ZANIMLJIVOSTI O NASTANKU I RAZVOJU NAŠE ŠKOLE - VREMEPLOV

Širenje grada Zagreba prema Savi i urbanizacija prostora, zahtijevali su novizgrađene školske objekte. Tako su u veljači 1959. godine prvi učitelji i učenici krenuli u OŠ Marina Držića, koja se odvojila od Narodne osmogodišnje škole i Rapske. Svake je godine škola imala sve veći broj učenika i nastavnog osoblja.

Prva ravnateljica (tada direktorica) bila je Zofka Radošević (1959.-1962.), a naslijedili su je Abram Alajbeg (1962.-1964.) i Anica Mitić (1964.-1965.). Boško Peričić došao je za ravnatelja 1965. i prvi je ostao dugo na tom položaju, do 1982. Škola je bila najveća osnovna škola na području grada Zagreba s 1606 učenika, a nastava se odvijala u tri smjene. Učenici su bili raspoređeni u 48 razrednih odjela, a bilo je dosta teškoća jer zgrada nije bila potpuno dovršena.

    

1966. dio svojih učenika škola daje školi Miloje Pavlović u Folnegovićevom naselju. Te godine na školi je postavljena natpisna ploča. Svoj prostor na korištenje škola daje i večernjoj ekonomskoj školi Božidar Adžija. Nastava se osuvremenjivala uvođenjem televizije, radija, filma i dijafilma. Školu su posjetili pjesnici Gustav Krklec i Ratko Zvrko.

Srećko Cerar u školi je bio ravnatelj od 1982. do 1990. Kako je bio profesor biologije, mnogo je učinio na uređenju okoliša. Zelene površine mijenjaju svoj izgled. Zasađene su japanske trešnje i stotinjak ostalih voćaka. Na školskoj zgradi napravljen je kosi krov. 1983./1984. godine škola slavi 25 godina rada i dobiva svoju himnu. Tim povodom prof. Branimir Gorički izrađuje reljef Marina Držića, a nastavnica s najduljim stažem u školi Božica Kopajtić otkriva spomen-ploču Marinu Držiću. Posebno svečano učenici su se pripremali za otvorenje Univerzijade 1987.

    

Broj učenika iz godine u godinu raste. Iz tog razloga 1987./1988. odlazi dio učenika u novosagrađenu školu 25. maj – sadašnju OŠ Jure Kaštelana.

Od 1990. na pomolu su velike promjene u društvu, dolaze višestranački izbori i Hrvatska postaje samostalna država. Škola je imala oko 1000 učenika, a nastava se održavala u tri smjene. Nastava je često prekidana zbog uzbuna. Težak i naporan rad bio je s roditeljima i obiteljima učenika izbjeglica i prognanika koji su doživjeli najgore užase rata. Rad u školi prilagođen je ratnim uvjetima. Troje naših djelatnika bilo je u HV-u. S promjenama u društvu došlo je i do promjena u nastavnim predmetima. Uvode se izborni predmeti: vjeronauk, njemački jezik, engleski jezik. Školu je u tom ratnom razdoblju vodila ravnateljica Ružica Jelić (1990.-1994). U tom teškom razdoblju na sjevernoj strani školske zgrade zamijenjena je stolarija. Učenici su osvojili na državnim susretima druga i treća mjesta iz matematike i biologije. Na prvom državnom Lidranu u Rijeci 1992. diplomu je dobio novinarski rad Poezija u hramu boginje Klio (razgovor s prof. Petrom Bučevićem).

Od 1994. godine broj učenika je svake godine lagano opadao, a ravnateljicom je postala Marija Kolonić (1994.-2003.). Od iste godine nadalje škola je organizirala više puta županijsko natjecanje iz kemije. U školi djeluje tamburaški orkestar Vukovaraca, a oformljena je i folklorna skupina koju je vodio prof. tehničke kulture Zlatko Hegeduš.

Učenici su sudjelovali na sportskim natjecanjima u Zagrebu te na međunarodnim natjecanjima: Milano – nogomet, Helsinki – atletika. Škola se i dalje uređuje: napravljena su nova ulazna vrata, izmijenjen dio prozora na drugom katu, a dvije učionice dobile su novi namještaj. Kulturna i javna djelatnost škole realizirala se kroz priredbe: Šak prvak, Dan kruha, Dan prava čovjeka, Dan Svete Obitelji, Sveti Nikola, Božić, Poklade, Valentinovo, Uskrs, Dan državnosti, Dan škole i druge. Realizira se uspješno redovna nastava, brojne izvannastavne i izvanškolske aktivnosti te se pomaže djeci s posebnim potrebama. Našu školu posjetio je kardinal Josip Bozanić.

Od 2004. ravnateljica škole je Marica Nemet (do 2018.). Škola je imala 450 učenika, raspoređenih u 20 razrednih odjela. Veliki zahvati napravljeni su u vanjskom i unutarnjem izgledu škole:

•  asfaltirano je školsko igralište

•  postavljeni su koševi za košarku

•  asfaltirano je parkiralište ispred škole

•  osvijetljeno je dvorište škole

•  kroz zelenu površinu napravljena je šetnica

•  unutar škole uređeni su sanitarni čvorovi na sve tri etaže

•  zamijenjene su instalacije i uređene svlačionice pored dvorane za TZK

•  za zbornicu su nabavljeni novi stolovi

•  uređena je učionica za informatiku

•  nabavljen je namještaj za blagovaonicu i namještaj za pet učionica

•  napravljena je nova termoizolacijska fasada na cijeloj zgradi

•  unutrašnjost je u velikoj mjeri uređena ...

Do ostvarenja poboljšanja uvjeta rada došlo je zahvaljujući dobroj suradnji i financijskoj potpori Gradskog ureda za obrazovanje, kulturu i šport, Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa te Gradske četvrti Trnje. Nastava je zastupljena stručno, a škola i njeni djelatnici započeli su s projektnom nastavom – "Živimo Držica" još prije HNOS-a, koji je započeo u svim školama Hrvatske 2006./2007. Učenici, pored redovne nastave, vrlo uspješno odrađuju i izvanučionićku nastavu, posjećuju muzeje, kina, kazališta, izložbe čiji sadržaji koreliraju s nastavnim sadržajima. Učitelji polaze različite oblike edukacije kako bi pored iskustva pratili i primjenjivali nove metode učenja i poučavanja. Osnovan je zbor djelatnika koji je bio predstavljen u emisiji Dobro jutro, Hrvatska, a imao je nastup u Vukovaru. Svi djelatnici škole vrijedno rade na odgojno-obrazovnom radu, na kulturnom, zdravstvenom i ekološkom polju kako bi učenici iz naše škole otišli kao kulturni, obrazovani i ekološki osviješteni mladi ljudi. Nakon dugogodišnjeg stalnog pada broja učenika, od 2015. godine imamo stalan porast broja učenika!

Od 1.9.2018. ravnatelj škole je prof. Zvonimir Bićanić.

 

Povratak na početnu stranicu