa smo tako saznali nadmorsku visinu na kojoj se nalazi, dimenzije kurije, vrijeme potrebno za pojedine građevinske radove u prošlosti...naravno, sve je izrečeno Mahićanskim govorom. Njihovu prezentaciju pod nazivom ''kurija'' pogledajte ovdje

                

                

               

                 
 

      Radionica ,,Jezik naš ugroženi'' osvijestila nam je kako je ubrzani način života sa sobom donio i ubrzanu komunikaciju. Sudionici su proučavali kakav trag to ostavlja u našem jeziku te hoće li ,,mali'' jezici poput hrvatskoga izdržati najezdu engleskoga jezika iz različitih oblika suvremene komunikacije. Njihova prezentacija Jezik naš ugroženi dostupna je ovdje.

                    


      Tema vjeronaučne radionice bili su jezici Biblije. Biblija je izvorno napisana na tri jezika. Hebrejski i (samo mjestimice) aramejski su jezici Starog zavjeta, a jezik Novog zavjeta je grčki. Na radionici su učenici upoznali posebnosti biblijskih jezika kroz izradu svitaka, Biblije i kamenih (glinenih) ploča.

                      

                      

                      

                      

                      

                      

      Zanimljiva je bila i radionica ljubitelja biologije koja se bavila jezikom biljaka i životinja, tajnama komunikacije pčela, grabežljivaca, hijena, ptica, slonova, cvijeća...
Prezentacija koju su izradili, pod nazivom Međusobna komunikacija biljaka dostupna je ovdje.

                      

                     

                      

      Radionica ,,Duhovni jezik boja'' proučavala je što nam boje znače u pozitivnom ili negativnom smislu. Sudionici su kroz svoje osjećaje uz pomoć boja pokušali interpretirati i posložiti misli. 

                 

                

                

                

                

                

                

                

 

      Radionica ,,Mahićanski govor'' bavila se bogatstvom leksika našeg mjesnog govora te njegovim obilježjima. Zasnovana je na dijelu projekta o govorima karlovačkog kraja te se ovim putem ujedno zahvaljujemo i sudionici projekta, jezikoslovki Marini Marinković koja nam je nesebično ustupila materijale za ovu radionicu. Naše revne Mahićanke koje su sudjelovale u ovoj radionici upoznale su se s obilježjima svog mjesnog govora te  su putovale su u prošlost slušajući o davnom događaju iz Drugog svjetskog rata koji opisuje trenutno najstarija mještanka Mahična, devedesetdvogodišnja Kata Seljan. Radionicu smo završili provjerom naučenog kroz Mahićanski Kahoot kviz kojeg možete odigrati i vi.

                   

                  

                 

                

               

               

Hvala svim sudionicima i voditeljima radionica na trudu uloženom u pripremu ovog projektnog dana - opet smo dokazali da učenje može biti i te kako zabavno!


Osnovna škola Mahično