2011-02-17 17:18:48 Domaća zadaća bez muke Jeste li i Vi bili jedni od onih koji ne vole domaću zadaću? A roditelji su Vas natjeravali da sjedite za stolom dok sve ne bude napisano. I jeste li sada u situaciji da Vaš školarac ne želi pisati zadaću? A morate ga natjeravati da sjedi za stolom dok sve ne napiše... Kada se radi o domaćoj zadaći, da li zadatak roditelja uvijek mora biti tako težak? Evo par savjeta kako olakšati te muke... Domaća zadaća mora se pisati na vrijeme
DZ morate planirati tako da i ona, kao i npr. igra, postane sastavni dio djetetova života. Odredite DNEVNO VRIJEME za DZ, odnosno odredite za svaki dan planirano vrijeme tijekom kojeg dijete mora izvršiti svoje školske obveze. Za djecu početnih razreda osnovne škole roditeljska je dužnost odrediti dnevno vrijeme za DZ, a savjetujemo Vam da izaberete vrijeme kada mu možete pomoći. Već od 3. razreda dijete može samostalno odrediti vrijeme za DZ, a Vi provjeravate da li je vrijeme prikladno, a nakon što dijete nauči izvršavati svoje obveze samo može određivati vrijeme za učenje i pisanje DZ.
Domaća zadaća mora se pisati na prikladnom mjestu za učenje
Pazite da je prostor dobro osvijetljen, da je mirno i tiho. Za manju djecu izaberite neko mjesto u Vašoj blizini kako biste mu pomogli ako zatreba. Sa starijom djecom razgovarajte koja su mjesta najpogodnija za pisanje domaće zadaće, a teenegerima prepustite da samostalno izaberu svoj radni prostor, ali pripazite da ga na tom mjestu ništa ne ometa.
Djeca moraju samostalno pisati DZ
Kada Vam mališan krene u školu svakog dana provjerite ima li što za DZ, počeci su najteži pa po potrebi pročitajte zajedno upute i provjerite da li je dobro razumjelo i da li mu nešto treba pokazati. Ali, nemojte pisati umjesto njega kako ga ne bi naučili da ne mora izvršavati svoje obveze.Starije dijete provjerite piše li DZ u određeno vrijeme. Predložite da nazove prijatelja ako mu treba pomoć. Pomozite djetetu tek kada se samo potrudi te pohvalite njegov samostalni rad.Dijete viših razreda (7. i 8. r.) bi već trebalo raditi samostalno. Ako uočite neke poteškoće, držite se savjeta za mlađe učenike, a zatim postupno smanjujte vlastiti angažman. Ne radite umjesto svog djeteta!
Motivirajte svoje dijete da radi najbolje što može
Malo dijete pohvalite svaki put kada se potrudi oko zadaće. Dajte djetetu do znanja da ste ponosni na njegov rad. Djetetu od 3. - 6. razreda mnogo će značiti ako ga svake večeri pohvalite zbog nekog određenog uspjeha, a djeci viših razreda i starijoj djeci pohvale su potrebne barem jednom tjedno.
Ako Vaše dijete ne piše domaću zadaću: Nastupite samopouzdano - jasno i glasno mu recite da od njega očekujete da odgovorno piše DZ. Ne prepirite se sa djetetom jer na taj način gubite kontrolu nad situacijom. Odlučno i jasno ponovite što od njega očekujte. Nemojte prijetiti kaznama uzalud - prijetnje koje nisu potkrepljene govore Vašem djetetu da ne mislite ozbiljno. Ostanite dosljedni, nemojte popustiti - neka djeca su u stanju dan za danom sjediti za svojim stolom praveći se da im je svejedno. Glumite nezaintereiranost - čvrsto ostanite pri svomu, dajte mu do znanja da njegovi pokušaji da vas izmanipulira neće uspjeti. Ako vam dijete kaže da su mu DZ dosadne, nemojte obraćati pažnju (iako možda suosjećate). Morate mu dati do znanja da od njega očekujete da piše svoje DZ, bez obzira na to jesu li uzbudljive ili dosadne.
Utvrđivanje gradiva, olakšavanje učenja, razvijanje kognitivnih sposobnosti, pripremanje za nadolazeće lekcije, razvijanje radnih navika i samostalnosti... Sve su to dobri razlozi da potaknete dijete na redovito pisanje domaće zadaće, koliko god to ponekad zna biti teško!
Sretno! |
Osnovna škola Matija Antun Reljković Cerna |