2013-04-26 07:40:55

Svjetski dan intelektualnog vlasništva

26. travnja obilježava se kao Svjetski dan intelektualnog vlasništva, a cilj mu je skrenuti pozornost javnosti na veliki doprinos autora raznorodnih djela i njihove inovativnosti, ali također i na često kršenje njihova intelektualnog vlasništva i time obezvrjeđivanje onoga čime se bave. ...

To se odnosi na sva područja, a posebno na svijet glazbe, gdje se piratstvom i besplatnim preuzimanjem grubo krši intelektualno vlasništvo, te na internetske portale, web i Facebook stranice, na kojima se beskrupulozno preuzimaju tuđi sadržaji i objavljuju pod "svojim imenom".

 

Zbog stalne opasnosti od uništenja ili gubitka materijalnih dobara, tijekom povijesti ljudske civilizacije razvijeni su brojni načini zaštite odgovarajućim metodama sakrivanja, zatvaranja, nadzora i čuvanja, te odgovarajući sustav pravne zaštite materijalnog vlasništva.

Proizvodi ljudskog uma predstavljaju nematerijalna dobra, čija je vrijednost u umnožavanjuupotrebi i prikazivanjudrugim ljudima, pa ih nije moguće zaštititi sakrivanjem, zatvaranjem ili drugim mjerama fizičke zaštite. Kako bi se zaštitila ova vrsta dobara, te na taj način potakla ljudska kreativnost koja doprinosi općem društvenom razvitku, razvijen je odgovarajući sustav pravne zaštite intelektualnog vlasništva.

Neovlaštena uporaba ili umnožavanje predmeta intelektualnog vlasništva predstavlja povredu prava, a pravo vlasnika na raspolaganje, uporabu i stjecanje koristi, štiti se sredstvima i institucijama pravnog sustava.

Intelektualno vlasništvo obuhvaća autorsko i srodna prava, te prava industrijskog vlasništva.

Autorsko pravo je isključivo pravo autora na raspolaganje njihovim književnim, znanstvenim ili umjetničkim djelima, te djelima iz drugih područja stvaralaštva; srodna prava na sličan način odnose se na prava umjetnika izvođača, proizvođača fonograma i emitiranja radija i televizije; Industrijsko vlasništvo obuhvaća prava kojima proizvođači štite od konkurenata svoje poslovne interese, položaj na tržištu i sredstva uložena u istraživanje, razvoj i promociju.

Pojedine aspekte ili svojstva nekog proizvoda moguće je zaštititi kroz jedan ili više raznih oblika intelektualnog vlasništva, koji se međusobno nadopunjuju. Patentom se štiti novo rješenje nekog tehničkog problema, industrijskim dizajnom štiti se novi vanjski oblik ili izgled proizvoda, a žigom (“registered trade mark”) se štiti neki znak koji služi za razlikovanje od sličnih proizvoda i/ili usluga na tržištu.

 

Izvori:

http://zlatna-djeca.blogspot.com/

www.dziv.hr/hr/intelektualno-vlasnistvo/o-intelektualnom-vlasnistvu/


Osnovna škola Matija Antun Reljković Cerna