2020-09-02 15:34:18

Organizacija početka nastavne godine 2020./2021. i upute za roditelje

Nastava će se odvijati prema modelu A iz dokumenta MZO-a Modeli i preporuke za rad u uvjetima povezanima s COVID-19. https://mzo.gov.hr/UserDocsImages//dokumenti//Modeli%20i%20preporuke%20za%20provedbu%20nastave%20u%202020-2021%2029.8.2020.pdf

Model A podrazumijeva to da se svi učenici obrazuju u školi licem u lice uz pridržavanje epidemioloških Uputa. Pretpostavka za to je pojačana osobna higijena, dezinfekcija ruku i poštivanje najvećega mogućega fizičkog razmaka kod učenika od I. do IV. razreda, a kod učenika od V. do VIII. razreda uz nošenje maski.

Za učenike koji spadaju u izrazito vulnerabilnu skupinu, o čemu nadležni liječnik izdaje potvrdu, kao i za učenike koji su odsutni iz škole jer su  COVID pozitivni i koji su u samoizolaciji, nastava se organizira kao nastava na daljinu. 

Učenici će boraviti uvijek u jednoj učionici i nastava će biti organizirana tako da će se učitelji izmjenjivati. Kako bi se smanjio broj kontakata u jednom danu, nastava će biti organizirana kroz blok sate kad god to bude moguće.

Izborna nastava informatike i stranih jezika će biti organizirana uživo ukoliko to bude moguće zbog sastava grupa. Ukoliko ne bude moguće organizirati nastavu u školi, ista će biti organizirana online. Detaljne upute učenici će dobiti od svojih predmetnih učitelja.

Za nastavu TZK će učenici dobiti posebne upute od svojih učitelja TZK- a.

Izvannastavne aktivnosti će se izvoditi u okviru jednog razreda, a dopunska i dodatna nastava će biti organizirana kombinacijom rada u školi i online nastave.

Školski sat će trajati 40 minuta s pripadajućim odmorima.

Za vrijeme velikog odmora nije dopušten izlazak iz škole, pa se mole roditelji da pripreme djeci vodu i marendu.

 

UPUTE ZA RODITELJE

Važno je da roditelji/skrbnici (u daljnjem tekstu: roditelj) budu upoznati s ovim uputama:

-Roditelji su dužni izmjeriti tjelesnu temperaturu djetetu svaki dan prije dolaska u ustanovu te u slučaju povišene tjelesne temperature ne smiju dovoditi dijete u ustanovu, već se javljaju ravnatelju ustanove i nadležnom liječniku radi odluke o testiranju i liječenju djeteta.

Učenici viših razreda mogu samostalno mjeriti tjelesnu temperaturu. 

Učenicima od 1. do 4. razreda OŠ, kao i učenicima s teškoćama u razvoju koji svladavaju posebne programe preporuka je da svaki dan prije odlaska u školu roditelj u bilježnicu upiše vrijednost izmjerene temperature. Bilježnicu dijete donosi sa sobom u školu, a učitelj svakodnevno provjerava. 

Kod sumnje na povišenu tjelesnu temperaturu te kod pojave akutnih simptoma zarazne bolesti (npr. kašalj, poteškoće u disanju, poremećaj osjeta njuha i okusa, proljev, povraćanje) neophodno je djetetu u školi izmjeriti tjelesnu temperaturu. Učitelji odmah obavještavaju roditelje, koji u najkraćem roku trebaju doći po dijete. U tom slučaju dijete će biti u izoliranoj prostoriji, u pratnji odgovorne osobe.   

Za vrijeme velikog odmora nije dopušten izlazak iz škole, pa se mole roditelji da pripreme djeci vodu i marendu.

Roditelji:

ne dolaze u pratnji djeteta ako imaju simptome zarazne bolesti (npr. povišena tjelesna temperatura, kašalj, poteškoće u disanju, poremećaj osjeta njuha i okusa, grlobolja, proljev, povraćanje), ako im je izrečena mjera samoizolacije ili ako imaju saznanja da su zaraženi s COVID-19,  ne dovode dijete/učenika u ustanovu ukoliko ima simptome zarazne bolesti (npr. povišena tjelesna temperatura, kašalj, poteškoće u disanju, poremećaj osjeta njuha i okusa, grlobolja, proljev, povraćanje),  ima izrečenu mjeru samoizolacije  ili ima saznanja da je zaraženo s COVID-19. Učenici sa znakovima svih drugih zaraznih bolesti koje se prenose uobičajenim socijalnim kontaktom također ne dolaze u školi. 

 

Roditelji trebaju upoznati djecu sa sljedećim mjerama:

djecu treba učiti i podsjećati da ne dodiruju usta, nos, oči i lice te da ne stavljaju ruke i predmete u usta; u skladu s njihovom razvojnom dobi.  djecu treba poticati da kada kašlju i kišu prekriju usta i nos laktom ili papirnatom maramicom koju poslije trebaju baciti u koš za otpad s poklopcem te oprati ruke. Pri kašljanju i kihanju trebaju okrenuti lice od drugih osoba te izbjegavati dodirivanje lica, usta i očiju.  djecu i učenike treba poučiti da ne dijele svoj pribor i stvari s drugim učenicima.  neophodno je poticati fizički razmak, kao i pojačanu osobnu higijenu djece. važno je omogućiti i uvesti u rutinu redovito pranje ruku tekućom vodom i sapunom. Ruke se peru prije ulaska u svoju skupinu/učionicu, prije i nakon pripreme hrane, prije jela, nakon korištenja toaleta, nakon dolaska izvana, nakon čišćenja nosa i kada ruke izgledaju prljavo. Za pranje ruku treba koristiti tekuću vodu i sapun.  pri pranju ruku potrebno je pridržavati se naputaka za pravilno pranje ruku: https://bit.ly/2ThY08M.  nakon pranja ruku sapunom i vodom, ruke treba osušiti papirnatim ručnikom za jednokratnu upotrebu koji se nakon korištenja baca u koš za otpad s poklopcem. prednost se daje pranju ruku tekućom vodom i sapunom. Dezinficijense ne koriste djeca rane školske dobi, niti učenici koji imaju promjene na koži ruku ili ako dezinficijens kod njih izaziva nelagodu. Također, upotrebu dezinficijensa kod učenika svakako treba nastojati ograničiti na dezinfekciju kod ulaska u školu te se nikako ne treba primijeniti više od dva-tri puta dnevno. na ulazu u školu će biti na nekoliko lako dostupnih mjesta dozatori s dezinficijensom za dezinfekciju ruku učenika i odraslih s uputom za korištenje. na ulazu u školu će biti postavljena dezinfekcijska barijera i učenici moraju prije ulaska u učionicu proći kroz nju.

Vezano za zajedničke prostorije preporučuje se: 

prolazak skratiti na minimum da djeca i učenici prilikom prolaska nepotrebno ne dodiruju površine ili predmete  kod korištenja toaleta važno je da se pojedino dijete drži na udaljenosti koliko je moguće većoj od druge djece; istovremeno ne bi trebalo biti više od 4 osobe, ukoliko ih ima više potrebno je pričekati da netko izađe

Učenici od 5. razreda OŠ nadalje moraju nositi maske (preporuka je da se koriste dvije maske dnevno). Svaki učenik će dobiti dvije platnene maske koje financira Grad Split.

 

Ulazak roditelja u školu

Do daljnjeg su zabranjeni svi posjeti ustanovama (primjerice izvođenje kazališne predstave i sl.). Roditelji u pravilu ne smiju ulaziti u školu, osim ako imaju dogovoren termin dolaska. Termin dolaska mogu dogovoriti putem telefona 021/464-864 ili e-mail adrese ured@os-mertojak-st.skole.hr.  

Prilikom ulaska u školu roditelji moraju staviti maske, evidentirati se, izmjeriti temperaturu, dezinficirati ruke i potplate te izbjegavati zadržavanje i grupiranje. Roditelji ulaze u ustanovu na način da održavaju razmak od najmanje 1,5 m u odnosu na sve druge osobe.

 

 


Osnovna škola Mertojak Split