2013-05-20 18:38:26 Šegrt Hlapić, stogodišnjak Ove godine obilježava se 100. obljetnica izdanja Čudnovatih zgoda šegrta Hlapića. Ivana Brlić-Mažuranić neponovljiva je spisateljica čiji su romani kronika hrvatske državne povijesti i temelj nacionalnog identiteta, a njezin šegrt Hlapić jedan je od najprepoznatljivijih likova hrvatske dječje književnosti.
Godine 1913. iz pera Ivane Brlić Mažuranić nastao je roman o dječaku - malenom kao lakat i veselom kao ptica: šegrtu Hlapiću. Od tada, priča o avanturama ovog dječaka su nezaobilazan dio odrastanja svakog djeteta u Hrvatskoj. Upravo ovaj roman i zajedničko čitateljsko iskustvo je jedna od onih nevidljivih spona koje nas povezuju od najranije dječje dobi. Šegrt Hlapić općeprihvaćen je junak djetinjstva hrvatske nacije, a „Čudnovate zgode šegrta Hlapića“ najobjavljivaniji hrvatski dječji roman (i, vrlo vjerojatno, ne samo dječji).
Predsjednik Društva hrvatskih književnika Božidar Petrač istaknuo je kako je Hlapić možda najprepoznatljiviji lik hrvatske dječje književnosti i izvor čitalačke radoznalosti koji će zauvijek ostati hrvatski književni brend. „Čudnovate zgode šegrta Hlapića“ objavio je 1913. Hrvatski pedagoško-književni zbor. Sa svojih više od 130 domaćih i inozemnih izdanja, priča o malome šegrtu Hlapiću postala je najobjavljivaniji hrvatski roman uopće. Kroz prijevode već više od osam desetljeća, od prvog češkog prijevoda 1930., Šegrt Hlapić prisutan je u europskim i izvaneuropskim književnostima. Roman je preveden na više desetaka jezika, među kojima su i dva izdanja na engleskom jeziku, tri na kineskom, osam na japanskom, pa čak i izdanje na esperantu, dva bengalska izdanja, vijetnamsko, sedam slovenskih izdanja.
Kroz stoljetna izdanja Hlapića hrabrog junaka, koji se uputio na veliko putovanje odrastanja kroz svjetove dobra i zla, može se pratiti povijest Hrvatske, smatra Berislav Majhut, predsjednik Hrvatske udruge istraživača dječje književnosti. “Šegrt Hlapić ima više od 130 izdanja, a osim što je izuzetno književno uspješan, on se odavno prelio preko granice svog književnog bića, na kazališne daske, igrani film, strip, u svakodnevnom je govoru, on je na prostoru što prati naše djetinjstvo“, rekao je Majhut. “Ovo je prilika da se ponovo aktualizira značaj knjige i Hlapića, a prema mojem mišljenju temeljna vrijednost skupa je u poruci da smo mi 'mali i dobri' uvijek na kraju pobjednici“, kaže Dragica Haramija, redovita profesorica za dječju književnost na mariborskim sveučilištima, sudionica konferencije među 80-ak stručnjaka iz Slovenije, Mađarske, Austrije, Njemačke, Crne Gore i Hrvatske.
|
Osnovna škola Matija Antun Reljković Cerna |