2013-10-29 18:04:31

U solinama u Sečovju

TERENSKA NASTAVA PŠ KAŠTEL

Učenici 3. i 4. razreda PŠ Kaštel 22.10.2013. bili su na terenskoj nastavi u solinama u Sečovlju u Republici Sloveniji.

Zahvaljujući roditeljima Zrinki, Dorijani, Rozani i Valteru za organiziran prijevoz osobnim automobilima do solina učenici su doživjeli kako se dobiva sol iz mora. O tome im je pričao vodič kroz soline, a da su učenici imali besplatan razgled solina i ulaz u Muzej solinarstva moramo zahvaliti predstavnici u Vijeću roditelja Dorijani Paić Krastić koja se osobno pobrinula za odlazak u soline. Vodič nam je detaljno opisivao način dobivanja soli iz mora. Veoma ponosno govorio je o višestoljetnoj tradiciji dobivanja soli gdje se većina radova još i danas obavlja ručno.

U multimedijalnom centru pogledali smo dva filma, a solinama i o ugljenokopu u Sečovlju. Veoma zanimljivo, ali smo zaključili da život i rad rudara i solinara sigurno pripada najtežim poslovima. U solinama smo promatrali biljke slanuše, a oduševile su nas ptice: žutonogi galeb, mala čigra, divlje patke, sive i bijele čaplje, kormorani, sabljarke, polojniki i mnoge druge koje traže hranu u bazenima i konalima. U Muzeju solinarstva razgledali smo alat i kuću obitelji solinara. Probali smo slanu čokoladu. Baš je bila ukusna.

Kupili smo sol za kupke. Uskom cestom napustili smo soline i uživali u jesenskim bojama okolnih šuma na brežuljcima. U školi smo pričali o naučenom, pisali i izradili plakat obogaćen novim pojmovima koje smo usvojili u solinama.

Naučili smo da sol nije samo začin već važan element naše civilizacije i našeg postojanja. Po soli se mjerilo bogatstvo, bila je i platežno sredstvo, a danas se preporučuje za liječenja.

Simbol je čistoće, nepokvarljivosti, moći i mudrosti.

Ovakva nastava baš je poučna i jedva čekamo na odlazak u uljaru za preradu maslina.

 

                                                                       Učiteljica:Marija Ražman


Osnovna škola Mate Balote Buje