2016-05-03 15:35:19 Projektni dan: Jezik naš svagdašnji Jučerašnji dan učenici viših razreda proveli su učeći o jeziku. Ovaj nesvakidašnji nastavni dan započeli smo gostovanjem književnice Bojane Meandžije, a zatim su učenici sudjelovali u radionicama koje su nudile ponešto za svačiju znatiželju. Književnica Bojana Meandžija predstavila nam je svoj drugi roman ,,Trči! Ne čekaj me!''. Saznali kako joj je bilo odrastati u vihoru ratnih zbivanja i kroz njeno izlaganje osvijestili temeljne životne vrijednosti, kao i važnost ''malih stvari''. Da se sve radionice zasluženo predstave, pobrinula se naša knjižničarka Svjetlana. U radionici ,,Skradski govor'' učenici su usvajali njima nepoznat govor Skrada, mjesta u Gorskom kotaru. Uspoređivali su ga s našim standardnim govorom te su radili dramatizacije koje su odisale kreativnošću i duhovitošću.
Sudionici radionice ,,Priče iz davnine jezikom današnjice'' su kratke ulomke Priča iz davnine ,,prevodili'' na današnji razgovorni jezik mijenjajući likove i priču. Radionica je iznjedrila zanimljive, duhovite i kreativne učeničke radove.
Matematička radionica ,,Tajne mahićanske kurije'', bavila se proporcijama najstarije zgrade u Mahičnu pa smo tako saznali nadmorsku visinu na kojoj se nalazi, dimenzije kurije, vrijeme potrebno za pojedine građevinske radove u prošlosti...naravno, sve je izrečeno Mahićanskim govorom. Njihovu prezentaciju pod nazivom ''kurija'' pogledajte ovdje.
Radionica ,,Jezik naš ugroženi'' osvijestila nam je kako je ubrzani način života sa sobom donio i ubrzanu komunikaciju. Sudionici su proučavali kakav trag to ostavlja u našem jeziku te hoće li ,,mali'' jezici poput hrvatskoga izdržati najezdu engleskoga jezika iz različitih oblika suvremene komunikacije. Njihova prezentacija Jezik naš ugroženi dostupna je ovdje.
Zanimljiva je bila i radionica ljubitelja biologije koja se bavila jezikom biljaka i životinja, tajnama komunikacije pčela, grabežljivaca, hijena, ptica, slonova, cvijeća...
Radionica ,,Duhovni jezik boja'' proučavala je što nam boje znače u pozitivnom ili negativnom smislu. Sudionici su kroz svoje osjećaje uz pomoć boja pokušali interpretirati i posložiti misli.
Radionica ,,Mahićanski govor'' bavila se bogatstvom leksika našeg mjesnog govora te njegovim obilježjima. Zasnovana je na dijelu projekta o govorima karlovačkog kraja te se ovim putem ujedno zahvaljujemo i sudionici projekta, jezikoslovki Marini Marinković koja nam je nesebično ustupila materijale za ovu radionicu. Naše revne Mahićanke koje su sudjelovale u ovoj radionici upoznale su se s obilježjima svog mjesnog govora te su putovale su u prošlost slušajući o davnom događaju iz Drugog svjetskog rata koji opisuje trenutno najstarija mještanka Mahična, devedesetdvogodišnja Kata Seljan. Radionicu smo završili provjerom naučenog kroz Mahićanski Kahoot kviz kojeg možete odigrati i vi.
|
Osnovna škola Mahično |