Nastava za školsku godinu 2024./2025. počinje u ponedjeljak, 09.09.2024. godine.
Učenici od 2. do 8. razreda dolaze u školu u 8.00 sati te prva dva sata imaju sat razredne zajednice na kojem će biti upoznati s daljnjim rasporedom. Treći nastavni sat će biti prema rasporedu koji će učenici dobiti od razrednika. Nastava završava u 10.35 sati.
Svečani prijem učenika 1. razreda je u 12.00 sati u školskoj blagovaonici.
Svi učenici sa sobom u školu trebaju ponijeti školske torbe kako bi preuzeli udžbenike.
Program produženog boravka za učenike 1., 2., 3. i 4. razreda počinje od utorka, 10.09.2024. godine.
Mliječni obrok za učenike koji nisu u programu produženog boravka počinje od utorka, 10.09.2024. godine.
Svečana podjela svjedodžbi našim učenicima završnog, osmog, razreda osnovne škole prisjetila je djecu i učitelje na početak našeg druženja i zajednički rast.
Nakon uvodnog govora ravnatelja Mladena Konjevića koji je naše, još samo danas, najstarije učenike podsjetio na ne tako daleki početak našeg zajedničkog osmogodišnjeg putovanja, željama za uspjehom, srećom u radu i životu pridružili su se i razrednici 8. razreda učitelji : Franka Mikulandra Miletić, Mihaela Bajamić i Matea Majača.
Učiteljsko vijeće izabralo je učenike generacije koji su se istaknuli svojim kontinuiranim besprijekornim obrazovnim uspjesima i kao kvalitetne i svestrane osobe te kao uzor generaciji svojim aktivnim sudjelovanjem u radu škole i oblikovanjem razrednog ozračja. Čestitamo Grguru i Juraju Kantoliću !
Nije lako sažeti odnos riječima. Još je teže popratiti u kratko sve smjehove i zajedništva, izazove i nagrade koji proizlaze iz neposrednog rada sa djecom. Našim učenicima-danas, prijateljima i suradnicima-sutra, kao i njihovim roditeljima čestitamo i želimo nizanje uspjeha i veselja u novim životnim pustolovinama!
Više fotki nađite na našim društvenim mrežama :)
Poštovani roditelji i učenici,
podjela svjedodžbi je:
- za učenike od 1. do 7. razreda - 03.07.2024. godine (srijeda) u 9.00 sati
- za učenike 8. razreda svečana podjela - 01.07.2024. godine (ponedjeljak) u 14.30 sati
Ako u navedenim terminima ne stignete podići svjedodžbe možete ih podići:
- 05.07.2024. godine (petak) u 9.30 sati kod razrednika
- ili početkom 2024./2025. školske godine kod razrednika
26. lipnja 2024. godine u Kongresnoj dvorani Globus, na Zagrebačkom velesajmu, organizirana je 20. svečana dodjela nagrade Oskar znanja najboljim hrvatskim učenicima za postignute vrhunske rezultate na državnim i međunarodnim natjecanjima.
U sklopu programa predstavljeni su učenici pobjednici državnih natjecanja u znanju, glazbi i plesu i učenici koji su osvojili medalje na međunarodnim natjecanjima i olimpijadama. Nastupili su i učenici čiji su nastupi osvojili najviše simpatija publike i stručnog povjerenstva na ovogodišnjoj Smotri LiDraNo. Za osvojena prva mjesta na državnim natjecanjima u znanju, glazbi i plesu te osvojene medalje na međunarodnim natjecanjima nagradu Oskar znanja 2024. dobilo je 480 učenika osnovnih i srednjih škola. Zahvalnicom za predan i vrijedan rad s učenicima nagrađeni su bili i njihovi mentori.
Naše učenice, nagrađene tom prestižnom nagradom su Hana Grofelnik, Hana Obradović, Sara Obradović i Korana Cindori uz mentorice Ivu Šišak i Dariju Jeger. Čestitke od srca te puno uspjeha i sreće u daljnjem radu!
Naša učenica PETRA BABIĆ, članica ARRK BUBA, osvojila je, ni manje ni više, 1. mjesto na Prvenstvu Republike Hrvatske 2024. u akrobatskom
rock'n 'roll-u u međunarodnoj kategoriji ženskih juniorskih formacija. Time ima naslov juniorske prvakinje Republike Hrvatske za 2024. u kategoriji
međunarodnih formacija. Petraaaaa, čestitamooooooo!!!!
Ministarstvo zdravstva Republike Hrvatske, koje je nositelj „Protokola o postupanju i preporuka za zaštitu od vrućine“, podsjeća nas na obveze pojedinih sudionika nakon prognoze toplinskog vala te ponavlja savjete kako reagirati i ponašati se tijekom vala velikih vrućina.
Sustav praćenja utjecaja toplinskog vala na zdravlje na snazi je u razdoblju od svibnja do listopada, a praćenje porasta temperature provodi se od 15. svibnja do 30. rujna svake godine.
Više informacija o spomenutoj problematici možete naći na stranicama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo klikom na poveznicu - ZAŠTITIMO SE OD VRUĆINE ,
a sam protokol dostavljamo u privitku te molimo da postupate u skladu s njim prema svojim mogućnostima.
Nacionalni ispiti provode se da bi se utvrdila postignuća u ishodima predmetnih kurikula u ključnim dijelovima obrazovnih ciklusa (4. i 8. razred). To je sustavno praćenje obrazovnog sustava na svim razinama, od učenika i škole do razine obrazovne politike. Pridonose usklađenom i učinkovitom sustavu odgoja i obrazovanja. Nešto više od 37.118 učenika četvrtog razreda pisalo je nacionalne ispite iz triju predmeta, dok su učenici osmih razreda, njih ukupno 40.996, pisali nacionalne ispite iz osam predmeta.
Rezultate provjere trajnih znanja naših učenika možete pogledati u priloženom dokumentu.
Školski sportski savez Grada Zagreba tijekom ljetnog odmora učenika organizira program Odmorko ljeto 2024. Program će se provoditi radnim danima od 24. lipnja do 30. kolovoza 2024. godine uz stručni i pedagoški nadzor. Sudjelovanje u aktivnostima je potpuno besplatno za sve učenike osnovnih i srednjih škola Grada Zagreba uz predočenje važeće iskaznice ili zahtjeva za izradu iskaznice Hrvatskog školskog sportskog saveza za Grad Zagreb.
Učenici, osim što mogu slobodno plivati na bazenima mogu sudjelovati i u sljedećim igraonicama: sportsko penjanje, atletika, rugby, triatlon, squash, stolni tenis, odbojka na pijesku, rukomet na pijesku, tenis i orijentacijsko trčanje. Osim igraonica i pojedinih aktivnosti možete sudjelovati i u poludnevnom programu Zgombaonica. U suradnji sa Hrvatskim školskim sportskim savezom provodi se program "Sportski praznici" i to ove godine na čak 7 lokacija.
Ne propustite akciju i ne prepuštajte ljetne dane slučaju!
Do aktivnog ljeta u nekoliko klikova:
Poveznica PRIJAVA ZA AKTIVNOSTI vodi do web stranice na kojoj su Odmorko prijave za različite aktivnosti koje vas očekuju u ljetnim danima.
Što je ZGOMBAONICA , pronaći ćete slijedeći poveznicu.
Poveznica SPORTSKI PRAZNICI vodi do web stranice na kojoj se možete prijaviti za projektom predviđene aktivnosti.
Za sva dodatna pitanja slobodno se obratite na 4816 340 ili na info@odmorko.hr.
Roditelji, pratite stranice škole (objave, obavijesti). Smanjite gledanje u ekrane ( igrice, crtiće). Djetetu čitati, govoriti cjelovitim rečenicama, postavljati pitanja, brojiti, igrati se loptom... . Upoznajte put do škole. Privikavajte dijete na rano lijeganje i spavanje. Potičite ga da samostalno obavlja higijenu. Učite ga da samostalno brine o urednosti radnog mjesta. Budite dosljedni u svojim odlukama. Razgovarajte o prehrani, pristojnom ponašanju. U prvim danima budite uz svoje dijete, uzmite slobodne dane. Stvarajte kod djeteta pozitivnu sliku o sebi. Ohrabrite ga, to je važan događaj u njegovom životu. U školi je potrebno slušati, čuti uputu učiteljice i izvršiti traženo. Brigu, uz Vas, preuzimamo i mi učitelji. Pomozite nam da željene rezultate postižemo na obostrano zadovoljstvo.
Navedeni savjeti samo su djelić sjajnih iskustava i profesionalnih saznanja iz područja odgoja i obrazovanja koja su predavači, na prvom mums4mums eventu u Zagrebu, podijelili s ciljem okupljanja mama i stručnog razgovora o temama i izazovima s kojima se susreću roditelji u odgoju djece.
Naša učiteljica Sandra Bulaja u zvanju učitelja savjetnika te dramskog pedagoga sudjelovanjem u raspravi na temu „Kako se pripremiti za prvi dan vrtića i škole?” svojim izlaganjem ohrabrila je i također pomogla roditeljima u pripremi budućih školaraca.
Javni govor, kao vještina, baš poput čitanja ili i matematike temelj je za uspješan razvoj učenika i učenica. Znanstvenici su istražili i doznali da je usko povezana uz uspjeh u širokom spektru predmeta ali i uz uspjeh na poslu i traženju posla upravo vještina javnog govora koju brusimo sudjelujući u debati.
Iako debata može biti natjecateljska aktivnost, posebnu pažnju posvećujemo debati kao nastavnoj metodi koja razvija kritičko razmišljanje, argumentacijske vještine, pomaže usvajanju novih informacija i pruža učenicima priliku za primjenu novostečenih znanja.
U I. gimnaziji održana je državna razina Natjecanje u debati. Ukupno 20 srednjoškolskih i 14 osnovnoškolskih ekipa natjecalo se kroz četiri kola na zadane, ali i na ad hoc teze. Tako su osnovnoškolci raspravljali o uvođenju političkih testova za glasače na izborima, štetama i prednostima društvenih mreža kao glavnog izvora informacijama te o prednostima i štetama popularnosti Barbika.
Konkurencija je bila oštra i britka, a rezultati su predivni!
Ponosni smo i čestitamo našim govornicama!
1. mjesto na državnoj razini osvojila je ekipa koju čine učenice Hana i Sara Obradović (7. b) te Hana Grofelnik (6. c).
Najbolja govornica u državi je naša Korana Cindori (8. a) , a 3. je naša Hana Obradović (7. b) .
Bravo, cure!!! Bravo, mentorice!!! Ponosni smo!!!
Dragi učenici i djelatnici,
pozivamo vas da se i ove godine zajedničkim djelovanjem pridružimo humanitarnoj akciji „Zagrepčani Zagrepčanima 2024.“ od 6. 5. 2024. do 31. 5. 2024. koju provodi Crveni križ te na taj način pomognemo građanima grada Zagreba koji su korisnici Socijalnog dućana Crvenog križa i raseljenima osobama iz Ukrajine koji se nalaze na području grada Zagreba.
Humanitarna akcija provodit će se prema kalendaru darivanja. Za svaki dan namijenjeno je darivanje jedne potrepštine koja je navedena u kalendaru (npr. šećer, kava, brašno, četkica za zube, mesni narezak…). Potrebno je obratiti pažnju na rok trajanja namirnice, poželjno je s dužim rokom trajanja. U skladu sa svojim mogućnostima, pomozimo kroz mala darivanja drugima. Već i jednim darivanjem – činom pomaganja potrebitima potaknut ćemo osjećaj moći da se kroz malu intervenciju može mijenjati svijet. Čineći dobra djela, uljepšajmo život potrebitima i mijenjajmo svijet na bolje.
Donacije učenici mogu ostavljati preko puta porte, na glavnom ulazu u školu do 31. svibnja do kada i traje akcija.
Unaprijed hvala svima što činite dobra djela!
Sportskim igrama, swap partyem, sajmom prodajno izložbenih učenikih radova i svečanom priredbom obilježili smo poseban dan i proslavili još jednu obljetnicu - Dan škole.
Naša Mladost je razveselila susjedstvo sportskim igrama na igralištu gdje se moglo navijati za hrabre i spretne vozače građevinskih kolica, povlačiti uže i sudjelovati u tradicionalno zabavnima tradicionalnim sportovima. Učenici su odmjerili snage i na popularnom poligonu te u nogometu, košarci , graničaru i atletici. Organizirana je razmjena odjeće pa su mnogi još veselije i uz obnovljenu garderobu profeštali dan naše škole sudjelujući u swap party eventu.
Posljepodnevno vrijeme proveli smo na prodajno izložbenom sajmu školske zadruge Iskra te izvanastavnih aktivnosti kao što su domaćinstvo, likovne radionice, mladi tehničari i uz radove učenika koji su uz vodstvo učitelja osmislili zanimljive i raznovrsne kreativne i uporabne predmete.
Vrhunac cjelodnevnog događanja je svečana priredba. Naši glumci, dramaturzi, recitatori, oratori, pjevači, plesači, glazbeno- scenski majstori napravili su finale proslave dana naše škole. E, pa Mladosti sretan ti još jedan, uspješan, razigran, šaren i veseo, dječjeg smijeha pun rođendan!
Međunarodni dan društvenih igara dan je kad se u svijetu održava mnogo susreta ljubitelja društvenih igara radi druženja, natjecanja i popularizacije društvenih igara uopće. Obilježavamo međunarodni dan društvenih igara od 2013. u mjesecu travnju. U Hrvatskoj djeluje i Udruga za promicanje društvenih igara Igranje te prateći njihov rad također možete pronaći puno zaniljivih prijedloga, novih igara i drugih korisnih ideja vezano uz društvene igre.
Igra općenito ima jako velik utjecaj na učenje i razvoj djece. Svi znamo kako djeca najbolje uče kroz igru i igranje. Igranjem društvenih igara kod djece razvijamo jako puno stvari poput kritičkog mišljenja, samostalnosti, timskog rada i naravno svima nam posebno dragog oblika sudjelovanja - pobjede.
U sklopu projekta "Mladost bez veze" u školi smo obilježili Međunarodni dan društvenih igara. Obilježavanje ovog dana provodili smo tijekom cijelog tjedna. Učenici su igrali razne društvene igre kojima su razvijali kritičko mišljenje, samostalnost i timski rad. Bilo nam je zaigrano, poučno, nasmijano i zanimljivo.
Učiti uz glazbu i ples zabavno je i veselo. Ujedno je to i jedan od kreativnijih načina poučavanja koji zahtjeva izuzetno puno znanja i vještine od učitelja ali i nagrađuje sa iznimnom količinom zabave, smijeha, divnim uspomenama i naravno uspjesima učenika u različitim elementima pokazivanja znanja.
Imali su priliku saznati to mnogi kolege i kolegice na interdisciplinarnoj međunarodnoj konferenciji iz prve ruke od naše Lehrerin.
Naša učiteljica Ivana Ferderber Bošnjak sudjelovala je od 4. do 7. travnja na međunarodnoj konferenciji u Banjoj Luci gdje je bila pozvana kako bi predstavila učenje njemačkoga jezika plesanjem i pjevanjem. Ondje je predstavila rad glazbeno-scenske skupine koji imamo priliku vidjeti na svakoj priredbi i događanju u našoj školi kao posebnu točku nastupa kojoj se vesele i izvođači i gledatelji.
Nošeni dobrim ritmom, uz puno smijeha i zabave, otputovali smo danas u Afriku zahvaljujući našem gostu Commiju Baldeu Kouyateu, profesionalnom glazbeniku iz Senegala koji već 10 godina živi u Hrvatskoj!
Commi nas je posjetio u okviru projekta "Alternativna nastava - interkulturalni školski sat" koji provodi Centar mladih Ribnjak. Projekt omogućuje susrete učenika osnovnih i srednjih škola s umjetnicima, intelektualcima i aktivistima iz raznih dijelova svijeta koji su postali naši sugrađani.
Učiteljice hrvatskoga jezika prošle školske godine započele su s provedbom projekla Pogled u prošlost, a s obzirom na odlične povratne informacije i uspješnost projekta njegova provedba nastavila se i u ovoj šlolskoj godini. Projektom se virtualno pomoću kratkih videozapisa može naučiti nešto novo ili ponoviti ono što se već zna. Učenici nam kratkim videozapisima daju uvid u neke značajne događaje i osobe u svega nekoliko minuta. Svakodnevno "skrolanje" društvenim mrežama tako ponekad može biti i vrlo korisno, a svatko od vas bogatiji za neku novu informaciju - pun pogodak, zar ne? :)
U sklopu projekta ste na društvenim mrežama tako već mogli čuti o Međunarodnom danu glazbe, svetom Franji Asiškom, ozaljskom književno-jezičnom krugu, J. K. Rowling, Ivani Brlić-Mažuranić, svetom Nikoli... a ovaj tjedan počeli smo s vama dijeliti i nove epizode pa tako na našim društvenim mrežama možete pronaći videozapis o Mariji Jurić Zagorki.
Pratite nas i dalje jer mi vrijedno istražujemo i snimamo.
Natjecanja mladih Hrvatskog Crvenog križa održavaju se od 1996. i na njima je do sada sudjelovalo više od 120 tisuća učenika osnovnih i srednjih škola. Najveći broj volontera pridružuje se Hrvatskom Crvenom križu upravo nakon natjecanja mladih. Natjecanje se provodi u suradnji s Agencijom za odgoj i obrazovanje te je dio Kataloga natjecanja i smotri Agencije za odgoj i obrazovanje.
Natjecanje se provodi na tri razine i to školskoj/općinskoj/gradskoj, međužupanijskoj i državnoj, a provjerava se teorijsko znanje o Pokretu Crvenog križa, Hrvatskom Crvenom križu i djelatnostima Hrvatskog Crvenog križa, poznavanju ljudskih prava i prava djeteta te prve pomoći.
Znanje prve pomoći na natjecanju se pokazuje i na praktičnim radnim pozicijama s realistično prikazanim situacijama i ozljedama.
Naša škola je jedna od škola domaćina u kojoj se održavalo natjecanje a naši su učenici također sudjelovali na natjecanju.
Ovogodišnji projekt učenika 7. i 8. razreda koji sudjeluju u izvannastavnoj aktivnosti Građanskog odgoja vezan je uz učestalost korištenje engleskih riječi u svakodnevnom govoru. Obuhvatili smo riječi kojima u potpunosti zamjenjujemo hrvatske riječi, ali i one kojima dodajemo hrvatske nastavke.
U istraživačkom dijelu projekta proveli smo anketu među školskim kolegama, pretražili internet i intervjuirali jednog novinara. 94 učenika je sudjelovalo u našoj anketi. Saznali smo da čak 35 % često, a 41 % ponekad zamjenjuje hrvatske riječi engleskim riječima u svakodnevnom govoru, a čak 76% učenika misli da njihovi kolege bolje čitaju na engleskom nego na hrvatskom jeziku.
Pretražujući internet otkrili smo da postoji izraz “pidžinizacija jezika” odnosno proces miješanja hrvatskog i engleskog jezika koji se odnosi na utjecaj u govoru neizvornog govornika dok se izraz “hrengleski” koristi se za riječi čiji je korijen engleska riječ, a dodajemo im hrvatske nastavke.
Otkrili smo i da je od 1.2.2024. stupio na snagu zakon o hrvatskom jeziku. Uz pomoć različitih idejnih rješenja (kao što su organizacija kviza o poznavanju riječi hrvatskoga jezika ili nagradnog natječaja u prevođenju pojedinih riječi) nastojali smo osvijestiti našim prijateljima važnost poznavanja i korištenja hrvatskoj jezika u svakodnevnom govoru.
Projektom smo razvijali međusbonu suradnju, razvijali kreativnost, a iznad svega naučili neke nove riječi i dobro se zabavili.
Dana 20. 02. 2024. u prostorijama gradske Knjižnice Medvešćak obilježen je Međunarodni dan materinskoga jezika u organizaciji Glazbeno-scenske skupine „Zagrebački šareni leptiri“ - „Les papillons multicolores de Zagreb“ i Knjižnice Medvešćak.
Glazbeno-scenska skupina „Zagrebački šareni leptiri“ - „Les papillons multicolores de Zagreb“ predvođena profesoricom Alice Stepinac predstavila je jedan vrlo bogat, zanimljiv i raznolik program na vrlo spontan i veseo način, koji se iznimno svidio brojnoj publici. Uz velikog pjesnika Enesa Kiševića, kao gosta manifestacije, na samoj priredbi su učestvovali i bivši i sadašnji učenici Osnovne škole Mladost. Nekadašnji učenici Osnovne škole Mladost, danas odrasli, mladi i perspektivni ljudi koji su puni entuzijazma i znanja nastupali su Julijana Bočkaj Duplić, Natalija Bujak, Tea Šimičić, Goran Sklepić i Sanja Vukoja, a među izvođačima je bilo i sadašnjih učenika Osnovne škole Mladost i to nižih razreda: Nika Klinčić, 3. B. Uz bivše i sadašnje učenike Osnovne škole Mladost nastupale su i članice Skupine: Nina Alebić, Franka Kovačić, Lea Polić i Ela Novak te gospođa Adaleta Dinasi, predsjednica Udruge „Romane droma“ - „Romski putevi“.
Obilježavajući bogatstvo raznolikosti, kojima obiluje Europska unija, pa i na području materinskih jezika, koji su svi jednako vrijedni i jednako važni unutar članica EU, svi sudionici današnje glazbeno-scenske izvedbe pokazali su nam svima i podsjetili nas sve na vrijednosti i načela na kojima počiva i gradi se naša zajednička proširena europska obitelj i Unija.
Svim nekadašnjim i sadašnjim učenicima naše škole čestitamo na trudu, znanju koje su uložili i predstavili te njihovoj mentorici profesorici Stepinac, koja je u svojoj dugogodišnjoj karijeri više puta pokazala što doista znači biti ne samo stručnjak i pedagog, već i prijatelj i uzor djeci jer sva ta djeca ne bi bila što jesu i što su postigla da nije bilo i naše drage profesorice Alice Stepinac. Među nekadašnjim učenicima naše škole Mladost koji su došli na predstavu te time odali priznanje, poštovanje i zahvalu, kako profesorici Stepinac, tako i samoj Osnovnoj školi Mladost bili su Ines Kalebić, Dora Martinec- Pilj i Kristina Zadro-Omrčen. Predstavu su popratili i ugledni gosti i predstavnici uime ministarstva (Ministarstvo kulture i medija RH i Ministarstvo znanosti i obrazovanja RH) te drugih relevantnih institucija, istoj je nazočio i naš ravnatelj škole gospodin Mladen Konjević, učiteljica Mira Bogut koja ne samo da nazoči svim događanjima koja Skupina organizira, nego uvijek i pomaže u organizaciji nastupa te cijenjena nastavnica kemije u mirovini gospođa Milka Đurkan. Kvaliteti priredbe, svakako je doprinio i gospodin Roman Roland, koji je bio zadužen za tehničko vodstvo, a kojemu organizator i ovom prilikom posebno zahvaljuje na konstantnoj stručnoj podršci i potpori pri realizaciji programa Skupine.
Naša djeca, naša škola, naši nastavnici pokazuju nam svima da kada se nešto radi s ljubavlju, znanjem i posvećenošću uspješni rezultati ne mogu izostati, kako ni radost, ni osmijeh koji svaki dobar rezultat prate. Kada nešto dugo traje i opstaje, te i dalje jače i ispunjava radošću i znanjem i sudionike i promatrače onda to zaista ima svoju vrijednost, primjer jedne takve divne i uspješne stvaralačke simbioze, razmjene i stjecanja znanja i socijalnog povezivanja i nadopunjavanja nam je ovom prilikom pokazala Glazbeno-scenske skupina „Zagrebački šareni leptiri“ - „Les papillons multicolores de Zagreb“ te još jednom čestitamo svim akterima ovog kulturnog događaja, kojim se doista može ponositi i naša škola!
Sve što je dobro i pohvalno treba javno istaknuti u našoj želji da svi zajedno gradimo sretno i bolje društvo, a škola je uvijek bila, jest i biti će temelj svega! (D. K.)
Natjecanja su uvijek dobra prilika za učenje, pokazivanje znanja, spretnosti i vještina, sklapanja prijateljstava i još mnogo toga. U našoj županiji imamo 116 osnovnih škola. Svake godine iz svih nastavnih predmeta, redovnih i izbornih te izvannastavnih aktivnosti učenici mogu sudjelovati u različitim smotrama, natjecanjima, projektima i rado se odazivaju te uz vodstvo svojih mentora postižu zavidne rezlutate i ponose se svojim trudom radom i zalaganjem.
I ove godine među najjačim natjecateljima u različitim područjima pohvaljujemo naše učenike pozvane na županijske razine natjecanja. Svojim znanjem, trudom i voljom uz pomoć i vodstvo mentora te podršku obitelji učenici koji su pozvani na natjecanja županijske razine iz različitih područja su:
Povijest - Sara Obradović (7. b)
Hrvatski jezik - Marijana Lozančić (7. b), Hana Obradović (7. b), Lorena Nagy (8. c)
Engleski jezik - Mariem Elkomy (7. a), Vita Timovski (7. a), Marijana Lozančić (7. b), Luka Punek (7. c), Natali Dominko (8. a), Maša Kraić (8. b), Nino Budisavljević (8. b)
Geografija - Franko Vulić (6. b), Jula Cupek (6. c), Matej Frković (7. c), Katja Cmuk (8. b)
Informatika (Algoritmi - Logo) - Fran Olenković (5. b), Jan Olenković (8. b)
Matematika - Petar Puškarić (4. a)
Biologija - Lucija Mijat (8. c)
LiDraNo - učenici 2. b
66. natjecanje mladih tehničara -
Maketarstvo i modelarstvo: Dora Dorčić (5. c),
Graditeljstvo: Lukas Vidović (6. b), Obrada materijala: Mak Vojvodić Amegatcher (7. b),
Elektronika: Maša Kraić (8. b),
Robotika: Karmen Puškarić (6. b), Jakov Horvat (6. b), Leon Horvat (6. b),
Fotografija: Ana Šoštarić (5. c),
Modelarstvo uporabnih tehničkih tvorevina: Dora Rajković (6. b),
Radiokomunikacije: Hana Grofelnik (6. c)
Čestitamo im! Želimo vam puno uspjeha u daljnjem radu!
Teorija o nastanku Valentinova
Najstarija teorija potječe još iz doba starog Rima za vrijeme vladavine Klaudija I.
Zbog tadašnjih ratova car Klaudije dao je naredbe prema kojima se vojnici nisu smjeli ženiti niti stupati u zajedničke veze upravo jer je smatrao da se tek tada vojnici neće željeti boriti u ratovima koji su dolazili. Obitelj i djeca vojnicima bi bili na prvom mjestu, a ne ratovi u kojima su mogli izgubiti živote. Tada je živio svećenik Valentino. Mogli bih reći da je on bio jedan od začetnika ovog današnjeg blagdana budući da je poticao ljubav, slogu i zajedništvo između ljubavnih parova.Iako su careve naredbe bile jednake za sve stanovnike, svećenik Valentino se oglušio na careve naredbe te je mimo njegova odobrenja odlučio sklapati brakove između ljudi koji su to željeli. Brakovi su se sklapali na tajnim mjestima, a njihova održavanja bila su velika tajna. Upravo na dan zaljubljenih, 14. veljače svećenik Valentino je otkriven, ulovljen i bačen u tamnicu. Nakon smrti narod ga je proglasio velikim svecem.
Nikada ne treba propustiti proslaviti ljubav i nježnost, podsjetnike smo na to objavili svima, ukrasivši panoe prigodnim sadržajima.
Podrijetlo karnevala treba tražiti u kulturama Sredozemlja i srednje Europe, gdje su se unutar karnevala brojni prastari običaji očuvali do danas, pa čak se i proširili svijetom. Podrijetlo naziva karneval, kao uostalom i podrijetlo samog običaja, nije sasvim jasno.
Radi se o nekadašnjem običaju da se neposredno pred početak korizme (period od 40 dana prije Uskrsa) započne s postom, odricanjem od mesa. Iz imena te nedjelje razvio se tijekom srednjeg vijeka (najvjerojatnije u Italiji) naziv carnem levare (ukloniti meso) koji je preživio do našeg vremena u iskrivljenom obliku carnevale. Naziv karneval se, vjerojatno iz Italije, proširio čitavom Europom. Najstariji poznati tiskani spomen riječi karneval u hrvatskom jeziku nalazi se u knjizi Kratko skupljene ćudoredne iliti moralne bogoslovice bosanskog franjevca Marka Dobretića, koja je objavljena u Anconi 1782. godine.
Drugo moguće objašnjenje riječi karneval bilo bi još starijeg podrijetla. Radi se o nazivu carrus navalis koji je označavao brodove na kotačima koji su sudjelovali u brojnim povorkama tijekom 14. i 15. stoljeća u Italiji.
Od hrvatskih naziva vezanih uz karneval najčešći su poklade, fašnik, maškare i mesopust.
Naziv fašnik raširen je u sjeverozapadnim dijelovima Hrvatske i (prema jednom od tumačenja) predstavlja iskrivljeni oblik njemačke riječi Fasching. Ta je riječ u starijem obliku vastschang zabilježena već u 13. stoljeću u značenju „ispiti posljednju čašu“ (prije posta).
Poznati su karnevali u Rijeci, Samoboru, Veneciji ili i Rio de janeiro, međutim i naša škola je dio tradicije maskiranja. Osim na panoima, dječjim radovima i različitim tehnikama, maske i krinke predstavili smo na našem školskom maskenbalu.
Mi u Mladosti napravismo karneval i jedan dan u našoj školi proveli su mnogi poznati od Severine i Halida do Spice Girls i Taylor Swift, a o super junacima da ni ne govorimo, skoro svi Osvetnici a neki i dva puta, posjetili su nas i Avatar i krumpirići a mogli ste u tim danima sasvim normalno porazgovarati i sa mladim policajcima ili nekim poznatim političarima.
Bili su to maskirani dani u Mladost. Detaljnije pogledajte na našim društvenim mrežama.
27. siječnja obilježava se kao Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta. Dan kada je Crvena armija 27. siječnja 1945. godine oslobodila najveći nacistički koncentracijski logor Auschwitz u Poljskoj Ujedinjeni narodi su, donošenjem Rezolucije o danu sjećanja na holokaust 2005. godine, proglasili danom sjećanja na sve žrtve holokausta.
Taj se dan obilježava nizom edukativnih, mirovnih, kulturnih i političkih aktivnosti kojima se odaje počast žrtvama holokausta tijekom Drugog svjetskog rata, podiže svijest o prevenciji genocida i doprinosi ostvarenju ciljeva UN-ove Rezolucije o danu sjećanja na holokaust. Središnje mjesto očuvanja sjećanja na žrtve holokausta danas je centar Yad Vashem u Jeruzalemu. Od 1953. godine Yad Vashem je i svjetski centar za dokumentaciju, istraživanje i edukaciju o holokaustu.
U razgovoru i izrađivanju prigodnih edukativnih materijala i ove godine sudjeluju učenici i učitelji naše škole.
Spomendan Dan međunarodnog priznanja Republike Hrvatske i Dan mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja ukazuje na dva važna datuma iz povijesti suvremene hrvatske državnosti stoga ih nismo propustili obilježiti.
Dan međunarodnog priznanja RH potvrda je državnosti i ostvarivanja pune afirmacije hrvatske države u okviru međunarodne zajednice, a Dan mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja jest spomen na dan kada je završio proces mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja u ustavnopravni poredak Republike Hrvatske, čime su stvoreni uvjeti za mirnodopski život, rad i razvoj na području cijele države.
Na literarni natječaj Hrvatskog dječjeg festivala pristiglo je gotovo 150 pjesama, a pjesma naše učenice Lorene Kusturić iz 5. a izabrana je među najboljih 27 koje će biti dio 27. zbornika Hrvatskog dječjeg festivala.
Pjesme je odabralo stručno povjerenstvo u sastavu: Snježana Babić Višnjić, predsjednica Hrvatskog društva književnika za djecu i mlade, Silvija Šesto, suvremena hrvatska književnica te Nikolina Baletić, prof. hrvatskog jezika i književnosti i urednica literarnog dijela Festivala.
Naša Lorena zajedno sa svojom mentoricom i učiteljicom hrvatskoga jezika Ingrid Sokolović sudjelovala je na okruglom stolu u Koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog gdje su im uručena priznanja.
Čestitamo!
Obilježavajući Europsku godinu vještina 2023. i 2024 godinu u sklopu Europskog tjedna robotike pripremili smo za vas tri radionice iz područja elementarne robotike. Teme su izvrstan uvod u svijet robotike.
Javite se predmetnim učiteljicama Moniki Smojver i Maris Maris kako biste osigurali mjesto na radionicama jer je broj polaznika na žalost ograničen.
Radionice kojima obilježavamo Europski tjedan robotike smjestile su Mladost na europsku kartu događanja EU - ROBOTICS !
https://events.eu-robotics.net/
Organizatori manifestacije, 18. smotre tehničkog stvaralaštva mladih grada Zagreba i Memorijala "Damir Šiško" su Zagrebački savez klubova mladih tehničara i Osnovna škola Luka. Cilj smotre je omogućiti prikaz tehničkog stvaralaštva učenicima i članovima školskih klubova mladih tehničara, kao i klubova organiziranih po zagrebačkim kvartovima.
Kategorije kroz koje su izlagani radovi su:
Makete / modeli, Obrada materijala / uporabni predmeti,
Elektrotehnika / Elektronika, Robotika,
Informatika / Računarstvo, Prometna tehnika,
Fotografija / Grafika, Inovacije,
Astronomija i raketarstvo, a postigli smo i sjajne rezultate :
Kategorija : Elektrotehnika: 1. mjesto
Vozilo crveni unatrag - upravljanje smjerom vrtnje DC motora, H most. - Karmen Puškarić, Jakov Horvat
Inovacija: 3. mjesto
Solarna postaja - za punjenje i opskrbu vozila na baterije - Karmen Puškarić, Jakov Horvat, Leon Horvat
Fotografija: 1. mjesto
Vlak bez kompozicije - perspektiva - Naomi Posavec
Obrada materijala/uporabni predmeti: 2. mjesto
Spirograf – za crtanje geometrijskih uzoraka pomoću rotirajućih zupčanika, ispis 3D pisačem - Hana Grofelnik, Marta Šoštarić.
Program osposobljavanja za upravljanje biciklom
Polaznici biciklističke grupe kao završetak Programa osposobljavanja za upravljanje biciklom danas su polagali biciklistički ispit. Program se u našoj školi provodi u sklopu izvannastavne aktivnosti Bicikl u prometu, koju vodi učiteljica tehničke kulture Maris Miloš.
Jesenski ispitni rok je organiziran u suradnji dviju škola, Osnovnom školom Gustava Krkleca, koja je bila domaćin i naše Mladosti, a proveli su ga djelatnici Autokluba Siget i policijski službenici.
Na ispitu učenici trebaju pokazati zadovoljavajuće znanje iz teorije i odgovarajući stupanj ovladavanja praktičnim znanjem i umijećima, što uključuje vještinu vožnje biciklom uz istodobno poštovanje pravila kretanja i poznavanje prometnih znakova i propisa bitnih za sigurno kretanje pješaka i biciklista u prometu.
Naš Lovro Medić je jedini na ovom roku postigao sjajnih 100/100 bodova na ispitu iz teorije. Lovro je sada vlasnik Potvrde o osposobljenosti za upravljanje biciklom, što je čast, ali i velika odgovornost.
Čestitamo!
OBAVIJEST RODITELJIMA I UČENICIMA
Nastava za školsku godinu 2023./2024. počinje u ponedjeljak, 04.09.2023. godine.
Učenici od 2. do 8. razreda dolaze u školu u 8:00 sati te prva dva sata imaju sat razredne zajednice na kojem će biti upoznati s daljnjim rasporedom. Treći nastavni sat će biti prema rasporedu koji će učenici dobiti od razrednika. Nastava završava u 10:35 sati.
Svečani prijem učenika 1. razreda je u 12:00 sati u prostoru školske blagovaonice.
Svi učenici sa sobom u školu trebaju ponijeti školske torbe kako bi preuzeli udžbenike.
Program produženog boravka za učenike 1., 2., 3. i 4. razreda počinje od utorka, 05.09.2023. godine.
Mliječni obrok za učenike koji nisu u programu produženog boravka počinje od utorka, 05.09.2023. godine.
Školski sportski savez Grada Zagreba tijekom ljetnog odmora učenika organizira program Odmorko ljeto 2023. Program će se provoditi radnim danima od 26. lipnja do 01. rujna 2023. godine uz stručni i pedagoški nadzor. Učenici će u okviru programa moći slobodno plivati na plivalištima: Jelkovec, Utrina, SRC Svetice, ŠRC Šalata, PVC Mladost, Iveru i Zimskom plivalištu Mladost. Uz slobodno plivanje će imati mogućnost usavršavati plivačke tehnike. Osim plivališta Savez je pripremio i igraonice: tenis (igra i usavršavanje), atletika, streljaštvo, squash, plesovi, rafting, škola kajaka, odbojka na pijesku, rukomet na pijesku, triatlon te Odmorko na Sljemenu.
Novi program Zgombaonica na 6 lokacija: OŠ JELKOVEC, OŠ MARIJE JURIĆ ZAGORKE, OŠ GUSTAVA KRKLECA, OŠ IVER, OŠ ANTUNA GUSTAVA MATOŠA te ŠRC SVETICE.
Prijave se vrše preko naše Odmorko stranice.
Program Sportski praznici održava se na 5 lokacija: OŠ ALOJZIJA STEPINCA, OŠ HRVATSKI LESKOVAC, OŠ IZIDORA KRŠNJAVOGA, OŠ MARINA DRŽIĆA i OŠ MALEŠNICA.
Lokacije u sklopu Zgombaonice i Sportskih praznika nisu isključivo vezane uz školu u koju učenici polaze, već smiju doći na lokaciju koju odaberu uz prethodnu prijavu! Za program Sportskih praznika prijave se vrše preko mrežne stranice Hrvatskog školskog sportskog saveza .
Više informacija možete pronaći na mrežnoj stranici www.odmorko.hr, društvenim mrežama Saveza te klikom na sliku ispod teksta.
Sudjelovanje u aktivnostima je potpuno besplatno za sve učenike osnovnih i srednjih škola Grada Zagreba uz predočenje važeće iskaznice ili zahtjeva za izradu iskaznice Hrvatskog školskog sportskog saveza za Grad Zagreb.
Svečana podjela svjedodžbi našim učenicima završnog, osmog, razreda osnovne škole bila je nasmijana, prožeta uzbuđenjem, sjetom, te izmješanim iščekivanjima od novih početka i željom za zasluženim odmorom i slobodnim ljetom.
Nakon uvodnog govora ravnatelja Mladena Konjevića koji je naše, još samo danas, najstarije učenike podsjetio na ne tako daleki početak našeg zajedničkog osmogodišnjeg putovanja, želje za uspjehom, srećom u radu i životu te toplim riječima pozdravili su ih i razrednici 8. razreda profesori : Božica Curić, Ivan Fabijan Vrdoljak te Marijana Primorac.
Učiteljsko vijeće izabralo je učenicu generacije koja se istaknula svojim kontinuiranim besprijekornim obrazovnim uspjesima i kao kvalitetna i svestrana osoba te kao uzor generaciji svojim aktivnim sudjelovanjem u radu škole i oblikovanjem razrednog ozračja. Čestitamo Lorena!
Nije lako sažeti odnos riječima. Još je teže popratiti u kratko sve smjehove i zajedništva, izazove i nagrade koji proizlaze iz neposrednog rada sa djecom. Našim učenicima-danas, prijateljima i suradnicima-sutra, kao i njihovim roditeljima čestitamo i želimo nizanje uspjeha i veselja u novim životnim pustolovinama!
Više fotki nađite na našim društvenim mrežama :)
Poštovani roditelji i učenici,
podjela svjedodžbi je:
· za učenike od 1. do 7. razreda - 30.06.2023. godine (petak) u 13.00 sati
· za učenike 8. razreda svečana podjela - 30.06.2023. godine (petak) u 14.00 sati
Ako u navedenim terminima ne stignete podići svjedodžbe možete ih podići:
· 05.07.2023. godine (srijeda) u 9.30 sati kod razrednika
· ili početkom 2023./2024. školske godine kod razrednika
Timski rad, bolje međusobno upoznavanje, raznolikost sadržaja, dulje pamćenje sadržaja, učenje na zabavniji način, sve su to odlike terenske nastave.
Sedmaši i osmaši su bili na terenskoj nastavi u Austriji, obišli smo tvornicu čokolade Zotter, upoznali Graz, a prošetali smo i kroz Seiersberg.
U tvornici čokolade pratili smo, kušajući svaki korak, put od zrna kakaoa do čokolade i to u svim okusima čokolade. Kasnije smo izmijenili dojmove naših napaćenih okusnih pupoljaka sa slatkim smiješkom na licu.
Prošetali smo i upoznali kulturnu prijestolnicu Europe iz 2010. godine i uživali u gradu koji je uvršten na UNESCO-ov popis mjesta svjetske baštine u Europi 1999. godine kao primjer skladnog suživota tipičnih građevina iz različitih povijesnih razdoblja i umjetničkih stilova. Kako je smješten na sjecištu različitih utjecaja, kao što su srednjoeuropski, talijanski i balkanskih zemalja, Graz ih je apsorbirao u jedinstvenu gradsku panoramu. Danas u starom gradu ima preko 1000 građevina različitih stilova, od gotičkih do modernih.
Za kraj dana ostavili smo posjet Seiersberu gdje smo u slobodno vrijeme na 74000 m2 popratili najnovije trendove kroz 180 trgovina.
Dan škole obilježili smo na naš zabavno natjecateljski način. U prijepodnevnim satima družili smo se uz sportska natjecanja, rekreaciju i uz navijanje za najbolje nogometaše, atletičare, najspretnije na poligonu, najbolje odbojkaše, igrače graničara i druge sportske poveznice. Poslijepodnevno vrijeme rezervirali smo za svečanu priredbu, prikaz najupornijih i najkreativnijih u plesu, glazbi, glumi i drugim vještinama koje djecu i odrasle zabavljaju, nasmijavaju, uče i raduju na naš dan. Detaljnije pogledajte na našim društvenim mrežama.
Mladosti, sretan ti rođendan!
Za razvijanje kritičkog mišljenja o različitim društvenim i etičkim problemima, razvijanje tolerancije prema različitim idejama, stavovima, kulturama te prema etničkoj, rasnoj i spolnoj pripadnosti, za stvaranje vlastitog stava o različitim problemima u društvu, poticanje interaktivnog učenja te stavljanje učenika u poziciju subjekta i aktivnog sudionika u stjecanju znanja ali i za razvijanje timskog rada i suradnje te razvijanje vještina za cjeloživotno učenje kao i za razvijanje retorike i za poticanje na aktivno sudjelovanje u životu zajednice treba se baviti debatom.
Iz Rijeke, nakon državnog natjecanja stižu nam pobjednici.
Prvo ekipno mjesto u kategoriji osnovnih škola zauzela je ekipa Mladost 1,a naša je Sara osvojila i prvo mjesto u individualnoj kategoriji. Ekipu prvaka čine učenice Korana C. (7. a), Sara Č. (8. c) i Nuša R. (7. c) a na visokom 8. mjestu našla se i još jedna naša ekipa koju čine učenice Lorena Nagy (7. c), Lucija Pušec (7. c) i Marta Rajković (7. c).
Najbolja govornica u državi je naša Sara Č. (8. c) , ali među prvih deset su i naše učenice Korana C. (7. a) i Nuša R. (7. c).
Čestitke učenicama i mentoricama, izvrsni rezultati čine nas ponosnima i želimo vam još mnogo uspjeha!
Učenici 3. b danas su išli u Knjižnicu Travno na Radionicu sreće (aktivnost za jačanje samopouzdanja, samo regulacije, empatije). Radionicu je vodila gđa Tamara Vučković, učiteljica RN i engleskog jezika, autorica više dječjih slikovnica i jedna od autorica programa Vježbaonica sreće. Poučila nas je kako se riješiti straha, kako kontrolirati ljutnju te nam predstavila i pročitala svoju slikovnicu Brigaš i Trebaš. Lijepo druženje završili smo veselom pjesmom Kad se ljutiš.
"...stvaranje zajedničkih sjećanja... druženje s prijateljima... obilazak znamenitosti... interaktivne i multimedijalne radionice... tradicionalni zanati... dosadna predavanja, ali razumijem... zanimljivi vodiči... puno hodanja... stalno nekud moram gledati...sendviči...pa to smo učili iz prirode...ovo ću raditi za projekt iz hrvatskog...vožnja busom/brodom...kružni tokovi...ma sve je Velebit...." - kratke su crtice dječjih dojmova sa izvanučioničkih nastava održanih uz vodstvo i pripremu naših učitelja u suradnji sa turističkim agencijama.
Mladosti je bilo po svuda, od Starog Mlina i Kleti, Kloštar Ivanića do Ivanine kuće bajki i Ogulina, u šetnji uz jezero Sabljaci, u Aquatici u Karlovcu u Aquariju u Puli, na Papuku i na Brijunima.
Neke od zajedničkih trenutaka pogledajte u albumu.
Noć knjige je manifestacija pokrenuta kako bi se barem na jedan dan govorilo o čaroliji stvaranja i radosti čitanja knjiga. Cilj projekta je potaknuti kulturu čitanja i uvažavanja knjige kao civilizacijskog i kulturnog dosega te dati poticaj razgovoru o statusu i važnosti knjige u suvremenom društvu. Povod za to pružaju nam Svjetski dan knjige i autorskih prava (23. travnja) i Dan hrvatske knjige (22. travnja).
U program obilježavanja uključili smo se posjetom knjižnici Travno. Tu smo razgovarali, zamišljali i kreirali robote budućnosti i naučili ponešto o umjetnoj inteligenciji.
Bilo nam je zabavno, a planiramo pametnu i zabavnu budućnost uz strojeve iz mašte.
Grad Zagreb je ove godine, po četvrti put, dodijelio Nagradu Professor Balthazar učenicima i učiteljima/nastavnicima mentorima koji su u školskoj godini 2021./2022. osvojili prvo, drugo ili treće mjesto na državnim natjecanjima iz znanja nastavnih predmeta, astronomije, na natjecanjima solista i komornih sastava osnovnih i srednjih škola Grada Zagreba na 60. hrvatskom natjecanju učenika i studenata glazbe i plesa, natjecanju pjevačkih zborova na 65. Glazbenim svečanostima hrvatske mladeži te državnom natjecanju učenika strukovnih škola - Wordskills Croatia.
Među nagrađenima su i učenici uz mentore naše škole.
U kategoriji Logo, na prošlogodišnjem državnom natjecanju iz informatike, prvo je mjesto osvojio naš Jan Olenković, a među učenicima osmih razreda prošle je godine učenica Dora Meštrović osvojila dva druga mjesta na državnoj razini i to iz engleskog jezika i iz biologije. Mentorima Moniki Smojver, Mihaeli Bajamić i Franki Mikulandri Miletić želimo da nastave sa predanim radom sa svojim učenicima i da im pomognu u postizanju ovako izvrsnih rezultata i u budućnosti. Svojim trudom i zalaganjem naši nagrađeni učenici uzor su i dokaz kako rad, upornost, predanost te želja za znanjem uvijek donose nagrade, izdvajaju izvrsnost i imaju prednost.
Proljetni sajam naše Učeničke zadruge Iskra pokazao je kreativni duh, smisao za poduzetništvo, suradnju i smisao zajedničkog rada i rasta naše djece. Učenici su uz vodstvo voditelja različitih izvannastavnih aktivnosti, kroz radionice i uz pomoć roditelja te iz vlastite kreativnosti, zainteresiranosti i želje za druženjem osmislili mnoštvo različitih uporabno dekorativnih predmeta koje smo izložili na prodajno izložbenom sajmu. Izmamili smo osmjehe na licima, pili proljetene ledene čajeve, okrijepili spring-dogovima i družili se u subotnje jutro uz glazbu i neizostavne šarene pletenice. Više potražite na našim društvenim mrežama!
Down Syndrom International (DSI) službeno je odredio 21. ožujak kao Svjetski dan osoba s Down sindromom (WDSD). Taj datum odabran je kako bi označio jedinstvenost Downova sindroma u potrostručenju (trisomiji) 21. kromosoma.
Znate li koja je školska aktivnost prema nedavno objavljenom istraživanju Sveučilišta u Cambridgeu usko povezana s uspjehom u širokom spektru predmeta kao što su matematika, biologija, povijest i logika, a koja se prema istraživanjima pokazala i kao usko povezana s uspjehom na poslu i pri traženju posla?
Radi se o kombinaciji vještina javnog govora i kritičkog razmišljanja, ukratko – debati.
Nakon bogatog Arapa došao je JFK i mudro zborio o životu generalno dok je Zebra samo tiho promatrala cijelu situaciju. Kasnije mi je srna šapnula da se za eventualne nejasnoće obratim gusaru iako je nadležnost nad cijelom situacijom imao kip slobode. To nije spriječilo leteće medvjediće i Teletubbyje u zabavi i podizanju atmosfere. I dok sam kao leptirić klizila prostorijom vatrena navijačica pokazala je prst mumiji koja je gurnula Pata-a i Mata-a u smjeru pozornice. Kaos je nastao od vjetra kojeg je za sobom ostavio Forrest Gump a meni ni dalje ništa nije bilo jasno.
Nakon okrijepe sabrala sam se i sve foto dokumentirala jer dogodio se Maskenbal i Mladost se pod maskama zabavljala, plesala i družila. Na našim društvenim mrežama možete pogledati još detaljnije. Album je tek mali dio jednog potpuno posebnog, svakako čarobnog i zabavnog dana u našoj školi.
Stoti dan škole projekt je koji se tradicionalno obilježava u brojnim europskim zemljama, a na nacionalnoj razini već sedmu godinu zaredom. Dan je zamišljen kao vrijeme provedeno kroz igre i međupredmetne korelacije i aktivnosti.
Ovaj zanimljivi projekt odvija se u organizaciji Udruge učitelja razredne nastave Zvono, ali i kao dio eTwinning projekta.
Učenici 4.c razreda obilježili su 100. dan nastave brojnim zanimljivim aktivnostima u pozitivnoj atmosferi.
Smišljali su i zapisivali riječi koje u sebi sadrže riječ STO, zapisali su sto pridjeva o školi, održali natjecanje u brzom čitanju STO riječi, osmislili STO zadataka s različitim računskim operacijama čije je rješenje 100, izgradili stabilnu građevinu od STO čačkalica, izradili STO origami srca .. i hrabro se suočili s brojnim drugim izazovima.
Vlada RH donijela je Zaključak o nastavku provedbe pilot-projekta besplatnoga javnog željezničkog prijevoza djece i učenika osnovnih i srednjih škola na području RH do 31. prosinca 2024. godine.
Kako bi ostvarili pravo na besplatna putovanja, učenici trebaju imati pametnu karticu s važećim profilom koji vrijedi do 31. kolovoza 2023. godine. Profil se može kupiti na blagajni po cijeni od 2,65 €/19,97 kn uz predočenje pametne kartice te identifikacijskog dokumenta na kojemu je naveden datum rođenja.
S pametnom karticom s profilom za besplatna putovanja učenici na blagajni mogu zatražiti pretplatnu kartu za svakodnevna putovanja vlakom u školu, ali i pojedinačnu kartu za povremena putovanja (izleti, odlasci liječniku, na ljetovanje i sl.).
Više o pilot-projektu i ostvarivanju prava na besplatni prijevoz možete pronaći na http://www.hzpp.hr/besplatna-
Učenici 8. c razreda s učiteljicom hrvatskoga jezika Ingrid Sokolović sudjelovali na konferenciji u organizaciji Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina u sklopu projekta INCLuDE (Međuresorna suradnja u osnaživanja državljana trećih zemalja).
Predstavili smo svoju lokalnu akciju Kistom preko svijeta i razmijenili iskustva s ostalim školama.
Prisjetili smo se našeg učenika Tahsana i ovim putem mu šaljemo puno pozdrava
@colours_with_tahsan
Doba adventa svečano je, toplinom i šušurom ispunjeno vrijeme koje je čarobno jer ga provodimo zajedno. U ovo najljepše doba godine, škola je prazna, a zajedništvo, ljubav i toplina sele se početkom zimskih praznika iz učionica i hodnika naše škole u naše domove. Ove godine ljepotu i čaroliju adventa, zajedništvo i toplinu obitelji, zajednice i susjeda proveli smo u školskim hodnicima - Božićnim sajmom. Advent u našoj Mladosti ponudio je božićni čaj, zimski hot-dog, štandove prepune rukotvorina naših kreativnih zadrugara školske zadruge Iskra, kutke za slikanje, face-painting ili trendy pletenice i ono najbitnije od svega - toplinu i zajedništvo. Njegujmo iskru najradosnijih dana u godini i poklonimo jedni drugima trenutak sebe.
I ove godine sudjelovali smo u akciji "Zasadi drvo, ne budi panj". Učenici 8. razreda su na interaktivnoj radionici, koju je vodila gđa Mateja Anđelina Kramar, naučili puno o jesenskoj sadnji, korjenskom sustavu, čuvanju okoliša i mnogo drugih zanimljivih i korisnih pojedinosti o životu stabala, o čijem životu ovisi i naš.
Uz pomoć veleposlanika Nizozemske u RH dr. Hendrika Jan Voskampa, predstavnica veleposlanstva Nizozemske u RH, predstavnika Mjesnog odbora Utrine, učiteljica i vrijednih učenika, naše će školsko dvorište krasiti 27 stabala. Bit će tu hladovine javora, mirisa smreka, plodova badema i još mnogo divnih trenutaka koje sa sobom donosi život stabala.
Dana 1.12. 2022. u našoj školi proveden je projekt Večer matematike. Ovaj se projekt u cijeloj Hrvatskoj održava pod pokroviteljstvom Hrvatskog matematičkog društva, a s ciljem približavanja matematike učenicima na zabavan i zanimljiv način.
Pripremljene su matematičke aktivnosti u kojima su učenici pokazali svoje vještine računanja i logičkog zaključivanja.
U projektu su sudjelovali učenici 1. a, 4. c, 6. a te 8. a i 8. b razreda.
Naša učenica Sofija Hinić Europska je kadetska prvakinja u taekwondou.
Natjecanje se održalo na Malti 25.11. i kroz ocjenjivanje osnova, borbi, samoobrane, lomljenja i formi Sofija je, kako na web prostorima njenog kluba pišu, pomela protivnike.
Osim u sportu izvrsna je i uzorna i u akademskim postignućima.
Sofiji i klubu Medvedgrad od srca želimo sreću i uspjeh te mogu računati na naše navijanje i potporu i u budućnosti!
Učenici i učiteljica 1.b razreda, Sandra Bulaja, marljivi su u zajedništvu i prijateljstvu.
Sudjelovalli su u humanitarnim akcijama Crvenog križa - Pomažemo potrebitima i u našoj školskoj akciji - Jedan razred jedna knjiga. Zajedničkim snagama pomogli su korisnicima Crvenog križa prikupljenim potrepštinama, a ljubav prema učenju pokazali su bogaćenjem naše knjižnice novim i uzbudljivim naslovima. Hvala vam 1.b za lijep i plemenit uzor.
AToM liga ekipno je natjecanje učenika osnovnih i srednjih škola u znanju matematike, fizike i kemije. Nastala je sa željom popularizacije prirodoslovlja i matematike, veće motivacije učenika i njihovih mentora u radu te poticanja zajedništva i timskog rada. Organizator je natjecanja MAT, obrt za poduku, vlasnice prof. matematike Maje Zelčić.
Ove školske godine prvi puta se i naša škola natjecala u prvom kolu održanom 17. studenoga 2022. godine s dva tima pod mentorstvom:
Franke Mikulandra Miletić, učiteljice biologije i kemije,
Ivane Škrabl Vekić, učiteljice matematike,
Monike Smojver, učiteljice fizike i informatike.
TIM 1 čine učenici 8. a razreda: Lana A., Neven A. i Šimun K.
TIM 2 čine učenici 8. b razreda: Lorena S., Noa L. i Gabriel G.
Veselimo se idućem kolu! :-)
"Iz Vukovara se ne može otići sasvim, premda su mnogi pokušavali. Moguće je taj grad napustiti na neko vrijeme, moguće je čak ponekad imati i osjećaj da smo posve prekinuli s njim, ali definitivnog rastanka s Vukovarom nema. Mogao bih vam sada unedogled navoditi primjere: bilo je ljudi koji su se otisnuli na drugi kraj svijeta, bilo je ljudi kojima se Vukovar smrtno zamjerio, bilo je ljudi koji su se čak i zarekli da se onamo više neće vraćati. Ali nikome to nije pošlo za rukom. Svi su se vratili, prije ili poslije, pa makar samo zato da bi ponovo odlučili da više neće dolaziti u Vukovar, i da bi ponovo mogli prekršiti to obećanje."
Pavao Pavličić
Razgovorom, istraživačkim radovima, uređenjem panoa u učionicama, paljenjem svijeća i lampiona, zajedništvom, obilježili smo Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje.
Dabar (Bebras) je međunarodna inicijativa koja promiče informatiku i računalno razmišljanje među učiteljima, nastavnicima i učenicima, ali i u široj javnosti. Dabar je osmišljen kako bi se svoj djeci omogućilo jednostavno sudjelovanje kroz online natjecanje, koje se sastoji od niza izazovnih zadataka koje su napisali stručnjaci iz pedesetak zemalja. Iako se rješavanje zadataka temelji na informatici, možete ih rješavati i bez informatičkog predznanja.
Organizator natjecanja za Hrvatsku je udruga Suradnici u učenju uz podršku Hrvatskog saveza informatičara, Visokog učilišta Algebra i CARNET-a.
Natjecanje podržava Ministarstvo znanosti i obrazovanja.
Ove godine se u tjednu natjecanja, od 07.11. do 11.11., natječe i naša škola na satovima Informatike uz mentorstvo prof. Monike Smojver. Veselimo se dobivenim eZnačkama i certifikatima!
Učenici 6.a i 6.c razreda posjetili su sa razrednicama i pedagoginjom sajam knjiga Interliber. Kupili su tri nove knjige za našu knjižnicu . Možete posuditi novog Čovpsa i dvije nevjerojatno inspirativne knjige, Prvi dan ostatka mog života te nastavak Vellikog Pande i Sićušnog zmaja- Putovanje.
Uz već tradicionalnu akciju, Jedan razred-jedna knjiga, i ovogodišnji Interliber osvježio je knjižnu građu naše knjižnice i razveselio nas jer kako je Garrison Kellior rekao: „Knjiga je dar koji možeš otvarati opet i opet.”
Jabuka je bogata brojnim vitaminima, sadrži više od 80% vode pa gasi žeđ i osvježava, jača imunološki sustav, pozitivno utječe na funkcioniranje bubrega, jetre i žuči. Ima kalcija i fosfora pa pozitivno utječe na izgradnju kostiju i zubi. Još je puno toga zdravoga što sadrži jabuka. Nije ni čudo što ju nazivaju „najzdravijim voćem“ ili „kraljicom voća“!
Sve je počelo još 1990. godine u Londonu kada je organizacija Common Ground ( Zajednička tla ) odlučila promovirati ovu „kraljicu voća“ s ciljem promicanja njezinih zdravstvenih kvaliteta te upoznavanjem ljudi s mnogobrojnim sortama jabuka.
Ubrzo su se tradiciji obilježavanja ovoga dana pridružile mnoge udruge, organizacije, restorani, škole i vrtići u svijetu.
Svi zajedno promiču važnost i neophodnost zastupljenosti jabuke u prehrani ljudi ponajprije iz zdravstvenih razloga.
I mi smo počašćeni njenim utjecajem na naše zdravlje, a i ona je nas počastila slasnim i ukusnim zalogajima.
Školski projekt, "Jabuka, kraljica voća" okupio je učenike, učitelje i roditelje u promišljanju, istraživanju i učenju o zdravlju i vrijednosti jabuke. Taj teški rad nagradila je jabuka svojim šarmom, pa su kolači brzo nestali. Pogledajte u galeriji!
Učenici 6. c razreda s razrednicom i pedagogicom posjetili su izložbu "Hrvatska pisana baština u nastavi hrvatskoga jezika i povijesti od srednjeg vijeka do 19. stoljeća" u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici.
Na izložbi su imali stručno vodstvo, a nakon izložbe ispunili su mali "ispitić" o onome što su čuli, voditeljica je pohvalila njihovu uspješnost na "ispitiću" i znanje koje su pokazali svojim odgovorima na pitanja tijekom razgledavanja izložbe.
Učenici 1. a razreda posjetili su Knjižnicu Novi Zagreb.
U sklopu obilježavanja Mjeseca hrvatske knjige sudjelovali su u radionici "Tajnoviti medvjedići našeg djetinjstva".
Učenici su predstavili svoje najdraže plišane igračke, pričali njihove priče, crtali ih te listali knjige i slikovnice o medvjedićima.
Naši najmlađi učenici razgledali su knjižnicu i upoznali su se s radom djelatnika knjižnice.
Učenici 4.c razreda posjetili su Gradsku knjižnicu Novi Zagreb u kojoj su sudjelovali u radionici "Slušaj moju priču - lijepe knjige govore".
Prelistali su i upoznali slikovnicu Dječak i kuća koja donosi toplu priču o otkrivanju nepoznatog pa se i sami okušali u pisanju priče koja se temelji na mnoštvu detalja u ilustracijama.
Mašta ih je odvela u neke zamišljene svjetove...
Jesen je vrijeme uživanja plodova rada. Nije slučajno, proslava zahvalnosti za hranu i obilje kroz različite aktivnosti, Svjetski dan posvećen hrani, prehrani, kruhu i podizanju svijesti o važnosti zdrave prehrane, ekološke proizvodnje te očuvanju biološke raznolikosti upravo u to raskošno doba.
Dane kruha obilježili smo slasno i uz pomoć roditelja naših učenika koji su odvojili vrijeme za zoran prikaz i ukusnu motivaciju te uz vodstvo učitelja koji su upoznali učenike s nastajanjem kruha (od zrna do kruha) i ukazali na važnost zdrave prehrane i prednosti ekološke poljoprivrede.
Učenici 6. c razreda posjetili su s razrednicom, Ingrid Sokolović, Hrvatsku akademiju znanosti i umjetnosti - najvišu kulturnu i znanstvenu instituciju u Hrvatskoj.
Uskoro kreće rekonstrukcija pa smo požurili da prije same obnove palače vidimo Bašćansku ploču o kojoj smo nedavno učili.
Uz Bašćansku ploču (original!) vidjeli smo i kopiju škrinje sv. Šimuna te portretnu bistu biskupa J. J. Strossmayera, osnivača Akademije.
Nastavljamo s RADDAR radionicama započetim prije osam godina, a u kojima je u školskoj
godini 2021./22. sudjelovalo oko 200 učenika osnovnih škola grada Zagreba. Iako osnovni cilj
radionica nije priprema učenika za natjecanja, petnaestak se učenika koji su pohađali radionice
plasiralo na državno natjecanje iz matematike odnosno iz informatike. Voditelji RADDAR
radionica su 2019. godine dobili Državnu nagradu tehničke kulture „Faust Vrančić“, 2022.
Rektorovu nagradu za društveno koristan rad.
Kao i prijašnjih godina radionice će se održavati u prostorima XV. gimnazije i Fakulteta
elektrotehnike i računarstva i to počevši od 18. listopada 2022. To su matematičke
radionice RADDAR i radionice programiranje u Pythonu RADDAR_prog, za učenike od 5.
do 8. razreda osnovne škole. Radionice su besplatne i svi učenici koje zanima matematika i
rješavanje problema programiranjem su dobrodošli. Uz XV. gimnaziju i FER, suorganizator
aktivnosti su udruga Mladi nadareni matematičari „Marin Getaldić“ (MNM) i Hrvatsko
matematičko društvo. U aktivnostima će sudjelovati studenti Matematičkog odsjeka PMF-a te
studenti FER-a.
Cilj aktivnosti je razvoj matematičkih znanja, matematičkog mišljenja, računalnog načina
razmišljanja kao i povećanje motivacije za učenje matematike kao i informatike, kroz
upoznavanje s primjenom. Radit će se na produbljivanju propisanih matematičkih sadržaja na
radionicama iz matematike odnosno sadržaja iz područja programiranja na radionicama iz
programiranja u Pythonu, kroz rad, igru i upoznavanje s učenicima XV. gimnazije, kao i
studentima matematike i FER-a te članovima udruge MNM. Polaznici mogu pohađati radionice
te upoznati laboratorije XV. gimnazije i FER-a.
Za oba navedena programa prijaviti se možete popunjavanjem online upisnice koja se nalazi
na web stranici www.mioc.hr. Za dodatne informacije možete se javiti Vesni Ovčina na
vovcina@mioc.hr ili Zlatki Markučič na zmark@mioc.hr.
Učenici 4.razreda posjetili su Park znanosti u Oroslavlju, puno toga naučili i odlično se zabavili. Uz zanimljivu, interaktivnu prezentaciju znanosti u sklopu igre i istraživanja eksponata, odsvirali su Odu radosti, razgovarali šaptom na 30m udaljenosti, naučili Pitagorin poučak....
Učenici su se okušali u izradi eksponata u timovima, naučili o Newtonovom zakonu gibanja i vidjeli kako znanost može biti zabavna.
Učenici su sa svojim učiteljicama Danijelom Babić, Božicom Holendom Maček i Draženkom Vlahek proveli zanimljiv, zabavan i poučan dan.
U albumu su trenutci zabave i znanja.
Diljem Europe, 700 milijuna Europljana zastupanih u Vijeću Europe s 46 država članica, potiču se na učenje što više jezika, u svakoj životnoj dobi, u školi i izvan nje. Budući da je jezična raznolikost alat za postizanje većeg međukulturnog razumijevanja i ključni čimbenik bogate kulturne baštine našeg kontinenta, Vijeće Europe promiče višejezičnost u cijeloj Europi.
Na inicijativu Vijeća Europe, Europski dan jezika obilježava se 26. rujna, još od 2001. – u suradnji sa Europskom komisijom.
Pridružili smo se proslavi i ove godine projektom "Mladost špreha, spika, parla...". Aktivnosti su nam bile raznovrsne, od latinskih korijena do modernih jezika, preko brzalica, uz pozdrave, zahvale i brojeve odšprehasmo, prospikasmo i tako proslavismo dan Europskih jezika. Detaljnije pogledajte i poslušajte na našim društvernim mrežama. Baš smo jezičari i pol!
Kada zastanemo i promotrimo - uočavamo. Kada djelujemo- tada i mijenjamo. Održivi razvoj sinergija je svih aktivnosti koje možemo poduzeti u smjeru podizanja svijesti o štetnim utjecajima na okoliš koje činimo, te akcija koje se poduzimaju u smjeru smanjenja takvih utjecaja.
Učenici 4.b razreda uz učiteljicu Božicu Holendu Maček proveli su istraživanje o štetnosti utjecaja automobila na okoliš. Istražili su koliko automobila u prosjeku kroz 3 minute prođe rotorom i brojali su putnike u automobilu. Grafički prikaz rezultata te detalje istraživanja predstavili su na razrednom panou. Jeste li znali da 70% prometa čine automobili sa samo jednim putnikom? Osim istraživanja promovirali su i zdrave navike života dolaskom do mjernog mjesta na biciklima i rolama. Naravno da su zaslužili i slatku nagradu za trud!
Na društvenim mrežama možete pronaći i video zapise o cijelom projektu!
RADOSNI POČETAK
Stigao je smeđ i bujan Sve je ispod plavog svoda
mjesec rujan. puno ploda.
Spremaju se na put ptice
lastavice.
Sa svih strana stižu đaci – A u školi čeka mladost
veseljaci. rad i radost...
Gustav Krklec
Prijem prvašića uvijek je ispunjen entuzijazmon i veseljem. Tako je bilo i danas u našoj školi. Prigodnim programom učenika 5.razreda, uređenjem škole i pozdravnim govorom našeg ravnatelja zaželjeli smo dobrodošlicu učenicima prvih razreda. Upoznali smo se i spremni smo započeti novo poglavlje u pustolovini odrastanja. Sretno!
Nastava za školsku godinu 2022./2023. počinje u ponedjeljak, 5. 9. 2022. godine.
Učenici od 2. do 7. razreda dolaze u školu u 8 sati te prva dva sata imaju sat razredne zajednice na kojem će biti upoznati s daljnjim rasporedom. Treći nastavni sat će biti prema rasporedu koji će učenici dobiti od razrednika. Nastava završava u 10:20.
Učenici 8. razreda dolaze u školu u 13:15 te također imaju 3 školska sata. Nastava završava u 15:25.
Svečani prijem učenika 1. razreda je u 11 sati u prostoru školskog ulaznog hola.
Svi učenici sa sobom u školu trebaju ponijeti školske torbe kako bi preuzeli udžbenike.
Učenici 2. razreda ulaze u školu na ulaz produženih boravaka, a svi ostali učenici ulaze na glavni ulaz.
Raspored zvona:
Jutarnja smjena |
Popodnevna smjena |
|
|
Program produženog boravka za učenike 1., 2., 3. i 4. razreda počinje od utorka, 6. 9. 2022. godine.
Mliječni obrok za učenike koji nisu u programu produženog boravka počinje od ponedjeljka, 12. 9. 2022. godine.
Sve detalje vezane za školsku prehranu pročitajte na poveznici.
Sve detalje vezane za program produženog boravka pročitajte na poveznici.
Poštovani roditelji i učenici,
podjela svjedodžbi je:
• za učenike od 1. do 7. razreda - 1.7.2022. godine (petak) u 8:30 sati
• za učenike 8. razreda svečana podjela - 1.7.2022. godine (petak) u 14 sati
Ako u navedenim terminima ne stignete podići svjedodžbe možete ih podići:
• 4.7.2022. godine (ponedjeljak) u 9 sati kod razrednika
• ili početkom 2022./2023. školske godine kod razrednika
Izrađen je Protokol o postupanju i preporuke za zaštitu od vrućine koji uključuje potrebne postupke za pripravnost i djelovanje na nacionalnoj i lokalnoj razini u slučaju opasnosti od toplinskog vala ali i preporuke za smanjenje rizika kako za pojedince tako i u institucionalnim uvjetima.
Protokolom se utvrđuju obveze pojedinih sudionika nakon prognoze toplinskog vala te savjeti kako reagirati i ponašati se tijekom vala velikih vrućina. Sustav praćenja utjecaja toplinskog vala na zdravlje na snazi je u razdoblju od svibnja do listopada, a praćenje porasta temperature provodi se od 15. svibnja do 30. rujna 2022. godine.
Protokol možete preuzeti na poveznici - Protokol o postupanju i preporuke za zaštitu od vrućine
Ured za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Vlade Republike Hrvatske provodi projekt sufinanciran sredstvima Fonda za azil, migracije i integraciju Europske unije pod nazivom „INCLuDE“ – Međuresorna suradnja u osnaživanju državljana trećih zemalja.
Dio projekta je i održana radionica i izložba likovnih radova pod vodstvom učenika Tahsana S.
Uz prijatelje umjetnosti i kreativce subota je obojana zajedništvom i skladom.
Natjecanjem se smatra određen postupak iskazivanja sposobnosti, vještina i znanja učenika, a svrha mu je potaknuti na razvoj i unaprjeđenje.
Ove godine učenici Dora Meštrović, Luka Primorac, Jan Olenković, Bono Pribolšan, Viktorija Lozančić, Sara Čolaković, Jakov Lozančić, Lorena Nagy, Lucija Pušec, Nuša Radojković i Marta Rajković svojim su iznimnim rezultatima na natjecanjima iz hrvatskog jezika, biologije, engleskog jezika, informatike, LiDraN-a, natjecanja u debati, Državnoj smotri građanskog odgoja te matematičkog natjecanja Klokan zaslužili i čestitku iznenađenja! Zajedno sa svojim mentorima primili su zahvalnice i nagrade u ime naše škole i tako smo im na poseban način čestitali na trudu,radu i uspjehu.
Slike su na našim društvenim mrežama.
U srijedu 18.5.2022. proslavili smo Dan naše škole!
Edukativnim i sportskim sadržajima, zajedničkim radom i uz divan dan i još divnije sudionike, učenici i djelatnici škole proslavili smo rođendan znanja, truda i duha Mladosti!
Taj smo dan na školskom dvorištu pokazali svoja znanja, spretnosti i umijeća na svim poljima; znanosti, umjetnosti, sporta i humanosti!
Galerija slika tek je manji uvid u našu feštu. Potražite detalje na društvenim mrežama!
Napokon posvuda! Izvanučionička nastava veselje je neovisno o lokaciji, vremenskim uvjetima, ili bilo kojem drugom utjecajnom faktoru! 11.5. i 12. 5. učenici od 1.do 7. razreda naše škole prisustvovali su izvanučioničkoj nastavi uz pratnju svojih učitelja i učili u različitim učionicama od livada i spilja preko muzeja, dvoraca, crkvi, ili i astronomskog centra i to jednako raznovrsne sadržaje! Od proizvodnje domaćih proizvoda, preko uzgoja riba pa sve do zvijezda i svemirskih maglica učili smo na terenu uz vodiče i predavače ali nije bilo naporno, imali smo i nešto slobodnog vremena za ponavljanje najvažnijih životnih cjelina.
U albumu pogledajte dio najslađih lekcija.
Kao i što samo ime govori, Majčin dan je dan koji je posvećen svim majkama. Majčin dan u Hrvatskoj obilježavamo svake godine, druge nedjelje u mjesecu svibnju.
Osoba kojoj moramo zahvaliti postajanje majčinog dana je Anna Marie Jarvis koja je 12. svibnja 1907. godine gestom prema svojoj preminuloj majci podignula svijest o tome što majke znače. Nakon godišnjice smrti svoje majke Marie je osnovala Memorial meeting Mothers day na kojemu je u crkvi svim ženama dijelila bijele karanfile.
Nakon navedenog događaja Marie je inicirala da Dan majki postane praznik i za sve buduće generacije. 1914 godine tadašnji Američki predsjednik Woodrow Wilson proglašava navedeni dan nacionalnim praznikom i određeno je da će 12. svibnja biti datum kada ćemo slaviti majke. Navedenim proglašenjem praznika Dan majki se ubrzo šiti i slavi diljem svijeta.
Rado smo posvetili i tematski vezali naše kreativne izričaje i uz tople stihove, nježne misli i prekrasne čestitke i crteže proslavili a ne samo obilježili Majčin dan. Pogledajte učeničke radove u albumu.
Obilježavanje Dana Susjeda Utrine tradicionalno veseli i okuplja ljude dobre volje, susjede u kvartu sa zabavom u startu. Ujedno je to bio i slogan ovogodišnjeg događanja sa ciljem povezivanja i druženja susjeda te uz humanitarnu svrhu, prikupljena sredstva namijenjena su liječenju maligno oboljelih i pomoći socijalno ugroženim obiteljima, pripremljen je rekreativan, kulturni i zabavni sadržaj.
I učenici naše škole, dobri i vrijedni susjedi, uveličali su proslavu oslikavajući platna likovima svojih susjeda i okoline te ručnim radovima ukrasili drveće u školskom dvorištu. Uz par fotografija koje vidite, slijedite poveznicu i pogledajte i pročitajte detaljnije o fešti od Utrina!
https://www.facebook.com/hashtag/dansusjeda
U subotu 9.4.2022. učenici 6.r (u pratnji učiteljice Mihaele Bajamic) u sklopu projekta iz Građanskog odgoja posjetili su klub za obuku sportskih i službenih pasa (KOSSP) na Kajzerici i prisustvovali ispitu poslušnosti i prepreka.
Bilo je jako zanimljivo i poučno! Naučili smo da su svi psi kucni Ljubimci čiji vlasnici treniraju s njima 2 puta tjedno. Psi polažu 3 razine ispita: predispit, A i B razinu. Ukupan broj bodova koji mogu ostvariti je 100, a za prolaz im je potrebno 70. Psi tijekom ispita moraju odraditi različite zadatke, a treniraju i polažu ispite isključivo sa svojim vlasnikom. Vidjeli smo neke jako poslušne, ali i razigrane pse. Ako pas ne prođe na ispitu, ima ga pravo polagati ponovno (neograničen broj puta). Psi su tijekom cijelog ispita bili iznimno raspoloženi i veseli, a na kraju su dobili nagradu.
Nama je bilo jako zanimljivo, a jedan ćemo trenutak podijeliti i s vama!
Svake godine 21. 3. Svjetski dan poezije veliča jednu od najvrijednijih oblika kulturnih i jezičnih izraza i identiteta koje čovječanstvo posjeduje. Tim riječima na svojoj mrežnoj stranici Organizacija za obrazovanje, nauku i kulturu Ujedinjenih nacija (Unesco) počinje opis proslave i važnosti ovog posebnog datuma kojeg smo i mi obilježili uz aktivnosti u našoj knjižnici i na nastavnim satovima engleskog jezika.
Učenici su postali pjesnici zanimljivih formi poezije kao što su Pjesnička torta, Limeric i Dijamantna poezija. Vježbali su oblikovanje i izražavanje misli zapisom na papiru poštujući pravila pojedine forme i pri tome se zabavili.
Ovo su samo neka od naših pjesničkih ostvarenja!
Down Syndrom International (DSI) službeno je odredio 21. ožujak kao Svjetski dan osoba s Down sindromom (WDSD). Taj datum odabran je kako bi označio jedinstvenost Downova sindroma u potrostručenju (trisomiji) 21. kromosoma.
Obilježavanjem Svjetskog dana sindroma Down želi se upoznati i upozoriti na ovaj poremećaj te potaknuti na veće poštivanje prava ljudi s Downovim sindromom, potaknuti razumijevanje i nastojanje za poboljšanjem njihovog položaja u društvu. Oni su topli, dobrodušni, vedri, veseli, komunikativni, mogu biti kreativni, kopiraju ponašanje svoje sredine i čitav život potrebna im je njega i pomoć.
Simbol Dana sindroma Down su šarene čarape jer ih osobe s Down sindromom ne mogu upariti. Nošenjem šarenih čarapa pokazuje se podrška borbi osoba s Down sindromom kako bi se što bolje integrirali u naše društvo. Tako su danas učenici našeg 3.c uz učiteljicu Danijelu Babić obilježili ovaj poseban dan.
Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar je ustanova koja provodi projekt „Posjet učenika osmih razreda Vukovaru”. Tijekom terenske nastave učenici dobiju informacije o Domovinskom ratu, Bitci za Vukovar te izuzetno bitnoj Školi mira, koristeći se edukativnim sredstvima te obilaskom mjesta posebnog pijeteta.
Cilj projekta jest čuvanje sjećanja na Domovinski rat i Bitku za Vukovar te jačanje svijesti o potrebi za mirom.
Naši su učenici 14.3. posjetili Vukovar, ovih par slika samo je dio doživljaja, a više pronađite na našim društvenim mrežama.
Ove smo godine za temu projekta iz Građanskog odgoja odabrali temu pasa, ne samo kao kućnih ljubimaca nego nas zanima i njihova uloga u drugim aspektima života.
Za početak smo koristeći google obrasce anketirali učenike, učitelje, obitelj i poznanike. Pretraživanjem interneta pronašli smo zanimljive članke o različitim ulogama pasa u svakodnevnom životu. Koriste se za rehabilitaciju, postoje psi vodiči, psi koji spašavaju iz ruševina, a otkrili smo i da u Hrvatskoj postoji i popis opasnih pasmina.
Psi su zaista fascinantna bića te smo odlučili detaljnije upoznati njihove uloge i saznati nešto više. Razgovarali smo s učenicima koji se boje pasa i stekli uvid u njihovu stranu priče. Putem videopoziva smo intervjuirali vlasnika hotela za pse i doznali više o ponašanju pasa u novim situacijama i postoje li negativna iskustva u svakodnevnom radu. Pozvali smo u goste rehabilitacijski centar Silver jer smo imali puno pitanja o obuci pasa vodiča i rehabilitacijskih pasa i baš smo željeli upoznati jednog takvog psa i njegovog trenera. Htjeli smo razgovarati s voditeljima azila za napuštene životinje i doznati odgovore o izazovima koje takav posao donosi sa sobom ali nažalost s njima nismo uspjeli ostvariti suradnju.
Dolazak trenera pasa koji spašavaju iz ruševina dogovorili smo za sredinu travnja, a ići ćemo i u klub vidjeti kako izgleda jedan trening pasa. Odlučili smo organizirati i predstavljanje svog ljubimca psa na školskom igralištu i tako izmijeniti iskustva o svakodnevnom životu s njim.
Nakon svih koraka koje smo odradili tijekom projekta možemo zaključiti da pas uistinu je čovjekov najbolji prijatelj. Njihova uloga u svakodnevnim životima ljudi zaista je velika i obuhvaća čitav spektar različitih uloga. Naučili smo puno već do sada a do kraja projekta naučit ćemo još i više.
U projektu sudjeluju učenice 6.a, b i c razreda sa mentoricom Mihaelom Bajamić.
I za kraj jedan citat: „Svatko od nas misli da je njegov pas najbolji i nitko od nas nije u krivu.“
Navigo - hotel za pse
Silver u našoj školi
Naša škola sudjelovala je u projektu „Razumijem što vidim“. Ovo je novi projekt Hrvatskog debatnog društva financiran od strane Agencije za elektroničke medije. U razgovoru sa mladima upućujemo ih na ključnu vještinu digitalnog svijeta a to je medijska pismenost. Kritičko mišljenje o influencerima, njihovom poslu i utjecaju koji imaju na naše odluke i ponašanje jedan je od aspekata medijske pismenosti na koji smo usmjerili naš projekt „Razumijem što vidim“.
Volonteri Hrvatskog debatnog društva u našoj su školi proveli projekt prošlo polugodište uz radionice u osmim razredima.
U sklopu projekta izdan je priručnik kojeg, zajedno s više informacija o ciljevima i provedbi projekta, možete pronaći na stranicama Hrvatskog debatnog društva ili za njim jednostavno posegnite klikom na sličicu.
Što imaju zajedničko aramidno vlakno, brisači na automobilima, nevidljivo stakalce na mikroskopima i sustav za smanjenje zvučnih vibracija na željezničkim prugama?
Navedeni izumi samo su dio inovativnosti i kreativnosti žena kroz povijest po cijelome svijetu.
Međunarodni dan žena (skraćeno Dan žena) obilježava se 8. ožujka svake godine. Nastao je kao inicijativa u razdoblju prije Prvog svjetskog rata u borbi za jednakost, pravo glasa kao i emancipaciji žena.
Godine 1977. Opća skupština Ujedinjenih naroda pozvala je države članice da 8. ožujka proglase službenim UN-ovim praznikom za ženska prava i svjetski mir.
Od tada se Međunarodni dan žena obilježava svake godine i od strane UN-a i u brojnim zemljama, a svake godine obilježavanje je usredotočeno na određenu temu ili pitanje u okviru ljudskih prava.
Ove godine obilježen je motom „Break the bias“ – slomimo pristranosti.
U obilježavanja Međunarodnog dana žena sudjelovali smo i mi.
Dragi učenici,
radosna srca objavljujemo da svoje školske i osobne nedaće možete podijeliti s nama u sandučiću povjerenja.
Savjete za preživljavanje bezjačkog života dijele pedagoginja i defektologinja.
Hedwig odgovore dostavlja u vašu omiljenu virtualnu Iskricu.
Kliknite na sove poštarice i pogledajte sami!
Svakim danom sve više napredujemo!
Završen je krug školskih i općinskih natjecanja, a naša Mladost ne miruje! Čestitamo učenicima, mentorima i roditeljima natjecatelja koji se pripremaju za županijska natjecanja i svima želimo puno sreće, znanja i uspjeha!
Znanje i spretnost, britkost i natjecateljski duh sjajno su pokazali i uspjehom se dokazali mnogi učenici sudjelovanjem na školskim natjecanjima, a na županijsku razinu pozvani su učenici iz engleskog jezika, matematike, biologije, kemije, povijesti, geografije, informatike, njemačkog jezika, građanskog odgoja, debate te na LiDraNo.
Čestitamo!
Na poveznici pročitajte odluku Stožera civilne zaštite Republike Hrvatske koja je stupila na snagu 28. veljače 2022. godine vezano uz prestanak važenja mjera obaveznog testiranja te predočenja dokaza testiranja ili preboljenja zarazne bolesti COVID-19 radi ulaska u prostore javnopravnih tijela.
ODLUKA STOŽERA CIVILNE ZAŠTITE RH
Poklade počinju nakon Tri kralje (6. siječnja). Između zime i proljeća poznate su u tom prijelaznom dobu poklade koje se još nazivaju raznim nazivima Karneval, Mesopust, Maškare, fašnjak, fašnik, fašenjek ili fašnek.
Imamo divnu tradiciju kojom obilježavamo vrijeme preobrazbe kada možemo postati netko drugi, ili nešto drugo. Asocijacije su maske, kostimi, ulične povorke, pjesma, ples, krafne, smijeh i veselje. I kamo god krenuli naići ćemo na zajedničko traženje krivca za zimu, nedaće iz protekle godine i njemu se sudi, on priznaje krivnju i na pokladni utorak se spaljuje na glavnom trgu i tada u dim odlaze sve nedaće i brige a dolazi nam novo proljeće, slave se veselje i smijeh i sva dobra ovog svijeta.
Danas smo u školi mogli pojesti krafne sa Mary Poppins, prepisati zadaću od Darth Vadera ili završiti tečaj žongliranja sa klaunom i još upoznati i pokušati prepoznati mnoštvo veselih, nasmijanih, ozbiljnih i neozbiljnih zamaskiranih veseljaka.
Dio dijelimo s vama, pogledajte naše maškare!
Upute za sprječavanje i suzbijanje epidemije bolesti COVID-19 vezano uz rad predškolskih ustanova, osnovnih i srednjih škola u školskoj godini 2021./2022. na snazi od 25.2.2022. u cijelosti možete pročitati na poveznici
Izdvajamo iz uputa :
"Tijekom nastave u razredima maske nisu obavezne za učenike i djelatnike, ali ih učenici i djelatnici mogu i dalje nositi ako smatraju da su im potrebne, a preporučuju se svim učenicima i djelatnicima škole s kroničnim bolestima koje mogu dovesti do težih oblika bolesti COVID-19 ako im zdravstveno stanje omogućuje nošenje maske. Maske su obavezne tijekom prolaska i boravka u zajedničkim prostorijama te u javnom i organiziranom prijevozu. Nošenje maski je obavezno u javnom prijevozu, uključujući organizirani prijevoz."
LiDraNo je smotra literarnog, dramsko-scenskog i novinarskog stvaralaštva osnovnih i srednjih škola koja se održava svake godine. Početkom veljače LiDraNo počinje na gradskim razinama, u ožujku slijedi županijska smotra, da bi u travnju uslijedila državna koja se svake godine održava na različitim lokacijama Lijepe naše.
Na LiDraNu se učenici natječu u nekoliko kategorija: samostalni ili skupni scenski nastupi, novinarski članci, školski list, radijske emisije i literarni rad. Ni u jednom dijelu natjecanja, bilo to na školskoj, županijskoj ili državnoj razini, nema poretka, nego se samo iznose mišljenja i komentari komisije. Upravo je zato LiDraNo smotra koja njeguje hrvatsku riječ i jezičnu baštinu.
Svojim samostalnim nastupom istaknuo se naš Bono Pribolšan, čestitamo i njegovoj mentorici Sandri Bulaji te im na županijskoj razini želimo da ponovno oduševe i osvoje publiku i žiri.
Slavimo ljubav, nježnost i zaljubljenost svaki dan, a posebno danas i nikako nismo sami.
Zaljubljeni iz Singapura i Malezije Valentinovo slave kroz vlastitu tradiciju povezanu s narančama. Slobodne žene običavaju zapisivati svoje brojeve na naranče koje zatim bacaju u rijeke i jezera iz kojih ih kasnije vade slobodni muškarci.
U Japanu je situacija malo obrnuta i tamo žene poklanjaju čokoladu svojim muževima, prijateljima, simpatijama ali i muškim kolegama i nadređenima. Točno jedan mjesec kasnije, 14.3., muškarci uzvraćaju uslugu te poklanjaju čokoladu ženama.
U Finskoj se Valentinovo tradicionalno povezuje s prijateljstvom stoga Finci obično izrađuju kreativne čestitke i male darove koje zatim poklanjaju partnerima, prijateljima i obitelji. Pošiljatelj je uvijek anoniman što znači da bližnji moraju pogađati tko ih se sjetio za Valentinovo.
Verona je pravi epicentar zbivanja za Valentinovo. Ljubavna se pisma u Italiji tako ne šalju samo voljenima već i Juliji.
Valentinovo u Francuskoj traje 3 dana. U jednom malom selu postoji tradicija obnove zavjeta. Upravo iz ovog razloga proslava Valentinova u Francuskoj traje 3 dana, odnosno dulje nego bilo gdje drugdje u svijetu.
Danci svojim najdražima za Valentinovo šalju humoristične ljubavne pjesme. Ime pošiljatelja obično je skriveno u samim stihovima, a sretnica koja dobije pjesmu ima vremena do Uskrsa da otkrije identitet pošiljatelja. Ako pogodi za Uskrs će od njega u dobiti jaje, ako pak ne uspije onda pošiljatelj sam obznanjuje svoje ime, a u tom mu je slučaju djevojka dužna darovati uskrsno jaje.
Filipini imaju tradiciju organiziranja masovnih vjenčanja za Valentinovo. U prosjeku se na Valentinovo svake godine vjenča otprilike 4000 parova, a ovaj broj iz godine u godinu uvijek je nešto veći.
Njemci izmjenjuju čestitke sa slikama malih svinjica koje simboliziraju sreću i strast.
U Sloveniji je nekoć postojala tradicija slavljenja ljubavi 12.2. u čast svetog Grgura. Danas je ova tradicija pomalo zaboravljena, ali i dalje postoje pojedinci koji na Valentinovo jedni drugima daruju kolačiće u obliku ptica te na ovaj način održavaju ovu tradiciju živom.
Početak tradicije darivanja djece za Valentinovo u Velikoj Britaniji velika je nepoznanica, ali mnogi roditelji i dalje njeguju običaj darivanja svoje djece za Valentinovo.
Od listopada prošle godine pa sve veljače 2022. godine osnovnoškolci i njihovi mentori diljem Republike Hrvatske natjecali su se u velikom edukativnom projektu financijske pismenosti, Učim s gospodinom Finom. Radi se o edukativnom projektom koji je Večernji list u partnerstvu s UMFO-om – Udrugom društava za upravljanje mirovinskim fondovima i u ovoj školskoj godini 2021./2022. nastavio za učenike osnovnih škola. Uz nositelja projekta, podršku ovom važnom segmentu obrazovanja, financijskoj pismenosti, dali su Ministarstvo obrazovanja i Agencija za odgoj i obrazovanje, UNICEF predstavljajući svoj program ZABUM, te Zagrebačka škola ekonomije i managementa kao stručni edukativni partner.
Projekt podiže razinu svijesti o važnosti upravljanja financijama, uči mlade od najranije dobi o važnosti štednje i donošenju pravilnih financijskih odluka za budućnost i mirovinu.
Kako izgleda život gospodina Fina? Nakon što su odgledali četiri modula, učenici su dobili zahtjevan kreativni zadatak u čijoj realizaciji im je pomagao njihov mentor. Timovi su trebali oživjeti gospodina Fina, glavnu maskotu i lika projekta, a ujedno i prikazati u kreativnom videozapisu kako izgleda njegov život do mirovine.
U kreativnom natječaju sudjelovalo je ukupno 222 rada tj. kreativnih videouradaka.
Naši učenici, tim Petice, osvojili su veliko 5. mjesto i svakako pohvalnice i nagrade za sudjelovanje i ono najvažnije - veliko iskustvo i znanje o vrlo važnim i praktičnim životnim pitanjima.
Čestitamo našem timu Petica i mentorici Ingrid Sokolović!
Poštovani roditelji, više informacija o provođenju samotestiranja učenika, prekidu i trajanju izolacije i karantene pronađite prateći ponuđene poveznice i u priloženim dokumentima te uz poveznicu za video o samotestiranju, koju je objavio Hrvatski zavod za javno zdravstvo.
Postupanje s oboljelima, bliskim kontaktima oboljelih i prekid izolacije i karantene
Samotestiranje na korona virus
Razgovorima na nastavnim satovima razredne zajednice, uz tematske cjeline nastavnog predmeta povijest, preko dokumentarnih filmova koje smo pogledali, književnih djela o kojima smo razgovarali i panoima koje smo uredili obilježili smo Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta.
Riječ holokaust potječe od riječi koje označavaju katastrofu i uništenje.
grčki olokauston: »potpuno spaljen«,
hebrejski olam kalil: »uništenje ognjem«
hebrejski izraz šoa; HaShoah – u prijevodu: »katastrofa«
Učenjem o holokaustu promišlja se o zloupotrebi moći,odgovornosti pojedinaca, grupa i nacija u slučajevima kršenja ljudskih prava to je događaj bez presedana u ljudskoj povijesti – pokušaj istrebljenja i uništenja kulture jedne grupe ljudi.
Razgovorom o Holokaustu razvija se osjećaj za vrijednost različitosti u društvu i svijest o potrebi zaštite manjina.
Nikada nisam vidio drugog leptira
Posljednji, baš posljednji,
Tako bogato, svijetlo, zapanjujuće žut.
Poput pjeva sunčevih suza
Na bijelom kamenu…
Tako, tako žut
Lakoćom je nošen uvis,
Odletio je, siguran sam, jer se želio
Oprostiti od svijeta.
Sedam sam tjedana živio ovdje,
Zaglavljen u ovom getu
Ali ovdje sam našao svoje ljude,
Maslačci me zovu
I procvali bijeli kesten u dvorištu.
Samo, nikad nisam vidio drugog leptira
Taj je bio posljednji
Leptiri ne žive ovdje
U getu.
Pavel Friedmann
Čitanje nije igra, ali vježba pamćenje na sličan način. Čitanje tjera na pamćenje detalja, činjenica, brojki, a kad je o književnosti riječ, zapleta, likova i tema.
Ako čitate puno knjiga, uvijek ćete imati tema za razgovor.
Zaključak je jednostavan–čitanje prije svega.
Ujedno je to i naziv projekta kojim se uz šalicu čaja povezujemo i čitanjem družimo u našoj školskoj knjižnici.
Kada?
Utorkom i četvrtkom od 8:00.
Što čitamo?
Harry Potter i kamen mudraca.
Koja oprema mi je potrebna za sudjelovanje?
Šalica.
Druženje uz čitanje i šalicu čaja započeto prosincom ispijamo i čitamo i dalje.
- Zbor OŠ Mladost – „Rockin' around the Christmas tree / Feliz Navidad“
Mentorica: Maja Cetinić – Frankos, učiteljica glazbene kulture
- Dramska skupina 3. c razreda – „Božićna čarolija“
Mentorica: Danijela Babić, učiteljica 3. c razreda
- Plesna skupina 2.a razreda – „Kad bi svi“
Mentorica: Jagoda Čelar – Čupić, učiteljica 2. a razreda
- Bono Pribolšan, 4. b – „Ste znali?“
Mentorica: Sandra Bulaja, učiteljica 4. b razreda
- Barbara Kabić, 4. b – „Spomendan“
Mentorica: Sandra Bulaja, učiteljica 4. b razreda
- Plesna skupina OŠ Mladost – „Jerusalema“
Mentorica: Maja Cetinić – Frankos, učiteljica glazbene kulture
- Dramska skupina 4. b razreda – „Četvrtaš“
Mentorica: Sandra Bulaja, učiteljica 4. b razreda
- Njemačka glazbeno – scenska skupina OŠ Mladost – „Alles was ich will zur Weihnacht bist du ( All I Want For Christmas Is You)“
Mentorica: Ivana Ferderber Bošnjak, učiteljica njemačkog jezika
- Glazbeno – medijska skupina djelatnika OŠ Mladost – „Božić dolazi“
„Oj, budi svoj! Al' brat budi braći,
I radi za svijet, al' ne slušaj pljeska;
I ljubi svijet, al' ne nadaj se plaći,
Jer hvala ljudska voda je vrh pijeska,
U tvojoj svijesti hvala ti je trudu,
S poštena lica teče pošten znoj,
I nijesi, brate, živio zaludu,
Kad jesi svoj.
(...)
Da, budi svoj! Pa dođe l' poći hora,
Gdje tisuć zvijezda zlaćanih se vije,
Kad čovjek račun si završit mora,
I ti ga svršuj, nek ti žao nije,
Jer tvoje srce šapnuti će ti:
Oj mirno, brajne, sad si račun zbroj!
Poštenjak, čovjek na zemlji si bio,
Bio si svoj!”
August Šenoa preteča je hrvatske moderne književnosti, obilježio je doba protorealizma koje se zbog njegova utjecaja na književnost i jezik u tom vremenu, naziva i Šenoino doba.
Osnivač je moderne hrvatske kajkavske dijalektalne poezije. Istaknuo se kao prvi pravi hrvatski pisac romana i proze. Ove godine obilježavamo 140. obljetnicu smrti ovog slavnog književnika.
Naši su učenici posjetili kuću obitelji Šenoa. Više o njihovim dojmovima i galeriju slika potražite na našim društvenim mrežama.
Međunarodna federacija društava Crvenog križa i Crvenog polumjeseca (IFRC) je više od 150 godina nositelj edukacije stanovništva iz prve pomoći, ali i najveći pružatelj pomoći na mjestima nesreća diljem svijeta. Na tečajevima Crvenog križa godišnje se za pružanje prve pomoći osposobi više od 14 milijuna osoba diljem svijeta u 77 nacionalnih društava.
Prva pomoć jedna je od temeljnih djelatnosti Međunarodne Federacije Crvenog križa i Crvenog polumjeseca te je ključna za identitet Pokreta Crvenog križa širom svijeta, već više od 150 godina.
U edukaciji prve pomoći u Hrvatskoj godišnje sudjeluje više od 45 tisuća građana, a među njima su i naši učenici koji su i ove godine sudjelovali na edukaciji u Novom Vinodolskom u obuci prve pomoći za djecu u osnovnim školama.
Načela Međunarodnog pokreta Crvenog križa i Crvenog polumjeseca, u obliku u kojem se još uvijek primjenjuju, usvojena su 1965. godine u Beču na 20. Međunarodnoj konferenciji Crvenog križa i to su: humanost, nepristranost, neutralnost, neovisnost, dobrovoljnost, jedinstvo i univerzalnost.
Jabuke, orasi i bomboni zamotani u šarene papiriće darovi su koji su jako veselili djecu u doba života Sv. Nikole. Tada skromnog bogataša, a kasnije skromnog svećenika potom biskupa i dalje jednostavnog i prizemnog iako vrlo imućnog čovjeka koji je volio, pomagao, dijelio i činio razliku.
Sveti Nikola uvijek je vodio brigu o ljudima, pa je tako pomagao siromašnom susjedu, ubacujući mu novce kroz prozor kako bi ovaj uspio udati kćeri.
Uzeo je vrećicu i napunio je dukatima, umotao u platno i potajno ubacio dukate kroz prozor. Kad je otac shvatio da ima dovoljno novaca da uda jednu kćer, to je i napravio, ali se onda isti slučaj dogodio i drugi i treći put. Kad je ubacivao novac kroz dimnjak za najmlađu kćer, susjed ga je sustigao i prepoznao.
Sveti Nikola odlučio je zlatnike spustiti kroz dimnjak, a budući da su se na ognjištu sušile čarape, upali su ravno u njih. Nakon toga tradicija se raširila po cijeloj Europi i Sjevernoj Americi, ali s različitim tumačenjima i nazivima. U Engleskoj je Saint Nicholas, u Njemačkoj Sinterklaas, u Poljskoj Mikula.
Običaj štovanja svetog Nikole u Hrvatskoj seže u daleku prošlost. Na ulazu u uvalu Mrtinovik od hvarskog kamena je zavjetno sagrađena 1922. god. kapela posvećena Gospi od Zdravlja i sv. Nikoli, koju je sagradio brodolomac Ivan Modrić. Noć uoči Sv. Nikole pod jastuk su se u nekim primorskim krajevima stavljale tri jabuke.
Spremna su bila, i svoje učionice ukrasila, i naša dobra djeca. Pogledajte naše panoe.
Taekwondo je korejska borilačka vještina nastala 40-ih godina dvadesetog stoljeća spajanjem različitih vještina koje su se vježbale u to vrijeme. Njezino ime dolazi iz riječi Tae (태), što znači udariti nogom, Kwon (권), što znači udariti rukom i Do (도), što znači put. To je udaračka vještina koju odlikuju atraktivne nožne tehnike i brzina. Danas se taekwondo smatra jednom od najpopularnijih borilačkih vještina i sportova, a broj vježbača u svijetu se procjenjuje na više od 100 milijuna.
Na prvenstvu grada Zagreba osnovnih škola, naše su učenice uspješno branile boje naše škole te su osvojile 5 zlatnih medalja.
Isto tako osvojile su pehar - 2. mjesto ekipno u kategoriji učenica.
Cilj Taekwondo kluba Medvedgrad je usaditi mladim članovima sportski i natjecateljski način života kroz svakodnevne treninge, česta putovanja, druženja i postizanjem vrhunskih sportskih rezultata.
Dora Meštrović, Lorena Sekačić, Lucija Kalić, Sofija Hinić i Elena Katičić okitile su se zlatnim medaljama. Bravo za naše učenice i sportski duh!
„Večer matematike je skup interaktivnih radionica koje potiču izgradnju pozitivnog stava učenika prema matematici. Sudjelovanje u zabavnim aktivnostima otkriva često zaboravljenu - zabavnu stranu matematike, stvara nove ideje o tome što matematika jest i čime se bavi te dokazuje da matematičke probleme, i bez da smo svjesni vlastitog talenta, svakodnevno svi uspješno rješavamo.”
Tako je Hrvatsko matematičko društvo na svojoj web stranici najavilo Večer matematike.
„Pokretač matematike nije zaključivanje, nego mašta.„
Augustus DeMorgan (1806.-1871.)
Naši su učenici ovaj tjedan uživali u maštanju, izazovu potrage za rješenjima i istraživanju jednog posebnog svijeta, svijeta matematike.
Klikom na sliku pogledajte kako su sa žarom, voljom i uspjehom rješavali matematičke zadatke u našoj školi.
„Siromaštvo je negiranje ljudskih prava.” Kofi Annan, 2002.
„Building forward together!” - Službeni je moto UN organizacije povodom obilježavanja Međunarodnog dana siromaha 2021.
Glavna skupština Ujedinjenih naroda 1993. godine službeno je proglasila 17. listopada Svjetskim danom borbe protiv siromaštva.
Namjera je bila da se obilježavanjem ovog dana upozori na problem siromaštva i bijede te potrebe za njihovim iskorjenjivanjem. Datum 17. listopada odabran je kao datum za obilježavanje sjećanja jer je 17. listopada 1987. godine otkriven spomenik u Parizu posvećen borbi protiv siromaštva.
U suradnji sa Zagrebačkim Caritasom, učenici naše škole i naši učenici Onovne škole Jure Kaštelana, povodom obilježavanja Međunarodnog dana siromaha organizirali smo humanitarnu akciju pod nazivom „Daruj, obraduj!” prikupljanja higijenskih potrepština i konzervirane hrane.
Na satovima razredne zajednice razgovarali smo o raspodjeli dobara u svijetu i ovim aktivnostima podigli svijest o potrebitima u našoj zajednici. Prikupljene potrepštine i hrana služit će u opskrbi Caritasove socijalne samoposluge.
Siromaštvo straši, jer ne poznaje granice spola, dobi, vjere ni religije.
Ljubav, suosjećanje i zajedništvo hrabre, jer za njih - granice ne postoje.
"Tko sadi drvo, sadi nadu." Lucy Larcon
Okupili smo predivne ljude i prizvali predivno vrijeme.
Pomogli su nam Zagrebački Holding-podružnica Zrinjevac, trgovačko društvo McGarth&Arthur d.o.o. , mjesni odbor Utrine, udruge "Zeleni klik" i "Zasadi drvo, ne budi panj", te smo s njima mi, Osnovna škola Mladost - planirali budućnost.
A mi, Osnovna škola Mladost, Zagreb smo učenici, roditelji, prijatelji, susjedi i djelatnici zaljubljeni u zajedništvo i zato smo zasadili drvo. Ne jedno drvo, već 50 stabala kojima smo proslavili naš 50. rođendan najljepšim mogućim slavljem - smijehom i druženjem.
Hvala svima i nadamo se vidjeti se uskoro.
Više slika i snimaka o tijeku akcije naći ćete na našim društvenim mrežama, a ovdje je tek djelić sreće.
Priča o vremenu
Čovjeku ništa nije tako teško kao čekati vrijeme – svojih pet minuta. Jer stalno vam se čini da je to vrijeme došlo evo baš sad i, ako priliku sada ne iskoristite, poslije ćete se kajati cijeli život.
Vrijeme je na visokoj cijeni, ono se plaća, ono se čuva kao dragulj, vremenu se čovjek divi jer ga vrijeme vremenom satire. I, ako je to istina, onda je vrijeme zapravo gospodar cijelome svijetu.Onome tko nema vremena i za koga vrijeme ne radi, ne piše se dobro. Taj je siromah, tome je odzvonilo. Ne kaže se uzalud sve u svoje vrijeme.
Vrijeme je neumorno. Ono usprkos svojim godinama uvijek korača istim tempom; kao životni usud opominje naše pakosti, pecka sitne ljdske prljavštine, povremeno čak dođe neko čudno, teško vrijeme za sve nas. To se obično dogodi kada se u svijetu nataloži previše zla, pa obična ljudska dobrota bude manja od vijeka, tuga veća od svake radosti, a ljudima ovlada neko ludilo. Tada vrijeme čini svoje. Ono sudi i presudi. A oni koji ostanu kao svjedoci tog vremena, još dugo spominju sve koji dolaze. Ispočetka je njihov glas jak, a poslije tiši, naposlijetku kao da i nije više važno. A važno je, jer čovjek neprestano pravi istu grešku,ruši ono što je s vremenom nastalo.
Vrijeme ima svoju aromu, ono je dio svih nas, naših lijepih i onih drugih, teških trenutaka koje poslije cijeli život pokušavamo zaboraviti, ali nam ne uspijeva.
Nitko ne zna što će mu vrijeme donijeti. A ono svakome daje po zasluzi. I možemo se ljutiti koliko nas volja, možemo nalaziti tisuće razloga koji su trebali utjecati na drukčiju našu sudbinu, možemo cijelom svijetu do bola vikati svakojake prostote, vrijeme će opet neumoljivo presuditi u svoju korist.
Siniša Glavašević
Pogledajte album učeničkih radova.
Poštovani roditelji,
na poveznici možete pročitati ODLUKU STOŽERA (link) koja se
odnosi na rad javnih službi od utorka, 16.11.2021. godine.
Obveza iz točke I. Odluke odnosi se i na sve posjetitelje koji dolaze
u službene prostorije, uključujući i roditelje, osim u slučajevima i
za osobe iz točke IX. Odluke.
Volimo znati. Znati istraživati, sanjati, maštati, pokazati svoje želje i ostvarivati ih.
Istraživanjem smo otkrivali talente, strasti i vještine. Nastale su neke nove vizije, ideje i zamisli.
Neke želje su samo potkrijepljene i učvršćene zbiljom.
Koliko smo veliki, koliko mali i kako zapravo nikada nismo preveliki da bismo bili mali ali ni premaleni da bismo bili veliki sve su to otkrili učenici trećih razreda u jednom posjetu MiniPolisu.
Kako je izraz edutainment zapravo kovanica engleskih riječi u značenju obrazovanje i zabava točno je to opis ovog malog velikog mjesta kojeg smo posjetili.
Što smo postali, što bismo rado radili i u čemu smo se prvi puta okušali pogledajte u albumu klikom na sličicu.
Poštovani roditelji,
na sljedećoj poveznici nalaze se:
UPUTE ZA SPRJEČAVANJE I SUZBIJANJE
EPIDEMIJE BOLESTI COVID-19
VEZANO UZ RAD PREDŠKOLSKIH USTANOVA, OSNOVNIH I SREDNJIH ŠKOLA U
ŠKOLSKOJ GODINI
2021./2022.
Poštovani učenici i roditelji,
prema kalendaru rada za školsku godinu 2021./2022. JESENSKI odmor učenika traje od 2. do 3. studenog 2021. godine.
Zbog nepovoljne epidemiološke situacije u Gradu Zagrebu nastava će se 4. i 5. studenog 2021. godine za sve učenike organizirati prema modelu C, odnosno na daljinu.
Poštovani učenici i roditelji,
na preporuku Službe za školsku i adolescentsku medicinu i odlukom
Gradskog ureda za obrazovanje zbog nepovoljne epidemiološke situacije
u školi nastava će se za učenike predmetne nastave od 27.10. do 5.11.
odvijati na daljinu.
Učenici će pratiti nastavu putem platforme MS Teams prema uputama
predmetnih učitelja.
Nastava za učenike razredne nastave (od 1. do 4. razreda) odvijat će
se uživo.
Nije slučajno obilježavanje Svjetskog dana hrane u vremenu divne, nježne, šarene, mirisne jeseni.
Svijest o pravilnoj prehrani, pravednoj raspodjeli hrane i zdravlju vješto se isprepleće sa osjećanjem jeseni, veličanjem njene plodnosti i nijansi koje nas pozivaju na druženje, dijeljenje, bogatstvo, jednostavnost, dostatnost.
Svjetski dan hrane proslavili smo baš tako, veličajući jesen u svoj njenoj ljepoti, zahvaljujući na njenim darovima i učili smo kako pripremiti, podijeliti i uživati u jednom naizgled uobičajenom procesu - jelu, a zapravo krijepljenju duše i tijela.
7. ožujka u Albaniji - u spomen otvaranja prve škole u kojoj se poučavalo na Albanskom jeziku
11. rujna u Argentini - u sjećanje na Dominga Sarmienta koji je učinio primarno obrazovanje obaveznim
15. listopada u Brazilu – zbog formalne regulacije obrazovanja
5. listopada u Canadi - kao i u preko 100 drugih zemalja na svijetu
16. listopada u Chile-u – u znak poštovanja prema osnivačima Udruge učitelja Chile
5. listopada u Estoniji – proslave ga tako što učenici moraju sami održati nastavne lekcije za odmor učiteljima
1. nedjelja u listopadu u Latviji – uz neradni dan učiteljima za dar
Popis zemalja koji obilježavaju Dan učitelja je dug, datumi kao i načini obilježavanja Svjetskog dana učitelja su raznovrsni. Zajednička nam je proslava i čestitka.
Sretan nam Svjetski dan učitelja! Učitelji, hvala Vam što učite i podučavate učenju!
Slavlju se pridružio i dobro poznati pretraživač svojom veselom šarotinom DOODLE.
Punog imena Mohandas Karamchand Gandhi, rođen je 2. listopada 1869. Ovo su samo neke od njegovih riječi koje je proživio i pretvorio ih u djela:
" Čovjek je zbroj svojih djela, svega što je učinio i za što je sposoban.
Sreća je kad je usklađeno ono što misliš, ono što govoriš i ono što radiš.
Tiraniji se treba suprostavljati, ali nipošto nanositi zlo tiraninu.
Vjera nije nešto što možete uhvatiti;to je stanje uma u kojem se razvijate.
Najveća snaga kojom raspolaže čovječanstvo jest nenasilje. Ono je jače i od najmoćnijega razornog oružja što ga je stvorio ljuski um.
Ako činite dobro, činite ga za sebe; ako činite zlo, činite ga sebi.
Vjerujem da Bog ima isto toliko imena koliko ima živih ljudi."
I postao je Mahatma Gandhi - Velika duša, a na njegov rođendan svake godine obilježava se Međunarodni dan nenasilja. Dokazao je životom da je nenasilje nepobjediva sila, a nježnost i suosjećanje upravo naoružanje nenasilja.
Učenici 5. razreda nježnim, veselim i lijepim porukama obilježili su dan svakome tko je prošao kroz ulazna vrata naše škole. Sudjelovali smo tako u obilježavanju dana nenasilja koji unatoč jednom posvećenom datumu postaje način provođenja životnog vremena i smjer razmišljanja uvijek i svuda.
Jezik je ključ za postizanje većeg međukulturnog razumijevanja i dio je bogate kulturne baštine našeg kontinenta.
800 milijuna Europljana, kroz Vijeće Europe s 47 država članica, potiču se na učenje što više jezika, u svakoj životnoj dobi, u školi i izvan nje.
Proslava Europskog dana jezika ove godine broji svoj 20. rođendan.
Na 15 različitih jezika naši su učenici čestitali ovu obljetnicu promovirajući višejezičnost i volju za učenjem. Gefeliciteerd met je verjaardag rekli bi Nizozemci pa se dobrim željama priključuju i učenici 6.razreda ! A u duhu proslave jezika sudjelovali su i učenici 5. razreda spojivši natpise svojih majica u rečenice zanimljivih sadržaja.
20 stvari koje možda ne znate o Europskim jezicima
Učenici ostvaruju pravo na sufinanciranje cijene obroka, sukladno utvrđenim kriterijima i mjerilima iz Programa javnih potreba u osnovnom odgoju i obrazovanju Grada Zagreba za 2021. godinu (Službeni glasnik Grada Zagreba broj 34/20.).
- PRAVO NA BESPLATNU PREHRANU
KATEGORIJA |
DOKAZ |
učenici korisnici zajamčene minimalne naknade ili obitelji učenika koje ostvaruju navedeno pravo |
fotokopija rješenja za 2021. godinu Centra za socijalnu skrb iz koje je jasno vidljivo koji oblik socijalne pomoći se ostvaruje |
učenici čiji su roditelji odnosno staratelji nezaposleni i redovno su prijavljeni Zavodu za zapošljavanje ili zadnja dva mjeseca nisu primili plaću (odnosi se na oba roditelja, odnosno samohranog roditelja) |
uvjerenje Zavoda za zapošljavanje izdano u rujnu 2021. godine odnosno uvjerenje poslodavca da zadnja dva mjeseca nisu primili plaću |
djeca s invaliditetom III. i IV. kategorije |
kopiju važećeg rješenja o invalidnosti |
djeca HRV invalida iz Domovinskog rata |
kopiju važećeg rješenja ili uvjerenja o invalidnosti koje izdaje nadležno Ministarstvo |
djeca osoba s invaliditetom 100% i 90% |
kopiju važećeg rješenja ili uvjerenja o invalidnosti koje izdaje nadležno Ministarstvo |
Mliječni obrok, ručak i užina organiziraju se za djecu koja su uključena u program produženog boravka. Učenici ove kategorije, izvan produženog boravka, mogu konzumirati besplatni mliječni obrok.
- UČENICI KOJI PRIMAJU DJEČJI DOPLATAK imaju pravo na sufinancirane cijene obroka na temelju rješenja, uvjerenja ili potvrde HZMO-a o pravu na dječji doplatak za 2021. godinu iz kojeg je vidljivo po kojem članku se ostvaruje pravo.
KATEGORIJA KORISNIKA koji ostvaruju dječju doplatak po Zakonu o doplatku za djecu (NN 94/01, 138/06, 107/07, 37/08, 61/11, 112/12 i 82/15) |
MLIJEČNI OBROK |
RUČAK (uz uvjet da su uključeni u program produženog boravka) |
UŽINA (uz uvjet da su uključeni u program produženog boravka) |
po članku 17/1., 21/1. i 21/2. (osnovica članak 17/1.) i članku 22. Zakona o doplatku za djecu |
0,70 kn |
1,30 kn |
2,00 kn |
po članku 17/2. i članku 21/1. i 21/2. (osnovica članak 17/2.) Zakona o doplatku za djecu |
1,75 kn |
3,25 kn |
|
po članku 17/3. i članku 21/1. i 21/2. (osnovica članak 17/3.) Zakona o doplatku za djecu |
2,50 kn |
4,50 kn |
Pravo na sufinancirane obroke u školi učenik može ostvariti samo po jednoj osnovi i to od mjeseca u kojem je od strane škole zaprimljena dokumentacija na osnovu koje se stječe pravo, a ne od datuma koje nosi rješenje, uvjerenje ili potvrda odnosno zaprimljena dokumentacija. Ako roditelj/staratelj učenika ostvaruje olakšicu po više osnova, primjenjuje se jedna olakšica koja je za roditelja najpovoljnija.
- UČENICI IZVAN KRITERIJA A. I B.
|
U program produženog boravka |
Izvan programa produženog boravka |
mliječni obrok |
3,50 kn |
3,50 kn |
ručak |
6,50 kn |
- |
užina |
2,00 kn |
- |
Gradski ured za obrazovanje utvrđuje pravo na oslobađanje, odnosno smanjivanje obveze sudjelovanja roditelja odnosno staratelja u cijeni prehrane za posebne slučajeve izvan utvrđenog sustava olakšica, a na osnovi obrazloženog zahtjeva škole u suradnji s centrima za socijalnu skrb, zdravstvenim i drugim nadležnim ustanovama.
Roditelj odnosno staratelj učenika dužan je do 20. u mjesecu za tekući mjesec platiti prehranu putem dobivene uplatnice na žiro račun škole.
Za mjesec u kojem učenik boravi u školi do najviše 5 dana roditelj odnosno staratelj učenika je dužan izostanak unaprijed najaviti ili kasnije opravdati. Škola je dužna za mjesec u kojem je učenik boravio u školi do najviše 5 dana, a izostanak je unaprijed najavljen ili kasnije opravdan obračunati troškove prehrane u iznosu od 40% od utvrđenog iznosa. Ukoliko je učenik u određenom mjesecu boravio 6 ili više dana plaća se 100% iznosa za taj mjesec.
Škola može otkazati prehranu za učenika ako roditelj odnosno staratelja učenika ne plati dospjele troškove prehrane najkasnije u roku od 60 dana od dospijeća obveze, a potraživanje će naplatiti sudskim putem.
Učenici koji imaju nepodmirena dugovanja iz školske godine 2020./2021. ne mogu se uključiti u sustav prehrane dok ne podmire sve svoje obveze.
Dnevno trajanje programa produženog boravka je od 12,00 do 17,00 sati.
Jedinstven mjesečni iznos sudjelovanja roditelja učenika u cijeni programa produženog boravka iznosi 200,00 kuna i može se umanjiti samo ako roditelji ostvaruju sljedeće olakšice:
Vrsta olakšice |
Iznos |
Dokaz |
dijete osobe s invaliditetom (100% i 90%) |
oslobađa se obaveze sudjelovanja u cijeni programa |
rješenje o statusu invalida Domovinskog rata s podatkom o postotku invalidnosti, odnosno rješenje o statusu osobe s invaliditetom i postotku invalidnosti |
dijete osobe s invaliditetom (od 80% do 60%) |
plaća 50% od iznosa sudjelovanja u cijeni programa (100,00 kn) |
|
dijete osobe s invaliditetom (50% i manje) |
plaća 75% od iznosa sudjelovanja u cijeni programa (150,00 kn) |
|
drugo dijete iste obitelji u programu produženog boravka |
plaća 75% od iznosa sudjelovanja u cijeni programa (150,00 kn) |
- |
treće i svako daljnje dijete iste obitelji u programu produženog boravka |
oslobađa se obveze sudjelovanja u cijeni programa |
- |
dijete samohranog roditelja |
plaća 75% od iznosa sudjelovanja u cijeni programa (150,00 kn) |
rodni list djeteta, smrtni list za preminulog roditelja/staratelja ili potvrda o nestanku drugog roditelja/staratelja ili rješenje Centra za socijalnu skrb o privremenom uzdržavanju djeteta |
dijete ili njegova obitelj koja se koristi pravom na zajamčenu minimalnu naknadu u sustavu socijalne skrbi |
oslobađa se obveze sudjelovanja u cijeni programa |
rješenje Centra za socijalnu skrb o pravu na zajamčenu minimalnu naknadu |
Gradski ured za obrazovanje utvrđuje pravo na oslobađanje, odnosno smanjivanje obveze sudjelovanja roditelja u cijeni programa za posebne slučajeve izvan utvrđenog sustava olakšica, a na osnovi obrazloženog zahtjeva škole u suradnji s centrima za socijalnu skrb, zdravstvenim i drugim nadležnim ustanovama. |
Utvrđeni iznos plaća se za 10 mjeseci (rujan - lipanj), a eventualni izostanak učenika ne utječe na cijenu. Iznos sudjelovanja roditelja učenika u cijeni programa utvrđuje se na temelju dokumentacije koju dostavljaju roditelji za svaku školsku godinu.
Ako roditelj/staratelj učenika ostvaruje olakšicu po više osnova, primjenjuje se jedna olakšica koja je za roditelja najpovoljnija.
Pravo na sufinancirane programa produženog boravka učenik može ostvariti samo po jednoj osnovi i to od mjeseca u kojem je od strane škole zaprimljena dokumentacija na osnovu koje se stječe pravo, a ne od datuma koje nosi rješenje, uvjerenje ili potvrda odnosno zaprimljena dokumentacija.
Udahnite polako i polako izdahnite. Ponovite to još jednom i u sebi recite mir ili ljubav ili blagostanje. Tako podijelite mir kroz sebe sa svakim koga sretnete i sudjelujte u proslavi Međunarodnog dana mira koji se obilježava svake godine na današnji datum.
Svojim čestitkama i željama te kroz aktivnosti vezane uz obilježavanje Međunarodnog dana mira pozdravljaju vas učenici 5. razreda. Svojim mislima kreiraju stvarnost i u par minuta stvorili su okružje mira, ravnopravnosti, tolerancije i bogatstva sebi i svima koje su sreli.
Na poveznici Dan za mir pronaći ćete njihove radove, a slijedeći poveznicu un.org pročitajte ponešto o današnjoj proslavi i priključite se. Danas posebno širimo mir.
Poštovani učenici i roditelji,
u ponedjeljak, 6.9.2021. godine počinje nastava u novoj školskoj godini.
Ove godine u Osnovnoj školi Mladost nastava će biti organizirana u jutarnjoj i popodnevnoj smjeni.
Učenici od 1. do 7. razreda u prvom tjednu nastave bit će u jutarnjoj, a učenici 8. razreda u popodnevnoj smjeni.
Raspored sati odvijat će prema sljedećem rasporedu:
Jutarnja smjena |
Popodnevna smjena |
|
|
Ulasci učenika u školsku zgradu odvijat će se uz pratnju predmetnog učitelja prema sljedećem rasporedu:
Istočni ulaz produženog boravka:
1., 2. i 3. razredi – 7.50 ( za učenike koji nisu na dežurstvu u produženom boravku)
4. razredi - 7.45
Glavni ulaz:
5. razredi - 8.40
6. razredi - 8.40
7. razredi - 7.55 /13.25 (ovisno o turnusu)
8. razredi - 13.25/ 7.55 (ovisno o turnusu)
Prvi dan nastave učenici će imati tri školska sata (prva dva nastavna sata Sat razrednika i treći sat prema rasporedu).
Učenike će na školskim klupama dočekati udžbenici pa je potrebno ponijeti školsku torbu.
VAŽNO!
Svi učenici, roditelji i ostali posjetitelji dužni su pridržavati se svih epidemioloških mjera, jednako kao i prošle školske godine (nošenje maske, fizički razmak, mjerenje temperature i dezinfekcija).
Roditeljima i ostalim posjetiteljima nije dozvoljen nenajavljeni ulazak u školu.
Ove školske godine individualne informacije za roditelje se mogu održavati u školskoj zgradi samo uz prethodnu najavu mailom predmetnom učitelju.
Sve ostale informacije vezane uz organizaciju rada u novoj školskoj godini učenici i roditelji će dobiti od svojih razrednika.
Dragi roditelji,
prijem učenika prvih razreda bit će 6.rujna u 12:00.
Ispred glavnog ulaza u školu uz učiteljicu bit će i naša pedagoginja koja će prozivati učenike prema rasporedu po odjelima.
Da bismo svečanije proslavili prvi dan škole, a uz to i poštovali epidemiološke mjere molimo Vas da u pratnji naših prvašića bude po 1 roditelj koji će uz učiteljicu dopratiti novog školarca do njegove učionice.
Hvala Vam!
Vidimo se i veselimo vam se!
Osnovna škola Mladost donosi Odluku o korištenju komercijalnih drugih obrazovnih materijala u školskoj godini 2021./2022.
Kao i prethodnih godina Grad Zagreb će, s ciljem potpore standardu roditelja, svim učenicima nabaviti radne bilježnice.
Odluka o koristenju drugih obrazovnih materijala u skolskoj godini 2021 2022.pdf
Poštovani roditelji i učenici,
podjela svjedodžbi je:
- za učenike od 1. do 7. razreda - 1.7.2021. godine (četvrtak) u 8.30 sati
- za učenike 8. razreda svečana podjela - 1.7.2021. godine (četvrtak) u 10.00 sati
Ako u navedenim terminima ne stignete podići svjedodžbe možete ih podići:
- 5.7.2021. godine (ponedjeljak) u 9.00 sati kod razrednika
- od 6.7.2021. do 7.7.2021. godine od 10.00 do 12.00 sati u tajništvu škole
- ili početkom 2021./2022. školske godine kod razrednika
Lijepo je darivati i u veselju sudjelovati! Svoju kreativnost i senzibilitet naši učenici ovog su puta tematski usmjerili na proslavu 50. obljetnice naše škole. U tom duhu stvarali su darove, torte, lijepe misli, sjećanja i očekivanja. Pregled stvaralaštva izložen kroz cijelu školu pogledajte klikom na sliku.
Nenasilna komunikacija, ime je radionice koju su pedagoginje iz udruge Krugovi provele u 5. razredima naše škole. Učenici su sudjelovali u projektu „Otvori kišobran nenasilja“ koji je namijenjen edukaciji, aktivnom sudjelovanju i kreativnom izričaju djece osnovne škole, učitelja i njihovih roditelja s ciljem prevencije vršnjačkog i elektroničkog nasilja među djecom kroz aktivno i kreativno sudjelovanje i njima bliske aktivnosti na području Grada Zagreba, Rovišća, Čazme i Velike Gorice.Projekt je podržan od strane Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku.
Bilo je zanimljivo, naučili smo izreći samoću, prepoznati potrebu za pomoć, pomoći i primjetiti kako jednostavna riječ ili potez mogu promijeniti nečiji život i dati mu snagu, utjehu ali i oduzeti sve to. Tako da jednostavno uz sebe od danas imamo jedan mali kišobran, kišobran nenasilja koji će nas podsjetiti na aktivno stvaranje okružja nenasilja i tolerancije.
Dan planeta Zemlje obilježava se kako bi se jačala svijest ljudi prema prirodnom okolišu. Različitim događanjima i akcijama nastoji se skrenuti pozornost ljudi na opasnost koja prijeti životu na Zemlji zbog porasta globalnog onečišćenja te ih potaknuti da osvijeste problem zagađenja okoliša.
Ideja obilježavanja Dana planeta Zemlje prvi je put predstavljena 1969. godine, no službeno se obilježava od 1992. kada je na Konferenciji Ujedinjenih naroda o okolišu i razvoju u Rio de Janeiru usklađen program za promicanje održivog razvoja. Godine 2009. Opća skupština UN-a je 22.travnja proglasila međunarodnim Danom planeta Zemlje, koji je prvi put obilježen 22. travnja 1970. na sveučilištima SAD-a. Danas se obilježava u 190 zemalja svijeta, a u Hrvatskoj se obilježava od 1990. godine, uz značajan angažman udruga za zaštitu okoliša i prirode.
Naša Mladost dala je svoj doprinos svojim kreativnim i umjetničkim izričajem. Klikom na sličicu pogledajte.
Poštovani učenici i roditelji!
Nastava nakon proljetnog odmora počinje u ponedjeljak, 12.4.2021. prema „B“ rasporedu.
Za učenike 1., 2., 3. i 4. razreda nastava će se održavati u školi, a za učenike 5., 6., 7. i 8. razreda nastava će se odvijati online putem, prema uputama koje će svi učenici dobiti od svojih razrednika.
Nastava će se odvijati videopozivom u realnom vremenu, a prema dnevnom rasporedu sati.
Fašnik nam je bio prilika da stavimo maske koje puno više volimo!
Likovi iz bajki, filmova, svjetova koji nas uveseljavaju, ali i razna ozbiljna i neozbiljna zanimanja bila su nam inspiracija ove godine.
Pogledajte nas u albumu! :)
Djelujmo zajedno i budimo dio rješenja prikupljanjem školskog pribora za učenike Osnovne škole Glina!
Osnovna škola Glina pretrpjela je velika oštećenja u unutrašnjosti zgrade tijekom potresa 29. prosinca 2020.
Škola je mjesto koje postoji samo dok u nju idu djeca i tada ima svrhu i tada služi. Popravit će se građevine ali učenici trebaju pomoć da bi mogli spremni sjesti u školske klupe, sudjelovati u nastavi i družiti se sa svojim prijateljima. Zato Vas pozivamo da se uključite u akciju prikupljanja školskog pribora za učenike Osnovne škole Glina. Svaka i mala donacija puno znači i predstavlja korak bliže povratku učenika redovnoj nastavi u školi.
Pripremljeni za školske izazove učenici će ponovno učiniti školu sretnim mjestom.
Prikupljamo školski pribor za učenike od 1. do 8. razreda. Školski pribor možete ostaviti u predprostoru ulaza u našu školu.
(Bilježnice, olovke, bojice, šiljila, kalkulatore, pisanke, ravnala, šestare sve ono što naša djeca trebaju u školi i nećete pogriješiti.)
Hvala Vam!
Oštećenje građevine nije najveće oštećenje koje je pogodilo tu ustanovu. Potres je učenike učinio beskućnicima u vlastitim dvorištima. Ali zgrade se grade!
Poštovani učenici i roditelji!
Nastava u drugom polugodištu počinje u ponedjeljak, 18.01.2021. godine prema "B" rasporedu.
Za učenike 1., 2., 3. i 4. razreda nastava će se održavati u školi, a za učenike 5., 6., 7. i 8. razreda nastava će se odvijati online putem, prema uputama koje će svi učenici dobiti od svojih razrednika.
Zgrada Osnovne škole Mladost je nakon posljednjeg jakog potresa pregledana od strane stručnjaka kojeg je uputio Gradski ured za obrazovanje dana 08.01.2021. godine te ponovno dana 15.01.2021. godine. Utvrđeno je da je zgrada sigurna za daljnji odgojno-obrazovni rad (poveznica na potvrde o pregledu).
Kako bismo učenicima osigurali što sigurniji boravak u školi:
- donesen je Protokol postupanja u slučaju potresa te će se prvi tjedan nastave s učenicima provoditi vježbe u slučaju potresa (poveznica na Protokol)
- pedagoginja Katarina Tomašević izradila je prezentaciju za roditelje učenika pod nazivom Kako biti podrška djeci nakon traumatskih događaja (poveznica na prezentaciju)
- u učionicama i ostalim prostorima škole učvršćeni su svi ormari i osigurani predmeti koji predstavljaju potencijalnu opasnost u slučaju trešnje
- sukladno Planu evakuacije i spašavanja svi evakuacijski putevi i izlazi iz škole se neprekidno održavaju i osigurano je njihovo otvaranje (poveznica na Plan-1-2-3-4-5)
VAŽNO!
- U slučaju potresa jačeg intenziteta i potpune evakuacije važno je znati da je mjesto boravka i sastanka s roditeljima školsko igralište na južnoj i zapadnoj strani škole.
- U slučaju potresa molimo roditelje da ne upućuju telefonske pozive svojoj djeci ni školi jer će o stanju nakon potresa biti obaviješteni putem predstavnika Vijeća roditelja.
- Roditelji trebaju imati puno povjerenje i upute o ponašanju u školi u slučaju potresa prepustiti isključivo učiteljima.
Poštovani roditelji, dragi sugrađani,
u ovoj godini zaista su ispitane sve naše vrijednosti, naša izdržljivost i ljudskost. Sada na samom kraju godine ponovo se suočavamo s posljedicama razornog potresa zbog kojih našim bližnjima treba pomoć. Sve što možemo je osjetiti potrebe i patnje stradalih i pomoći im.
Crveni križ objavio je potrebe ljudi kojima svatko od nas može pomoći. Od namirnica primarno su potrebne suha i trajna hrana, higijenske potrepštine, oprema za bebe, samostalna grijača i rasvjetna tijela.
Molim Vas da tijekom današnjeg dana od 12.00 do 20.00 sati i sutra od 9.00 do 14.00 u hol Osnovne škole Mladost (Karamanov prilaz 3) donesete navedene namirnice kako bi ih mogli predati Crvenom križu i dalje onima kojima sada naša pomoć treba.
Također, prikupljanje pomoći nastavit ćemo kontinuirano kroz sljedeću godinu.
Molimo vas da o našoj akciji obavijestite i svoje susjede i da još jednom dokažemo zajedništvo kada je najpotrebnije.
Uz želju mira u očekivanju vaše pomoći! I hvala!
Također, u nastavku se nalazi besplatna publikacija poliklinike za zaštitu djece i mladih grada Zagreba za djecu i obitelji prije, tijekom i nakon potresa koju možete pronaći OVJDE.
Digitalno nije hladno niti daleko. Vrlo je blizu i toplo je i brižno!
Učenici 5. razreda uz profesoricu Mateu Gavrić izrađivali su prigodne čestitke za djecu bez odgovarajuće roditeljske skrbi.
Pokazali su znanje i kreativnost koje dijelimo i s vama.
Klikom na sliku pogledajte neke od digitalnih čestitki.
Dijelimo dobru volju jedni drugima i razveselimo ljude misleći na njih!
Učenici 4. razreda uz profesoricu Aleksandru Cimešu Juhas na satovima informatike izrađivali su prigodne čestitke. Učili su služiti se digitalnim alatima za obradu grafičkih sadržaja i pri tome su bili kreativni, uspješni, zaigrani i radosni. Pogledajte mali dio njihovih radova.
Klikom na čestitku otvorite galeriju radova.
Imaš priliku izliječiti otuđenost! Ne propuštaj! Djeluj! Sudjeluj!
U tijeku je humanitarna akcija u našoj školi...
ove godine u našoj skoli organiziramo humanitarnu akciju pod nazivom “Igračka za svako dijete”.
Prikupljamo igračke, slikovnice, knjige i društvene igre !
Mjesto prikupljanja: na porti u posebno označenim kutijama
Vrijeme: od 30.11. do 18.12. Surađujemo s HU Dobra volja priključi nam se! Daruj i razveseli!
Što vruće ljepilo ima zajedničko sa nadom, mirom, veseljem i ljubavlju?
Učenici na Ručnom radu i vjeroučiteljica Ivana Vahčić reći će vam, još bolje pokazati će vam odgovore na to pitanje.
Neki učenici 6. razreda naše škole vrijeme rado provode na satovima Ručnog rada. Uz vjeroučiteljicu Ivanu izradili su divne Adventske vjenčiće i naučili mnogo zanimljivih stvari.
Jeste li znali?
Došašće ili advent vrijeme je pripreme za Božić, dolazak i rođenje Isusa Krista. Počinje četiri tjedna prije Božića, a kao simbol toga izrađuju se adventski vijenci s četiri svijeće. One predstavljaju četiri tjedna Došašća.
Nekada su na vijencu stajale 24 svijeće, 4 velike crvene i 20 malih bijelih. Velike su se palile nedjeljom, a male svaki dan. Tako su svakodnevno bile podsjetnik vjernicima na duhovnu pripremu zbog dolaska Božića. Ukrašavaju se zimzelenim grančicama koje simboliziraju vječni život, jednako kao i sam vijenac, u obliku zatvorenog kruga.
Evo što četiri svijeće na vijencu znače:
Prva svijeća je postilica ili prorokova svijeća - simbolizira nadu i iščekivanje.
Druga svijeća je pomirilica ili betlehemska - označava mir.
Treća svijeća je pastirska - slavi radost i veselje.
Četvrta svijeća je svijeća anđela i donosi - ljubav.
Kliknite na sličicu i pogledajte kako su vrijedno i kreativno radili naši učenici i kako su na kraju povezani vruće ljepilo nada, mir, veselje i ljubav.
Barbara, Ema, Ida, Fran, Adrian, Roko i Lukas uz učiteljicu Kseniju Kolombo pripremili su se za Advent.
Sve je spremno za svjetlost!
Učenici 3.b za svoje domove ali i za učionicu pripremili su Adventske vjenčiće. Unatoč epidemiološkim mjerama kao i svake godine Advent stiže kroz vrijeme pripreme, smijeha, radosti i svjetlosti.
Pogledajte galeriju, stisnite na sličicu!
Na satovima domaćinstva uz kreativnost i vodstvo učiteljice Ivane Škrabl Vekić učenici su osmislili jedinstvene zaštitne maske. Dodali su svoj pečat na zaštitne maske za lice i kreirali novu modu.
Mnogo je vremena prošlo od legendarne izjave Henrya Forda da kupci mogu dobiti automobil u bilo kojoj boji dok god je ta boja crna. Danas je personalizacija proizvoda glavna stvar u industriji, a proizvođači se natječu u načinima na koje će svoje proizvode što više prilagoditi individualnim prohtjevima kupaca.
Psiholozi kažu da privlačnost personalizacije proizlazi iz dva ključna faktora - potrebe za kontrolom i informacijske preopterećenosti.
Mi u školi intuitivno i vrijedno pratimo trendove kako industijske tako i modne.
Što je to Martinsfeier mit Laternenumzug im Deutschunterricht ?
Što sve Sveti Martin, lanterne, legende, festival i nastava njemačkog jezika imaju zajedničko?
Što su sve zanimljivo naučili i kreativno osmislili naši učenici njemačkog jezika uz profesoricu Ivanu Ferderber Bošnjak te kako su to doživjeli Fran i Nathan?
Pročitajte!
Blagdan svetog Martina obilježavamo 11. studenoga. Dan je to koji posebno veseli najmlađe. Taj dan djeca diljem Njemačke sudjeluju u večernjoj povorci kroz svoje selo ili grad noseći u rukama lampione koje su prije izradili. U povorci često sudjeluje i jahač na konju zaogrnut crvenim plaštem, koji predstavlja samog svetog Martina. Prema legendi, Martin je podijelio svoj plašt sa siromahom kojeg je sreo na svom putu.
Učenici 4. i 5. razreda naše škole su također obilježili „Martinje“. Pogledali smo crtani film – Priču o sv. Martinu, izradili lampione (Laterne), naučili pjevati pjesmicu „Ich gehe mit meiner Laterne“ te smo imali izložbu lampiona. Na ovaj su način učenici upoznali tradiciju zemalja njemačkoga govornoga područja i legendu o Svetom Martinu te na koji se način ovaj dan obilježava. Na kraju smo napravili malu povorku (Laternenumzug), snimili to i pretočili u sljedeći video (kliknite na sličicu):
Ivana Ferderber Bošnjak
učiteljica njemačkog jezika u OŠ Mladost
Iskrica u novom ruhu. Naša Iskrica i dalje pokazuje vašu kreativnost, volju, ljubav prema pisanoj riječi i istraživačku strast ali osvježenog i modernog izgleda. Možete i napisati koji vam se članak svidio komentirajući pročitano.
Novim dizajnom našeg časopisa krećemo u nove pobjede. Literarna ostvarenja, kreativni kutak i još štošta pronaći ćete na stranicama nove Iskrice.
Naši vrijedni novinari pripremaju tjedne novosti, a vi možete podržati njihov rad svojim komentarima. To je još jedna od novosti koje donosi novi izgled naše Iskrice.
Naši novinari, istraživači, kreativci, svi školarci, a i mnogi gosti, u Iskrici će pronaći svoje mjesto. Veselimo se novim brojevima, novostima i novim novinarskim pričama.
A vama dragi čitatelji preostaje jednostavno iskriti s Iskricom!
Na državnom Natjecanju iz engleskog jezika, održanom u našoj školi, naša učenica Vanda Meić ostvarila je 1. mjesto. Vandi, mentorici i organizatoru čestitke na fantastično obavljenom zadatku!
U našoj školi održano je državno Natjecanje iz engleskog jezika. Organizirano je u dva dijela: 28.10.2020. pismeni dio natjecanja i 29.10.2020. usmeni dio natjecanja. Naša predstavnica bila je naša učenica, Vanda Meić, uz vodstvo mentorice prof. Mihaele Bajamić i ostvarila je izvanredan rezultat. Pokazala je zavidnu razinu znanja u razumijevanju slušanjem i čitanjem, kao i u poznavanju jezika i kulture zemalja engleskog govornog područja.
Ostvarila je 1. mjesto na državnom natjecanju.
Naša Vanda sada je učenica 1. razreda IV Gimnazije i od srca joj želimo sreću, uspjeh i ovakva rješenja svakog izazova koje joj se nađe na putu, puno ovako krasnih uspjeha u daljnjem radu želimo i mentorici.
Stigle su nam vijesti da naša neumorna sportašica Stela Veseli niže nove uspjehe! I dalje trenira gimnastiku, a prije 3 godine krenula je na nogomet u NK Zelengaj. I, naravno - pogađate, Stela je trenutno prvi strijelac 2. zagrebačke nogometne lige Mlađi pioniri, a Hrvatski nogometni savez pozvao ju je u selekciju Zagrebačkog nogometnog saveza za djevojčice njenog godišta!
Čestitamo, Stela!
Poštovani učenici, roditelji i sugrađani!
U humanitarnoj akciji koja je provedena nakon strašnog potresa koji je pogodio područje Banovine u našoj školi sakupljena je velika količina higijenskih potrepština, opreme za bebe, trajne hrane, posteljine, odjeće i samostalnih grijaćih i rasvjetnih tijela s pratećom opremom. Zahvaljujemo vam svima na doprinosu i pomoći nastradalim ljudima. Sve sakupljene potrepštine su jučer (u četvrtak, 7. siječnja 2021.) u organizaciji Gradskog ureda za obrazovanje Grada Zagreba odvezene u Osnovnu školu Trnsko, gdje se donacije dovoze i iz drugih škola s područja Novog Zagreba. Crveni križ Grada Zagreba će sve sakupljeno organizirano dostaviti stradalim ljudima na potresom pogođenim područjima.
Svim učenicima, roditeljima i ostalim sugrađanima koji su svojim doprinosom pomogli u ovoj akciji pomoći veliko HVALA!
« Kolovoz 2024 » | ||||||
Po | Ut | Sr | Če | Pe | Su | Ne |
29 | 30 | 31 | 1 | 2 | 3 | 4 |
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 1 |
2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
Ukupno: 860752
Ovaj mjesec: 3795
Danas: 9