2009-04-21 00:00:00

22.travnja 2009.-DAN PLANETA ZEMLJE

PORUKA ZEMLJE

Grumenčić zemlje na ljudskom dlanu

molitvu šapće:

"Ne zaboravi da sam u tvojim rukama!"

Irena Ivetić

10 zapovijedi prijatelja okoliša:
1.   najprije pometi pred svojim pragom
2.   ono što si očistio/la danas čuvaj i sutra
3.   jedna žarulja manje, energija više
4.   cvijeće sadi, beri pohvale
5.   u zdravom tijelu zdravo piće i hrana
6.   čist zrak, dug život
7.   manje papira, više šuma i kisika
8.   ništa nije vječno - osim plastike
9.   ono što imaš, nastoj da traje što duže
10.  misli danas za bolje sutra

  

Kako ti možeš pomoći Zemlji?
Dan planeta Zemlja prvi je put obilježen 22. travnja 1970. godine. Otada se taj dan tradicionalno obilježava u cijelom svijetu. Svatko od nas može toga dana, ali i svakoga drugog, učiniti nešto kako bi zaštitio planet na kojemu živimo.


Što ti možeš učiniti?

Pridruži se akciji čišćenja šume ili potoka. Možeš posaditi stablo. Sjeti se da sav otpad koji svakodnevno bacaš nije smeće. Razmisli što se od tog otpada može reciklirati, a što nikako ne bi smjelo završiti u kućnom otpadu jer bi moglo zagaditi okoliš.


Staklo nije smeće
Staklo je materijal koji se može u potpunosti reciklirati, i to bezbroj puta. Zato staklene boce ili staklenke ne treba bacati zajedno s ostalim kućnim otpadom, nego ih treba odložiti u posebno označene kontejnere. Staklenoj boci
bačenoj u prirodu treba 4000 godina da nestane.


Recikliraj papir
Gotovo 30 posto otpada koje stvori tvoja obitelj je papir – novine, papirnati ubrusi, razna ambalaža… Papir se također može reciklirati i zato se odlaže u posebne kontejnere. Recikliranjem papira i ti ćeš pomoći čuvanju šuma, uštedi
vode i energije te zaštiti okoliša.


Baterije su opasan otpad
Baterije u daljinskim upravljačima, mobitelima, walkmanima, satovima i ostalim uređajima prije ili kasnije prestanu raditi. Njih se ne smije bacati s ostalim kućnim otpadom jer u sebi sadrže teške metale koji nepovratno zagađuju okoliš.
Stoga pronađi poseban kontejner u koji se odlažu stare baterije i o svojem otkriću obavijesti svoje ukućane i prijatelje – kako bi i oni znali kamo treba baciti istrošene baterije.


Oprezno s plastičnim bocama!
Svaki dan kupujemo sokove ili vodu u plastičnim bocama. Za razgradnju plastične boce prirodi trebaju stotine godina. Stoga i te boce treba odložiti u posebne kontejnere. No, prije nego takvu bocu ubaciš u kontejner, spljošti je – kako bi zauzela što manje mjesta.

 


Osnovna škola Mertojak Split