2011-11-17 17:06:26

...stoji grad...

"Stoji grad
Pod kisom čelika, ognja i smrti
Jer paklena sila svoj zadnji ples vrti, stoji grad
Stoji grad
Vjecan ko narod ponosno stoji
U posljedne dane dusmanu broji
Vukovar, Vukovar"

18. studenog 2011. obilježavamo 20 godina pada grada Vukovara – grada heroja hrvatske povijesti…kako i zašto je upravo Vukovar morao pasti?

 

Na temelju razrađenog programa o Velikoj Srbiji koji svoje korijene vuče iz devetnaestog stoljeća tijekom 1990 počinje propaganda o ugroženosti srpskog naroda i potrebi da svi Srbi žive u istoj državi. Srpsko pučanstvo, koje je u ukupnom broju stanovnika Hrvatske tada činilo 11 do 12%, uporno je plašeno pričama o ugroženosti Srba. U isto vrijeme Jugoslavenska narodna armija pretvara se u srpsku vojsku i u dogovoru sa srpskim vlastima naoružava ekstremistički raspoložen dio Srba u Hrvatskoj.

 

Ekstremistički dio Srba u Hrvatskoj otvoreno potpomognut iz Srbije naoružava se već od ljeta 1990. godine. Četnici, kao nosioci velikosrpske ideje zlostavljaju Hrvate i miroljubivi dio Srba koji im se ne želi priključiti. Vlasti Republike Hrvatske nastoje smiriti situaciju, ali dogovori na jugoslavenskoj razini nisu donijeli rezultate, jer srpska strana nije odustajala od osvajačkih planova.

 

Na vukovarskom području također se organizira i naoružava lokalno srpsko stanovništvo. Zajedno s oružjem u sela s većinskim srpskim stanovništvom dolaze i četnici iz Srbije. Borovo Selo u neposrednoj blizini Vukovara postalo je najjača četnička utvrda. Ovdje su početkom svibnja 1991. godine iz zasjede ubijena prvo dvojica, a zatim još dvanaestorica policajca. Bio je to početak oružanog oblika osvajačkog rata Srbije na Hrvatsku.

 

Početkom  kolovozu 1991. godine Vukovar je tučen dalekometnom artiljerijom. Na grad je padalo između 600 i 800 projektila na dan. Uslijedili su i pokušaji pješačkih prodora. Najelitnije motorizirane jedinice jugoslavenske vojske opkolile su grad sa oko 600 tenkova i sa oko 50 tisuća dobro naoružanih vojnika.Vukovar je branilo oko 2000 pripadnika policije, Zbora narodne garde i dobrovoljaca.Branitelji su imali izrazito skromno naoružanje: poluautomatske i automatske puške, nekoliko mitraljeza i topova, nešto jednostavnog protuoklopnog oružja.

 

Zbog takvog odnosa jugo stratezi su predviđali pad Vukovara za samo tri dana. Nakon devedeset dana nadljudskog otpora jugo – vojsci i paravojnim četničkim formacijama Vukovar je 18. studenog 1991. pao.

 

Nakon okupacije u gradu počinje neviđeni teror. Jugoslavenska vojska i četnici predvođeni majorom Šljivančaninom i Miroslavom Radićem odvode u nepoznatom smjeru civile, branitelje, djecu čija su tijela pronađena na masovnim grobnicama na Ovčari, vukovarskom Novom groblju i na drugim lokacijama koja govore o strašnim sudbinama četničkih zarobljenika.

I danas…dvadeset godina nakon

"…stoji grad…i narod nikada zaboravit neće Vukovar…"

 


Osnovna škola Matija Antun Reljković Cerna