2012-02-01 19:41:07

2. veljače - MEĐUNARODNI DAN ZAŠTITE MOČVARA

2. veljače 1971. godine u iranskom gradu Ramsaru usvojena je Ramsarska konvencija. To je konvencija o močvarama koja je nastala kao plod borbe za zaštitu močvara, a dan usvajanja konvencije proglašen je Međunarodnim danom zaštite močvara.

1.     velječe 2012. u OŠ Mejaši  kratkim predavanjem i radionicom obilježili smo Dan zaštite močvara. Predavanje i radionicu održala je gđa  Paula Podrug, prof. iz Udruge „Sunce“, a sudjelovalo je 30 – ak učenika šestih i sedmih razreda.  Učenici su saznali koja su najpoznaatija močvarna područja u Hrvatskoj, a izvodeći pokus uvidjeli su i koje su uloge i važnost močvarnih staništa.

2. veljače 1971. godine u iranskom gradu Ramsaru usvojena je Ramsarska konvencija. To je konvencija o močvarama koja je nastala kao plod borbe za zaštitu močvara, a dan usvajanja konvencije proglašen je Međunarodnim danom zaštite močvara.

Cilj ovog dokumenta je očuvanje onih područja na Zemlji koja su od presudne važnosti za opstanak mnogih biljnih i životinjskih vrsta i njihovih zajednica od kojih mnoge čovjek koristi i u određenoj mjeri ovisi o njima.

Ugrožavanje močvarnih područja nastaje isušivanjem, zatrpavanjem, zagađivanjem, preinačavanjem, prekomjernom eksploatacijom i unošenjem stranih vrsta.

U Hrvatskoj su 3. veljače 1993. godine upisana 4 ramsarska područja, a još mnoga zadovoljavaju kriterije za upis. To su:

Kopački rit

 

Lonjsko polje

Crna Mlaka

Donji tok Neretve

 

Nama njabliže močvarno područje je:

Posebni rezervat – Pantan (pod zaštitom od 2000.)

To je močvara nedaleko od grada Trogira i ostatak je nekadašnje močvare, koja je zapremala znatno veću površinu, ali je kroz povijest zasipanjem i urbanizacijom njezina površina smanjena.

Pantan i danas ima svoju vrijednost kao tipičan primjer močvare uz istočnu jadransku obalu, gdje se miješaju slatka voda i more, što stvara specifične životne zajednice. Temeljni fenomen je boćati močvarni ekosustav, posebno važan za neke riblje vrste, te migracije močvarnih ptica. Rezervat je trajno ugrožen ilegalnim lovom, nasipavanjem, izgradnjom, izlovom školjaka, neadekvatnim turističkim i rekreativnim korištenjem, te svojom objektivno malom površinom.

U zadnje se vrijeme na području Pantane gnijezde neke vrste ptica, neke zimuju, dok još brojne vrste slijeću za vrijeme proljetnih i jesenskih seoba. Neke od vrsta su ugrožene te je očuvanje ove močvare time još značajnije. Mnoštvo trske i šaša pravo su bogatstvo za ptice i kukce.

Vodeni živi svijet također je specifičan jer je uvjetovan izmjenama plime i oseke te miješanjem slatke i morske vode, što pogoduje raznolikosti ribljeg fonda koji čini više od 60 vrsta riba i 12 vrsta rakova. 

 

Obiležavanje Međunarodnog dana močvara u OŠ Mejaši

1.     veljače 2012. u OŠ Mejaši  kratkim predavanjem i radionicom obilježili smo Međunarodni dan zaštite močvara. Predavanje i radionicu održala je gđa  Paula Podrug, prof. iz Udruge „Sunce“, a sudjelovalo je 30 – ak učenika šestih i sedmih razreda.  Učenici su saznali koja su najpoznaatija močvarna područja u Hrvatskoj, a izvodeći pokus uvidjeli su i koje su uloge i važonst močvarnih staništa.


Osnovna škola "Mejaši" Split