Obavještavaju se učenici i roditelji da će se dana 12. studenog 2009. održati terenska nastava iz povijesti i geografije pod nazivom Vukovar – grad heroj.
Učenici svih osmih razreda naše škole planiraju posjetiti
·Spomen dom - Ovčara
·Memorijalno groblje žrtvama iz Domovinskog rata
·Trpinjsku cestu,
·Vodotoranj
·Muzej domovinskog rata u vukovarskoj vojarni
U Muzeju je organizirano predavanja o Vukovaru u Domovinskom ratu.
Polazak je planiran ispred škole u 8:00 sati. Prijevoz je organiziran autobusima za sve učenike.
Nastavu su organizirali učenici i nastavnici povijesti i geografije.
PUTOVIMA DOMOVINSKOG RATA
Početak oružanog napada na područje Vukovara zbio se 02. svibnja 1991. godine kada je u Borovu Selu ubijeno 12 hrvatskih policajaca. Napad na Vukovar započeo je 24. kolovoza 1991. godine i od tada je grad tri mjeseca bio u potpunom okruženju. Dana 18. studenoga 1991. grad je vojno okupiran. Nesrpsko stanovništvo (oko 22.000 ljudi) protjerano je iz grada, a više od 6.000 Vukovaraca odvedeno je u brojne logore u Srbiji, gdje su pretrpjeli teška zlostavljanja, a mnogi se nisu vratili. Grad je 1991. razoren. Pristup obnovi polazio je od stajališta da gradu treba vratiti najmarkantnije točke, stare trgove i ulice, kojima će rekonstruirane barokne vizure grad na Dunavu ponovno ocrtati kao dio zapadnoeuropskog kulturnog kruga.
Godine 1997. započeo je proces mirne reintegracije. Gradska uprava ostvarila je uvjete za povratak institucija i prognanika i od tada Grad svakim danom sve više dobiva svoj nekadašnji identitet.
Vukovar je simbol otpora, nepobjedivosti i opstojnosti, ujedno i simbol mira, kojemu hrabrost, požrtvovnost i veličina žrtve njegovih branitelja daju uzvišeno mjesto u stvaranju samostalne Republike Hrvatske.
OVČARA
Ovčara leži pet kilometara jugoistočno od Vukovara. Ovčara je primjer za kategoriju masovnih grobnica nastalih pokopom posmrtnih ostataka ratnih zatočenika i nasilno odvedenih civila u neposrednoj blizini ili na samom mjestu njihova pogubljenja. Tu je 20. studenoga 1991.g. ubijeno 200 ljudi, nesrpske nacionalnosti. Radi se o osobama odvedenim iz Vukovarske bolnice 18. studenoga 1991.g. među kojima su bili ranjenici, civili i bolničko osoblje. Te su osobe potom masakrirane, čime je prekršeno međunarodno humanitarno pravo i učinjen zločin protiv čovječnosti.
20.11.2006. tu je otvoren Muzej domovinskog rata SPOMEN DOM OVČARA.
Više na www.hdlskl.hr/Spomendom
MEMORIJALNO GROBLJE žrtvama iz Domovinskog rata
Nalazi se na istočnom prilazu gradu, južno od ceste prema Sotinu i Iloku. Ovdje, na Novom groblju je najveća masovna grobnica u Europi nakon II. svjetskog rata. Ekshumirano je 938 tijela i na tom mjestu je postavljeno 938 bijelih križeva. U središnjem dijelu groblja, 05. kolovoza 2000.g. postavljen je spomenik čiji je autor gđa. Đurđa Ostoja. Spomenik je rađen od patinirane bronce, visok je četiri metra, a u sredini je "zračni" križ i vječni plamen.
BOLNICA VUKOVAR - MJESTO SJEĆANJA
Za vrijeme opsade Vukovara (25.8.-18.11.1991.) gradska bolnica postala je vojna bolnica. Sustavno je bombardirana i uništavana od strane agresora. Postav je nastao u sjećanje na te herojske dane u podrumskim hodnicima i protuatomskom skloništu prijeratnog bolničkog kompleksa. Mjesto prepuno osakaćene djece, žena i muškaraca svih uzrasta. Mjesto gdje je život započinjao i završavao na udaljenosti od nekoliko metara. Simbol hrvatske nezavisnosti i slobode. Sveto mjesto.
Više na: www.ob-vukovar.hr/mjesto-sjecanja/mjesto-sjecanja.htm
SPOMENIK POGINULIM HRVATSKIM ZRAKOPLOVCIMA
U središtu Otoka na Trgu kralja Tomislava podignut je spomenik poginulim hrvatskim zrakoplovcima i braniteljima Otoka, koji u vrijeme održavanja Otočkog proljeća budi sjećanja na veličanstvenu pobjedu oružanih snaga Republike Hrvatske u Domovinskom ratu. I u središtu Komletinaca podignut je spomenik poginulim braniteljima Komletinaca.