2013-04-22 09:27:08

DAN PLANETA ZEMLJE

Danas 22. travnja obilježava se Dan planeta Zemlje (Earth Day) u više od 150 zemalja diljem svijeta sa svrhom širenja svijesti o važnosti njezina očuvanja o kojoj ovisi naša budućnost.

Planet Zemlja

Zemlja je treći planet koji kruži oko Sunca. Za krug oko Sunca treba joj 365 dana i 6 sati. Tih 6 sati kroz četiri godine čine jedan dan. Iz tog razloga svaka četvrta godina je prestupna, kao što je bila i ova.

Brzina kojom se kreće oko Sunca iznosi 106.560 kilometara na sat. Jedan krug oko Sunca traje jednu godinu, odnosno, četiri godišnja doba. Zemlja se okreće i oko sebe same (svoje osi) te se zbog toga izmjenjuju dan i noć.

Ne znamo sa sigurnošću kada je Zemlja nastala, ali znamo da najstariji primjerci stijena potječu iz vremena od prije 4,7 milijardi godina.

Sadrži toliko vode da iz svemira djeluje plavo. Oceani prekrivaju više od dvije trećine Zemljine površine. Nije savršenog oblika; na ekvatoru je malo spljoštena (42 km šira).

Prvi tragovi života na Zemlji su se pojavili prije otprilike 2 milijarde godina. Alge su bile prve biljke na Zemlji i jako su se međusobno razlikovale. Ljudska vrsta nastala je prije 3,5 milijuna godina u istočnoj Africi. Moderni čovjek nastao je prije 400.000 godina..

Zemlja je nastala prije puno godina. Razvojem civilizacije i industrije današnji čovjek je sve više uništava. Da bismo je sačuvali moramo se brinuti o njezinim vodama, šumama, zraku... Zemlja je naš dom te je stoga moramo pažljivo čuvati i brinuti se o njoj. 22. travnja obilježavamo Dan planeta Zemlje i širimo svijest o važnosti njezina očuvanja. Zemljina budućnost je i budućnost svih nas.

Zanimljivosti: Dužina Zemlje oko ekvatora iznosi oko 40.000 kilometara. Teška je oko 6.000 milijuna, milijuna milijuna tona. Najviša temperatura zraka ikad izmjerena iznosila je 57,7 °C u pustinji Sahari. Najniža temperatura izmjerena je na Antarktici i iznosila je minus 88,3 °C. Temperatura u središtu Zemlje iznosi otprilike od 2000 do 8000 °C. Udaljenost do središta Zemlje je oko 6400 kilometara. Sastoji se od kore, omotača i jezgre (vanjske i unutrašnje). Kontinenti se i dalje sporo pomiču; nekoliko milimetara do centimetara godišnje. Svakih 30 sekundi negdje na planetu dolazi do potresa – pomaka u Zemljinoj kori. Zemlja se kreće kroz svemir brzinom od oko 30 kilometara u sekundi. U Zemljinoj kori pronalazimo fosile (okamine) davno izumrlih životinja.

http://www.zbornica.com/index.php?option=com_zoo&task=item&item_id=852&Itemid=576


Osnovna škola Matija Antun Reljković Cerna