2023-11-17 07:50:49

Školski intervju s nastavnicom Anom Bešlić

Članovi Novinarske skupine i ove godine nastavljaju s intervjuiranjem učitelja, nastavnika i stručnih suradnika naše škole. Ovoga puta intervju su provele s novom nastavnicom informatike Anom Bešlić.

 

1. Predstavite nam se ukratko.
 Moje ime je Ana Bešlić i nova sam učiteljica/nastavnica informatike u vašoj školi. Rođena sam u Novoj Gradiški, a živim u Rešetarima. Imam 28 godina. Osnovnu školu završila sam u Rešetarima a srednju školu, gimnaziju, u Novoj Gradiški. Nakon srednje škole upisala sam Fakultet informatike u Puli gdje sam, nakon pet godina studija, stekla zanimanje magistre edukacije informatike.  Moje prvo radno iskustvo bilo je u SŠ u Slavonskom Brodu, u Gimnaziji "Matija Mesić" gdje sam radila godinu i pol dana. Od ove školske godine radim u vašoj školi.

2. Je li teško biti učitelj?
Uvijek sam zanimanje učitelja shvaćala puno lakšim nego što ono stvarno jest, sve dok nisam počela i sama raditi ovaj posao.

3. Zašto ste se odlučili postati učiteljica informatike?
Oduvijek sam znala da želim raditi s djecom. Biti teta u vrtiću, učiteljica, nastavnica ili profesorica. To mi je bila želja koju sam uspjela i ostvariti. A zašto informatika? Oduvijek sam bila ona u kući koje je sastavljala nove uređaje, čitala upute za uporabu  i ona koju su uvijek pitali za savjet te što napraviti ako netko nešto ne zna. I kada se sve to spoji, dobije se zanimanje koje sam i sama završila, učiteljica/nastavnica informatike.

4. Je li lakše, po Vama, raditi u osnovnoj ili srednjoj školi?
Budući da sam radila i u osnovnoj i srednjoj školi, mogu reći da je posao poprilično različit. Nekako je u srednjoj školi lakše raditi jer su učenici malo stariji pa se od njih mogu zahtijevati i malo teži zadatci. Kod učenika u osnovnim školama to je malo drugačije. Nekako pokušavam informatiku približiti kroz igru i razgovor. Voljela bih kada bi svi mogli svaki sat informatike naučiti nešto novo te sretni i nasmijani svaki idući sat doći na informatiku.

5. Jesu li učenici osnovne škole, prema uzrastu, informatički pismeni?
Kao što sam već rekla, u osnovnoj školi puno je teže učenicima približiti ozbiljnije teme zbog njihovog uzrasta. Pošto sam s učenicima prije nekoliko tjedana radila temu nasilja na internetu, mogla sam vidjeti da su već dobro upoznati s opasnostima koje se nalaze na njemu, svjesni su kako bi se trebali ponašati.

 

6. Smatrate li da današnja djeca previše vremena provode za računalom?  Imate li neki savjet za njih?
Smatram kako su djeca danas previše na internetu. Najveći problem današnjice je što skoro svako dijete ima pristup mobilnim uređajima. Samim tim omogućena im je veća dostupnost društvenim mrežama. Gotovo svako dijete u školi, već od 4. ili 5. razreda ima barem jedan profil na nekoj društvenoj mreži. Osobno,  voljela bih da današnja djeca budu bez mobitela, računala, laptopa, PS- a i sličnih uređaja. Djeca danas nisu svjesna koliko se mogu zabaviti i bez elektroničkih uređaja. 

7. Iako je učenici uče od 1. razreda, informatika je obavezan predmet samo u 5. i 6. razredu. Smatrate li da bi informatika trebala postati redovan predmet u predmetnoj nastavi?
Informatika bi definitivno trebala postati obavezan predmet od prvog razreda osnovne škole pa sve do četvrtog razreda srednje škole. Mi odrasli, svjedoci smo kako je danas, gotovo u svakom poslu, potrebna informatička pismenost i kako je ona sve češće jedan od uvjeta za zapošljavanje i rad. Stoga, uopće ne bi bilo na odmet da djeca od malih nogu uče o informatici na način gdje to nisu samo igrice i društvene mreže.

8. Jesu li za informatiku više zainteresirani djevojčice ili dječaci? Kakva su Vaša iskustva?
Koliko mi se čini, u informatičkom svijetu i dalje su većinom dječaci. Ali, drago mi je što se to sve više mijenja i što su sve više aktivne i djevojčice.

9. Imate li vremena za kakav hobi?
Trenutno nemam vremena za aktivnije hobije. Ali, jako volim putovati, pogledati dobar film, otići na dobar koncert i na taj način napuniti baterije za dalje.

10. U školi vodite i jednu izvannastavnu aktivnost. Možete li nam reći nešto više o tome?
Izvannastavnu aktivnost Mali informatičari, koju vodim, namijenjena je učenicima petih i šestih razreda. Cilj ove aktivnosti je da se što bolje pripremimo za natjecanje Dabar koje se uskoro održava te da postignemo što bolje rezultate.

Zahvaljujemo se nastavnici Ani na razgovoru i želimo joj puno uspjeha u radu.

Intervju provele: Tijana  Gubić i Lorena Gubić, 5.c
Novinarska skupina
Voditeljica: Sanela Jurić, prof.


Osnovna škola "Mato Lovrak" Nova Gradiška