2021-03-23 18:12:00
INTERVJU
Prošlog tjedna imali smo čast u našoj školi ugostiti Ivanu Radovani, etnologinju i konzervatoricu iz Konzervatorskog odjela u Splitu. Etnolozi su znanstvenici koji proučavaju ljudska društva i kulture, a konzervator je stručna osoba kojoj je povjeren nadzor, zaštita i održavanje umjetničkih i kulturnopovijesnih spomenika (građevina, skulptura, urbanističkih cjelina i sl.). Gospođa Radovani je stručnjakinja za tradicionalnu suhozidnu gradnju i prava je osoba za naš projekt. Intervju s konzervatoricom Radovani obavile su učenice 5. razreda: Ria Mandić, Leona Šerić i Lara Žaja. Iz razgovora smo saznali brojne pojedinosti o tradicionalnoj pučkoj kući što će upotpuniti naša znanja koja smo do sada stekli o toj temi. Jedva čekamo u cijelosti poslušati intervju koji će biti prikazan u sklopu filma. Naš povijesni dokumentarac "Manuš stari težački" uskoro će ugledati svjetlost dana i imati će pretpremijeru na stranicama naš škole.
Pitanja koja smo postavili konzervatorici Radovani:
- U kojem stoljeću su nastala stara splitska predgrađa Manuš, Varoš, Lučac i Dobri?
- Kako je izgledala unutrašnjost kamene pučke kuće? Što se nalazilo u prizemlju, što na prvom katu, a što u potkrovlju?
- Zašto se stepenište uz kuću zove balatura, a balkonić na prvom katu sular, a prozor u potkrovlju luminar?
- Odakle su nabavljali kamen za gradnju? Tko je taj kamen oblikovao, prevozio?
- Tko je sudjelovao u gradnji? Jesu li sami težaci gradili svoje kuće ili su imali pomoć stručnjaka (građevinara, arhitekata)? (Jesu li sami težaci osmislili izgled kuća ili su to preuzeli od nekog drugog?)
- Jesu li ovakve kuće zaštićeno kulturno dobro RH? Zašto su one vrijedne građevine?
- Primijetili smo da su kamene kuće prilično zapuštene. Na njima se nalaze klime, satelitske antene...Zašto se gradske vlasti više ne brinu za takve građevine? Što bi gradske vlasti i druge kulturne ustanove trebale poduzeti da se takva gradnja sačuva za buduće generacije?
- Što vi mislite mogu li one biti u turističkoj ponudi Splita?
- S obzirom da izrađujemo u Vodič po Manušu, što biste nam Vi savjetovali, koje građevine/ sadržaje koji se nalaze na Manušu bismo trebali uključiti u naš Vodič?
|