2013-10-16 13:58:00
DIJETE NA INTERNETU
Danas gotovo da nema djeteta u našem društvu koje nije čulo za pojam Internet. Internet je način koji djeca i odrasli koriste za komunikaciju i učenje.Djeca vrlo često provode vrijeme na Internetu surfajući po stranicama od njihovog interesa, družeći se sa vršnjacima, učenjem i sl. Kada govorimo o Internetu ne možemo ga okarakterizirati ni kao loš ni kao dobar dobar, on predstavlja jedno oruđe za komunikaciju te ovisi o svakoj osobi pojedinačno na koji će ga način koristiti.Na Internetu možemo biti anonimni, ne moramo se predstavljati, što nas ohrabruje da budemo slobodniji i opušteniji u razgovoru. No, ono što često zaboravljamo je da nam se osoba može i lažno predstaviti (vi o toj osobi znate samo ono sto vam je ona napisala).
Hrabri telefon, u suradnji s: doc.dr.sc. GORDANOM BULJAN FLANDER, ANAOM KARLOVIĆ, prof. , SENOM PUHOVSKI, prof. ,IVANOM ĆOSIĆ prof. HANOM HRPKA, prof. objavio je brošuru DIJETE NA INTERNETU.
Brošuru možete preuzeti sa sljedeće poveznice:
dijete na internetu
Hrabri telefon na svojoj web-stranici objavio je 7 zlatnih pravila za sigurno chatanje i sms-dopisivanje. Chatanje je najčešći oblik komunikacije mladih na Internetu, pa bi bilo dobro navedena pravila imati stalno na umu.
7 zlatnih pravila za sigurno chatanje i sms-dopisivanje
1. Nikad nemojte nepoznatim ljudima putem interneta ili mobitela davati podatke o sebi, svojoj obitelji i prijateljima, ne otkrivajte im svoje prezime ni adresu, nemojte reći u koju školu idete, jer ne možete znati kakve su im namjere. Važno je da im ne šaljete svoje fotografije, slike obitelji ili prijatelja jer se one mogu na razne načine zloupotrijebiti.
2. Imajte na umu da „nepoznati“ s kojim se dopisujete i koji se predstavlja kao dečko od 15 godina, može zapravo biti muškarac od 50 godina i slati vam lažne podatke o sebi uz tuđu fotografiju.
3. Ne primajte na dar bonove za mobitel od nepoznatih jer će oni zasigurno tražiti nešto zauzvrat.
4. U dopisivanju mobitelom ili internetom nemojte pisati ništa čega biste se sramili ako to pročitaju vaši prijatelji u školi ili u kvartu, ne šaljite fotografije koje ne biste željeli pokazati drugima. Sve što pošaljete zlonamjerna osoba može iskoristiti da vas ucjenjuje, uz prijetnje da će to objaviti na internetu, na ulazu u vašu školi ili zgradu gdje stanujete.
5. Ako vam netko šalje uznemirujuće, prijeteće ili prostačke poruke na mobitel svakako to recite roditeljima ili nastavniku u kojeg imate povjerenja. Niste vi krivi zbog toga što vam prijete i vrijeđaju vas. Zatražite pomoć od roditelja čak i kad mislite da ste učinili nešto nedopušteno.
6. Nemojte izbrisati s mobitela podatke i fotografije koje vam je poslao zlostavljač jer će pomoću njih policija lakše pronaći osobu koja vam prijeti.
7. Nikad nemojte ići sami na sastanak s osobom koju ste upoznali putem mobitela, na chatu ili putem bloga. Ako ta osoba inzistira da dođete bez pratnje, nemojte ići na takav sastanak.
ZAPAMTITE, INTERNET NAM MOŽE BITI KORISNO ORUĐE SAMO GA MORAMO ZNATI PAMETNO KORISTITI.
|