2014-02-12 10:49:08

FAŠNIK, KARNEVAL, MAŠKARE, POKLADE

Karneval je razdoblje prije korizme u kojem se priređuju povorke maškara, kostimirani i maskirani plesovi. Hrvatski jezik karneval  naziva i  "pokladama", što dolazi od starohrvatskog glagola "klasti" - prerušavati se. Običaj poklada rasprostranjen je po čitavoj Hrvatskoj, od panonskog i dinarskog do jadranskog područja, a svaki kraj nosi i svoje specifičnosti, kako u običajima, tako i u hrani koja se u to vrijeme obilno priprema i troši. Krafne  i krpice s kiselim zeljem u Zagorju, kobasice, buhtle, štrudle i pogačice s čvarcima u Slavoniji, kroštule s bademima, smokvenjak, presnac od mladog ovčjeg sira i kolači od maruna u Kaštavini i Ćićariji te fritule i kroštule u splitskoj regiji.

 

U Hrvatskoj su uz poklade vezani i mnogobrojni narodni običaji, uglavnom usredotočeni na spaljivanje tzv. "princa karnevala", lutke od slame i krpa koja smrću plaća za sve ljudske grijehe i sve zlo koje se dogodilo u protekloj godini.

ZANIMLJIVOSTI IZ SVIJETA:

U Francuskoj pokladni utorak poznat i kao Mardi Gras i to je dan kad je dopušteno častiti se svom vrstom hrane. Na anglosaksonskom području je pokladni utorak postao i "danom palačinki" (Pancake day), vjerojatno iz potrebe da se prije dugotrajnog razdoblja Korizme potroše sve zalihe jaja. U Kanadi je tradicija da se u palačinke stavlja vjenčano prstenje, gumbi, kovanice. Oni koji nađu kovanicu u svojoj palačinki će biti bogati, oni koji nađu vjenčani prsten bit će prvi na redu za ženidbu, a onaj tko nađe gumb postat će uspješan u svome obrtu. U župi Invernessu Škotskoj organizirana je nogometna utakmica između vjenčanih i nevjenčanih parova. U nekim dijelovima Škotske se u današnja vremena slavi i Bannocky day na koji su uobičajene borbe pijetlova. U Italiji – na Piazzi San Marco, glavnom trgu Venecije, okupljaju se nepregledne mase ljudi koji se u dva tjedna, koliko traju zabave, slijevaju u jedan od najromantičnijih gradova na svijetu. U Finskoj  i Švedskoj se na pokladni utorak rade posebna peciva punjena kremom od badema i prelivena tučenim vrhnjem. U Njemačkoj pokladna noć se zove Fastnacht. Karneval traje tri dana, a najveća parada glavnom ulicom održava se drugoga dana. Poslastica dana je preprženi kolač od dizanog tijesta s paradajzom, slično krafni.

Izvori:

http://www.enciklopedija.hr/Natuknica.aspx?ID=49035

 

http://www.os-slatine.skole.hr/POKLADE.htm

 

 


Osnovna škola Matija Antun Reljković Cerna