2013-03-18 14:39:35 Međunarodni dan prava potrošača Svjetski dan prava potrošača engl. World Consumer Rights Day prvi je put obilježen 15. marta 1983. godine i od tada se koristi kao važna prilika za pokretanje različitih kampanja. Tako je na 25.-u godišnjicu, 2008. godine pokrenuta kampanja Junk Food Generation (Generacija nezdrave hrane). Svjetski dan prava potrošača je i proslava solidatnosti unutar međunarodnog pokreta potrošača koji ima zadatak promovirati osnovna prava svih potrošača, zahtijevati poštovanje i zaštitu tih prava, te protestiranje protiv zloupotreba tržišta. 1. Pravo na sigurnost roba i usluga Svaki potrošač ima pravo na pristup esencijalnim dobrima i uslugama , odgovarajuća hrana, odjeća, krov nad glavom, zdravstvena zaštitu, javna dobra i vodu.
2. Pravo na punu pravodobnu i istinitu informaciju Potrošač ima pravo na uvid i korištenje dobiti činjenice kako bih ostvarili pravo na izbor i bili zaštićeni od nepoštenih i zastranjućih deklaracija ili etiketa.
3. Pravo na izbor roba i usluga Potrošač ima pravo na uvid i korištenje dobiti činjenicu ponuđenu po konkurentnim cijenama, s osiguranjem da je isto zadovoljavajuće kvalitete.
4. Pravo da se čuje glas potrošača Prezentirati interese potrošača u svrhu stvaranja i provedbe nacionalne politike zaštite potrošača. U sklopu toga potrošači u RH , temeljem odredaba Zakona o zaštiti potrošača Zakona o hrani i Zakona o telekomunikacijama imaju pravo i mogućnosti: udruživanja u udruge za zaštitu potrošača; predstavljanjima u Povjerenstvima za zaštitu potrošača; predstavljanje u Vijećima za zaštitu potrošača; predstavljanja u Vijeću korisnika Telekomunikacijskih tvrtki; predstavljanje u Savjetodavnom vijeću hrvatske agencije za hranu; predstavljanja u Savjetima Vijeća za regulaciju energetskih djelatnosti.
Svaki potrošač ima pravo na pristup esencijalnim dobrima i uslugama , odgovarajuća hrana, odjeća, krov nad glavom, zdravstvena zaštitu, javna dobra i vodu.
6. Pravo na naknadu štete Primiti fer rješenje spornih pitanja, uključujući kompenzacije za pogrešno, lažno predstavljanje, šund proizvode ili nezadovoljavajuće usluge.
7. Pravo na zdrav okoliš Živjeti i raditi u okolišu koji ne prijeti dobrobiti sadašnjim i budućim generacijama.
8. Pravo na obrazovanje Postizanje znanja i vještina potrebnih za informiranost, pravi izbor dobara i usluga, te istovremeno biti svjestan svojih osnovnih prava i odgovornosti potrošača, uključujući kako ih koristiti: udruživanja u udruge za zaštitu potrošač; predstavljanjima u Povjerenstvima za zaštitu potrošača; predstavljanje u Vijećima za zaštitu potrošača; predstavljanja u Vijeću korisnika Telekomunikacijskih tvrtki; predstavljanje u Savjetodavnom vijeću hrvatske agencije za hranu; predstavljanja u Savjetima Vijeća za regulaciju energetskih djelatnosti.
Preuzeto s: http://bs.wikipedia.org/wiki/Svjetski_dan_prava_potro%C5%A1a%C4%8Da |
Osnovna škola Marčana |